To telewizor dla oszczędnego gracza. Sony Bravia 3 jako genialny kompan dla PlayStation 5
Sony Bravia 3 to odstawowy model w nowej linii telewizorów 4K LED na 2025 r. Tyle że nie do końca przypomina model z niskiej półki. Owszem, kompromisów jest wiele. Ale software’owe funkcje są niemal dokładnie takie same, jak w najdroższych modelach.

Sony Bravia 3 stanowi podstawę oferty, będąc jednocześnie następcą ubiegłorocznej serii X75WL. Telewizor wyposażony jest w panel LCD LED o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli), wykorzystujący technologię VA z bezpośrednim podświetleniem LED (Direct LED). Wybór matrycy VA pozwala na osiągnięcie lepszego kontrastu niż w przypadku paneli IPS, choć kosztem niewielkiego pogorszenia kątów widzenia. Te jednak i tak wynoszą przyzwoite 178 stopni.
Telewizor pracuje z odświeżaniem 60 Hz, co stanowi podstawową wartość w tej klasie urządzeń. Nie znajdziemy tutaj zaawansowanych funkcji jak zgodności z HDMI 2.1 w pełnej przepustowości, które są zarezerwowane dla wyższych modeli.
Czytaj też:
W kwestii wyświetlania kolorów Bravia 3 oferuje technologię Triluminos Pro, która ma zapewnić realistyczne odwzorowanie barw. Panel obsługuje 10-bitową głębię kolorów (realizowaną jako 8 bit + FRC), a także pokrywa 100 proc. przestrzeni kolorów Rec. 709. Dodatkowo telewizor wspiera formaty HDR, w tym HDR10, HLG oraz Dolby Vision.
Sony Bravia 3 - procesor, dźwięk i przetwarzanie obrazu

W przeciwieństwie do droższych modeli, które wykorzystują zaawansowany procesor XR z systemem rozpoznawania scen opartym na sztucznej inteligencji, Bravia 3 wyposażony jest w procesor 4K HDR X1. To jednostka, która była obecna już we wcześniejszych modelach Sony, jednak producent zaimplementował w niej nowy algorytm PQ (Picture Quality) mający poprawić jakość obrazu.
Procesor ten jest odpowiedzialny za upscaling treści o niższej rozdzielczości do 4K, co według niezależnych testów wykonuje całkiem sprawnie. Szczególnie dobrze radzi sobie z przetwarzaniem materiałów SD i HD, co docenią osoby często oglądające telewizję naziemną lub kablową o niższej jakości.

System audio telewizora Sony Bravia 3 jest dość podstawowy - składa się z dwóch głośników Bass Reflex o łącznej mocy 20W (2 x 10W), umieszczonych na dole i po bokach tyłu obudowy. Telewizor obsługuje dźwięk Dolby Audio i Dolby Atmos, jednak nie obsługuje formatów DTS.
Złącza i łączność. Czy Sony Bravia 3 jest smart?
Sony Bravia 3 oferuje standardowy zestaw portów, w tym cztery złącza HDMI (wszystkie z HDCP 2.3) oraz dwa porty USB. Warto zauważyć, że mimo iż telewizor nie obsługuje HDMI 2.1 w pełnym zakresie, to posiada funkcję ALLM (Auto Low Latency Mode) na wszystkich portach HDMI, co jest przydatne dla graczy.

W kwestii łączności bezprzewodowej model ten obsługuje Wi-Fi w standardzie a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth oraz technologie Apple AirPlay i HomeKit. Telewizor wyposażony jest również w tuner DVB-T2/HEVC/H.265, DVB-C, DVB-S, DVB-S2, co umożliwia odbiór telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej.
Podobnie jak inne nowe modele Sony, Bravia 3 działa w oparciu o system Google TV, który zastąpił wcześniej stosowany Android TV. Do dyspozycji użytkownika jest 16 GB wbudowanej pamięci na aplikacje dostępne ze sklepu Google Play.

Wśród funkcji dodatkowych warto wymienić:
- PS Remote Play - możliwość zdalnej gry na konsoli PS5 i PS4 przy podłączeniu do szybkiego Internetu
- Tryby Studio Calibrated (Netflix Adaptive Calibrated Mode, Sony Pictures Core Calibrated Mode, Prime Video Calibrated Mode) - dostosowujące obraz do wizji twórców filmowych
- Zgodność z IMAX Enhanced dla wybranych treści z platformy Sony Pictures Core i Disney+
- Bravia Connect - aplikacja umożliwiająca sterowanie telewizorem i ewentualnie podłączonym sprzętem audio z serii Bravia Theatre za pomocą telefonu
- Funkcja nagrywania na USB
Dostępne rozmiary i ceny

Bravia 3 oferowany jest w sześciu rozmiarach: 43-, 50-, 55-, 65-, 75- i 85-calowym. Sony nie komunikuje jeszcze oficjalnych cen, ale w kuluarach udało mi się dowiedzieć, że firma chce uplasować ten telewizor na dokładnie tej samej półce cenowej, co Samsung QLED Q60 lub Q70. To by w teorii oznaczało, że 55-calowa wersja będzie wydatkiem w okolicach 3000 zł, 75-calowa zaś będzie kosztować 4700 zł.
Sony Bravia 3 to propozycja dla osób poszukujących podstawowego telewizora 4K renomowanej marki, który zapewni przyzwoitą jakość obrazu i dźwięku bez konieczności inwestowania w najdroższe modele. Szczególnie dobrze sprawdzi się:
- W jasnych pomieszczeniach, gdzie jego problemy z czernią będą mniej widoczne
- Dla osób często oglądających telewizję naziemną lub kablową o niższej jakości, dzięki dobremu upscalingowi
- Dla miłośników sportu, dzięki dobremu odwzorowaniu ruchu i szerokim kątom widzenia
- W pokojach dziecięcych lub sypialniach jako drugi telewizor, dzięki funkcji PS Remote Play
- Dla użytkowników ceniących prosty i sprawny system Smart TV
- Dla graczy, którzy nie mogą sobie pozwolić na sztandarowy model

Sony Bravia 3 zapowiada się na solidny podstawowy telewizor 4K, który kontynuuje tradycję japońskiego producenta w tworzeniu urządzeń o dobrym przetwarzaniu obrazu i dokładnym odwzorowaniu kolorów. Choć nie oferuje najnowszych technologii zarezerwowanych dla droższych modeli, stanowi rozsądną propozycję dla osób poszukujących przyzwoitego telewizora do codziennego użytku.