Atak na rządowy system. Cyberprzestępcy wiedzieli, kiedy uderzyć
Jeśli ktoś zwlekał z np. rozliczeniem PIT, mógł się dodatkowo zdenerwować. Występowały problemy z działaniem rządowych cyfrowych usług, z mObywatelem na czele. Powód? Ministerstwo cyfryzacji potwierdza: atak hakerski.

Dziennikarze RMF FM ustalili, że w środę miał miejsce cyberatak na rządowy System Rejestrów Państwowych. Według informacji doszło do ataku DDoS, przez co występowały problemy z działaniem usług.
Kłopoty dotknęły mObywatela
Z relacji dziennikarzy radiowych wynika, że o ile dało się korzystać z mDowodu czy cyfrowego prawa jazdy, tak wiele innych usług mObywatela nie dało się uruchomić.
Atak potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji:
Dziś między godziną 10:00 a 11:00 odnotowaliśmy przejściowe trudności z dostępem do niektórych usług publicznych. Możliwość zalogowania się do wybranych usług mogła być chwilowo zakłócona. Obecnie nie odnotowujemy tego typu problemów. Nie wpływa to w żaden sposób na bezpieczeństwo rejestrów państwowych, w szczególności danych tam zawartych - napisano na twitterowym profilu resortu.
Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji, napisał na Twitterze, że „wystąpiły chwilowe przerwy w usłudze”. Nie potwierdza jednak „skutecznego cyberataku”.
Cyberprzestępcy wiedzieli, kiedy uderzyć
Nie wiadomo wprawdzie, kto stoi za atakiem – choć możemy się domyślać – ale termin nie był raczej przypadkowy. W końcu dziś nie tylko mija termin rozliczania PIT-ów, ale to też ostatni moment na składanie wniosków o 800+ czy zapisów na badania w ramach programu Profilaktyka 40+. Każde utrudnienia związane z działaniem rządowych usług frustrują i przy okazji zmniejszają zaufanie do państwa. Nie brakuje dziś stron, którym zależy na wywoływaniu chaosu.
Nie tak dawno na celowników cyberprzestępców znalazły się biura Platformy Obywatelskiej. Szef resortu cyfryzacji potwierdził wówczas, że odpowiadały za niego grupy z Federacji Rosyjskiej i Białorusi.
Podczas konferencji SECURE International Summit Krzysztof Gawkowski przypomniał, że Polska jest jednym z najbardziej atakowanych na świecie państw w ramach cyberataków. Według słów Gawkowskiego 99,9 proc. z nich się nie udaje, bo zostają skutecznie zablokowane.
Więcej o cyberbezpieczeństwie i atakach hakerskich przeczytasz na Spider's Web:
Zdjęcie główne: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock.com