Nie tylko F-35. Te nowe rakiety w naszym arsenale to technologiczny majstersztyk
Wyobraź sobie pocisk, który śledzi cel niczym jastrząb swoją ofiarę. Potrafi manewrować z niesamowitą zwinnością, a jego precyzja jest wręcz chirurgiczna. To właśnie AIM-9X Sidewinder Block II - najnowsza rakieta powietrze-powietrze, która trafiła na wyposażenie polskich sił powietrznych. Pocisk będzie przeznaczony dla naszych myśliwców F-16 i F-35.
AIM-9 Sidewinder to legenda wśród rakiet powietrze-powietrze. AIM-9X Block II to jej najnowsza wersja i jedna z najnowocześniejszych na świecie rakiet powietrze-powietrze opracowana przez Raytheon Technologies (obecnie RTX). Jest to ulepszona wersja pocisku AIM-9 Sidewinder, który służy amerykańskiej armii od lat 50.
To broń używana przez siły powietrzne USA, a także wiele krajów NATO. Polska dołączy do tego grona, podnosząc swoje zdolności bojowe na nowy poziom. Nasz kraj kupił właśnie 232 pocisków AIM-9X Block II Sidewinder z dostawą w latach 2028-2030. Rakiety będą przeznaczone dla myśliwców F-13 oraz F-35, na dostawę, których polskie Siły Powietrzne już czekają.
Więcej o technologii i polskich myśliwcach przeczytasz na Spider's Web:
Najnowsza broń
Wersja Block II to technologiczny majstersztyk zaprojektowany z myślą o nowoczesnych konfliktach zbrojnych, w których liczą się szybkość reakcji, precyzja i zdolność do adaptacji w dynamicznym środowisku walki.
AIM-9 Sidewinder to rakieta bliskiego zasięgu przeznaczona do walki na bliskiej odległości, w której pilot widzi przeciwnika. Naprowadzana jest na podczerwień, co oznacza, że głowica pocisku śledzi ciepło wydzielane przez silniki samolotu.
Prace testowe nad wersją AIM-9X Block II rozpoczęły się we wrześniu 2008 r., a do uzbrojenia rakieta weszła w 2013 r.
Zaawansowany system naprowadzania
Wersja Block II wprowadza wiele nowości. Największą zaletą tej wersji jest zaawansowany system naprowadzania. Głowica pocisku korzysta z nowoczesnych czujników podczerwieni, co pozwala na precyzyjne śledzenie nawet celów ukrywających się w tle ziemi czy w chmurach.
Rakieta ma m.in. możliwość namierzania dopiero po starcie za pomocą łącza danych, dzięki czemu pocisk może zostać najpierw wystrzelony, a następnie skierowany na cel przez samolot z odpowiednim wyposażeniem. Możliwość taką mają tylko myśliwce F-35 lub F-22.
We wcześniejszych wersjach rakieta musiała być przed odpalaniem "zalockowana" na celu, czyli głowica rakiety musiała uchwycić cel, a dopiero wówczas pilot naciskał przycisk "strzału".
Sterowanie silnikiem
Poważną nowości jest także całkowicie nowy dwuosiowy systemem sterowania wektorem ciągu (TVC) zapewniającym zwiększoną zdolność skrętu w porównaniu z tradycyjnymi powierzchniami sterowymi. Dzięki temu rakieta może wykonywać gwałtowne manewry przy przeciążeniu aż 60 g!
Dla porównania samoloty myśliwskie mogą wykonywać zakręty doprowadzające do przeciążenia ok. 8 g. W efekcie AIM-9X Block II dosłownie zakręca w miejscu.
Jak działa ciąg wektorowany zobaczycie na gifie niżej.
AIM-9X Block II przeznaczony jest nie tylko do niszczenia samolotów przeciwnika, ale także pocisków manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych.
Dane techniczne:
- Długość: 3,02 m
- Rozpiętość skrzydeł: 35,3 cm
- Średnica: 12,7 cm
- Zasięg: 35 km
- Prędkość: Mach 2,3 (3000 km/h)
- Masa: 85 kg
- Cena: 400 tys. dol.
AIM-9X Block II Sidewinder w akcji
4 lutego 2023 r. samolot F-22 Raptor obsługiwany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych użył rakiety AIM-9X do zestrzelenia podejrzanego chińskiego balonu szpiegowskiego u wybrzeży Surfside Beach w Karolinie Południowej. Do zestrzelenia doszło na wysokości 20 000 m.
Sześć dni później zestrzelono kolejny obiekt w pobliżu Alaski. 11 i 12 lutego zestrzelono dwa kolejne balony, odpowiednio nad Jukonem w Kanadzie i jeziorem Huron w Michigan.
AIM-9X Sidewinder dla Polski
Zakup tych rakiet wpisuje się w większy plan modernizacji polskiego wojska. Dzięki AIM-9X nasze samoloty F-16 i przyszłe F-35 zyskają narzędzie, które pozwoli skutecznie rywalizować z najnowocześniejszymi samolotami Rosji, takimi jak Su-35 czy MiG-31.
W obliczu rosnącego napięcia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej taka broń to nie tylko element odstraszania, ale także gwarancja skutecznej obrony.
AIM-9X Block II nie jest jedynym elementem w arsenale obronnym, ale jego możliwości otwierają nowe perspektywy. W połączeniu z innymi systemami, takimi jak systemy Patriot, Polska buduje wielowarstwowy parasol obronny, który pozwala na skuteczną odpowiedź na różnorodne zagrożenia.