REKLAMA

Unia Europejska chce wydać 200 mld euro. Będziemy "czołowym kontynentem AI"

Podczas unijnego paryskiego szczytu AI przewodnicząca komisji europejskiej ogłosiła plan inwestycji 200 mld euro, dzięki której Europa ma być "czołowym kontynentem AI".

Unia Europejska chce wydać 200 mld euro. Będziemy "czołowym kontynentem AI"
REKLAMA

We wtorek, 11 lutego, Komisja Europejska ogłosiła decyzję o przeznaczeniu 200 mld euro (ok. 835 mld zł) na plan InvestAI, którego celem jest osiągnięcie "otwartego i opartego na współpracy rozwoju" sztucznej inteligencji w Europie. Plan został ogłoszony przez szefową komisji europejskiej Ursulę Von der Leyen podczas trwającego w Paryżu szczytu AI.

REKLAMA

InvestAI ma zagwarantować, że Europa nie przegra z USA i Chinami

Centralnym elementem planu InvestAI jest stworzenie czterech centrów komputerowych dla AI nazwanych przez Von der Leyen "gigafabrykami AI", które będą działać jako partnerstwa publiczno-prywatne. Jest to model podobny do tego, w jakim obecnie działa CERN.

Unia Europejska planuje przeznaczenie 20 mld euro (ok. 83,5 mld zł) na wyposażenie centrów komputerowych w około 100 tys. zaawansowanych czipów wykorzystywanych do uczenia maszynowego i działania sztucznej inteligencji. Docelowo centra te mają zapewnić, że europejskie przedsiębiorstwa, niezależnie od rozmiaru, będą miały dostęp do wielkoskalowej mocy obliczeniowej dla przyszłego rozwoju. Początkowe finansowanie InvestAI przez Komisję będzie pochodzić z istniejących programów finansowania UE, które mają element cyfrowy, takich jak program Cyfrowa Europa, Horyzont Europa i InvestEU.

- Chcemy, aby Europa była jednym z wiodących kontynentów AI, a to oznacza przyjęcie stylu życia, w którym AI jest wszędzie. Zbyt często słyszę, że Europa spóźnia się na wyścig, w którym Stany Zjednoczone lub Chiny już wyprzedziły. Nie zgadzam się z tym, ponieważ wyścig AI jest daleki od zakończenia

- powiedziała Ursula Von der Leyen.

Choć media z całego świata zarzucają Unii Europejskiej zacofanie pod względem AI, to Wspólnota była jedną z pierwszych globalnych potęg, które wprowadziły kompleksowe regulacje dotyczące sztucznej inteligencji - zeszłoroczny AI Act.

Równolegle biorący udział w paryskim szczycie AI wiceprezydent USA JD Vance skrytykował środowisko regulacyjne UE, opisując je jako "autorytarną cenzurę", twierdząc, że "nadmierna regulacja sektora sztucznej inteligencji może zabić przekształcający się przemysł". We wtorek Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nie podpisały deklaracji paryskiego szczytu AI, która zobowiązuje kraje do zapewnienia, że sztuczna inteligencja jest "otwarta, inkluzywna, przejrzysta, etyczna, bezpieczna i godna zaufania".

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-02-12T08:05:10+01:00
Aktualizacja: 2025-02-12T06:41:00+01:00
Aktualizacja: 2025-02-11T12:49:38+01:00
Aktualizacja: 2025-02-11T11:52:04+01:00
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA