Cudze chwalicie, swego nie znacie. Polska firma ma szansę zmieść Elona Muska z planszy
Polski startup Clone Robotics przygotowuje się do rozpoczęcia przymowania zamówień przedpremierowych na androida Clone Alpha. Maszyna przychodzi - dosłownie i w przenośni - z obietnicą robienia wszystkiego tego, co Optimus należącej do Elona Muska Tesli.
W październiku Elon Musk dumnie zaprezentował nam swoją wizję przyszłości, w której na miejsce dowożą nas autonomiczne taksówki, a rolę gosposi przyjmują roboty Optimus. Jednak to wszystko na starannie wyreżyserowanych filmikach pokazowych, bo po nagraniach z fabryki Tesli zaczęliśmy powątpiewać czy Optimus byłby na tyle żwawy, by rozlewać grochówkę na gminnym festynie.
Utrzeć nosa Elonowi Muskowi ma szansę założony w Polsce startup Clone Robotics, który właśnie poruszył świat robotyki deklarując datę otwarcia zamówień przedpremierowych na swojego nowego, humanoidalnego robota.
Oto Clone Alpha - robot polskiego startupu Clone Robotics
Clone Robotics to startup założony 1 listopada 2021 przez trójkę absolwentów politechniki wrocławskiej: mechanika i konstruktora Łukasza Koźlika, elektronika Amadeusza Świerka, programistę Juliusz Tarnowski oraz amerykańskiego przedsiębiorcę indyjskiego pochodzenia, Dhanusha Radhakrishnana. Trójka absolwentów stanowi trzon startupu, a Radhakrishnan to wspólnik zajmujący się kontaktami w Stanach Zjednoczonych i pozyskiwaniem funduszy przez firmę.
Głównym celem powstania i działalności Clone Robotics jest opracowanie imiennego ludzkiego "klona" - androida zdolnego poruszać się i wykonywać czynności równie efektywnie co człowiek. Początki startupu były jednak o wiele bardziej skromne, bowiem absolwenci skrupulatnie pracowali nad stworzeniem idealnej sztucznej dłoni. Wybór tej kończyny był nieprzypadkowy, gdyż ich zdaniem stanowi ona element "wymagający największej precyzji" oraz "jest głównym narzędziem do interakcji robota z otoczeniem".
Kanał na YouTube startupu jest świadectwem długiej drogi, jaką przebyli konstruktorzy tworzący dłoń. Teraz jednak Clone Robotics wkracza na nową ścieżkę.
5 grudnia Clone Robotics ogłosiło, że rozpocznie przyjmować zamówienia przedpremierowe na Clone Alpha, humanoidalnego androida "zaprojektowanego dla domu z platformą treningową Telekinesis, aby pomóc nauczyć Clone nowych umiejętności".
Według deklaracji Clone Robotics wyprodukuje jedynie 279 sztuk Clone Alpha. Wśród umiejętności robota wymieniono m.in. zapamiętywanie układu czystego domu, zapamiętywanie inwentarza kuchennego, pranie, suszenie i składanie ubrań, odkurzanie podłóg, nakrywanie do stołów czy ładowanie i rozładowywanie zmywarki. Nie zabrakło także funkcji społecznych - android ma być w stanie podawać ręce, podążać za właścicielem czy "prowadzić dowcipne dialogi".
Clone Robotics ma przygotować także platformę treningową o nazwie Telekinesis, dzięki której właściciele maszyny będą mogli uczyć robota nowych umiejętności.
Zapowiedź preorderów Clone Alpha pojawiła się zaledwie półtora miesiąca po tym jak Clone pokazało swoje najnowsze dzieło - Torso (tułów).
Pierwszy bimanualny tułów stworzony przez Clone zawiera ruchomy łokieć, kręgosłup szyjny (szyję) i antropomorficzne ramiona ze stawami mostkowo-obojczykowymi, obojczykowo-obojczykowymi, łopatkowo-klatkowymi i ramiennymi. Matryca zastawki mieści się kompaktowo wewnątrz klatki piersiowej
- przekazało ówcześnie Clone Robotics
Clone Robotics na swoim profilu w serwisie X podzieliło się kilkoma nagraniami i zdjęciami pokazującymi jak wygląda Clone Alpha, jego wnętrze, a także obecna wersja sztucznej dłoni.
Jednocześnie startup poskąpił informacji co do ceny czy zaplecza technologicznego maszyny. Niemniej jednak czekamy z niecierpliwością na końcowy efekt prac startupu i na kolejne pokazy możliwości robotów Clone Robotics.