Test fotela Quersus ICOS.2.2 – nowa wersja welurowego fotela robi dobrze kręgosłupowi
Polski producent foteli dla graczy Quersus pokazał światu najnowsze modele z serii ICOS2. Są wyraźnie ulepszone względem poprzedników, a do tego otrzymały kilka zupełnie nowych, kapitalnych rozwiązań. W testowanym Quersus ICOS.2.2 najbardziej podoba mi się regulowany system podparcia lędźwiowego, działający jednocześnie w pionie i poziomie.
Jako użytkownik Quersusa od 2017 roku, jestem pod wrażeniem ewolucji, jaką przeszły fotele produkowane w Podegrodziu pod Nowym Sączem. Dawniej były to po prostu duże i wygodne meble, projektowane z myślą o większych graczach. Takie fotele były solidne, obficie wypełnione pianką, ale nieprzesadnie ergonomiczne. Dzisiaj fotele Quersus są naszpikowane opatentowanymi technologiami, a część autorskich rozwiązań to światowa czołówka.
Rozwój foteli Quersus dobrze widać na przykładzie serii ICOS. Ta z biegiem lat zyskiwała kolejne ciekawe rozwiązania, jak podstawa z możliwością regulacji głębokości siedziska (nie mylić z szerokością) czy system regulacji siły napięcia oparcia. Moją ulubioną ewolucją był model ICOS 1.2, w którym Quersus zdecydował się zastosować welurowe obicie. Kontrowersyjny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo welur PFV jest nie tylko milutki w dotyku, ale też wodoodporny, niepalny i odporny na zarysowania. Teraz czas na kolejny etap rozwoju, na rynku pojawił się bowiem ICOS 2.2.
Quersus ICOS 2.2 kontynuuje welurową tradycję, co jest bardzo, bardzo dobrą wiadomością.
Wiem, wiem, podnosicie brwi w geście zdziwienia. Znam do doskonale, sam też tak miałem. Ale że welur? W fotelu gamingowym?Wymyślony we Francji materiał kojarzymy wszakże z miłymi w dotyku kocami, cienkimi szlafrokami oraz komfortową odzieżą. Gdzie tam mu do środowiska graczy i wielogodzinnych maratonów przed ekranem. Otóż okazuje się, że nic bardziej mylnego. Welur PFV ma wiele zalet, a ta pierwsza jest wyczuwalna już po pierwszym kontakcie z opuszkami palców.
Welur jest po prostu cholernie przyjemny w dotyku. Bardzo krótka, aksamitna okrywa włosowa sprawia wrażenie obcowania z jedwabiem bądź innym delikatnym, puszystym wręcz materiałem tekstylnym. Teraz wyobraźcie sobie, że siadacie bez koszulki w fotelu z takim welurowym obiciem, z bezprzewodowym padem w ręce. Doświadczenie jest rozluźniająco przyjemne. Aż szkoda wstawać. Typowy gamingowy fotel obity skórą nagle wydaje się szorstki i przywierający.
Co kluczowe, welur to także materiał o wysokiej odporności.
Obicie, z którego korzysta Quersus, jest wodoodporne, niepalne, odporne na zarysowania, a także przyjazne dla zwierząt oraz malutkich dzieci. Postanowiłem to sprawdzić, psikając w oparcie wodą do podlewania kwiatów. Krople zatrzymują się na niezwykle krótkich, drobnych i puchowym włoskach, a po przejechaniu szmatką nie ma po nich śladu.
Problemy z welurem są dwa. Pierwszy to przebarwienie, na przykład pod wpływem wielu sesji bez koszulki, z upalne dni, gdy pot siłą rzeczy łączy się z materiałem. Rozwiązaniem jest soda oczyszczona, która radzi sobie także z ordynarnymi plamami po jedzeniu. Nauczony własnym błędem nie polecam tylko przyspieszonego schnięcia materiału, np. dopomagając suszarką. Drugi problem to kwestia wizualna. Wystarczy przyjechać po materiale pod włos, a powstają na nim naturalne smugi. Przez to fotel może sprawiać wrażenie porysowanego, chociaż taki nie jest.
Jednak co do zasady welur absolutnie wymiata. Jak najbardziej można (wręcz wypada) go czyścić, plamy nie pozostają na nim tak widoczne jak na materiale bez włosia, do tego krótkie włoski sprawiają, że oparcie nie zasysa skóry pleców i nie przywiera do niej. Plecy oddychają bardziej niż w skórzanych fotelach, co jest gigantyczną zaletą. Stąd mój apel: jeśli zobaczycie kiedyś welurowego Quersusa w sklepie, koniecznie go przetestujcie.
Nowością i wyróżnikiem modelu Quersus ICOS.2.2 jest system podparcia lędźwiowego działający w pionie i poziomie.
Dobre fotele do gier pożyczają od ergonomicznych mebli system wsparcia odcinka lędźwiowego, dzięki czemu nie rujnujemy kręgosłupa podczas rozgrywki. Za pomocą wajchy lub pokrętła regulujemy stopień wystawania wspornika dla naszych kręgów, prostując w ten sposób sylwetkę. Rodzimy Quersus idzie krok dalej, instalując w oparciach ICOS 2.2 system podparcia lędźwiowego Lumbflex działający zarówno w poziomie, jak i w pionie.
Większość rozwiązań tego typu można regulować wyłącznie w poziomie, decydując o stopniu wystawania (głębokości) podparcia. Quersus ICOS.2.2 pozwala ustawić podparcie także w pionie (wysokość), dzięki czemu dopasujemy je do wzrostu oraz kształtu pleców użytkownika. Wszystko to za pośrednictwem jednej rolki, działającej w dwóch trybach. Dobry pomysł, bo dzięki systemowi Lumbflex w końcu mogłem opuścić podparcie w okolice niższych kręgów lędźwiowych, bo to z nimi mam problem. Większość producentów foteli skupia się na kręgach środkowych i wyższych, dlatego tym bardziej doceniam rozwiązanie.
Gdyby to ode mnie zależało, zwiększyłbym tylko maksymalną głębokość, na jaką może wystawać podparcie lędźwi. Jestem jednak w tym obszarze masochistą. Domownicy zawsze się mi dziwią, jak mogę siedzieć w tak agresywnie, twardo dopasowanym fotelu.
Druga udana nowość to wyprofilowane, gąbczaste podłokietniki z wymiennymi padami.
Nowa wersja podłokietników jest profilowana od wewnętrznej strony, gdzie zamiast prostej pionowej ścianki mamy skos. Dzięki niemu łokcie stabilniej opierają się na podłokietnikach, gdy np. piszemy na klawiaturze. Z kolei gdy na podłokietnikach zwisają przedramiona, kiedy w dłoniach trzymamy kontroler do gier, jest o wiele wygodniej. To detal, ale brak krawędzi wpijających się w ręce stanowi dodatek doceniany podczas długich maratonów z grami.
Do tego pady podłokietników są teraz w łatwy sposób zdejmowane, przy pomocy okrężnej wajchy umieszczonej w dolnej części. Quersus otwiera się w ten sposób na możliwość dokupienia bardziej niestandardowych padów, na przykład takich z miejscem na kubek, z poduszkami albo o odmiennym profilu. Co prawda producent nie ma jeszcze dodatkowych podłokietników w ofercie, ale wydaje się to być wyłącznie kwestią czasu.
Podobnie jak w poprzednich modelach, same podłokietniki możemy regulować na wysokość, jak również na szerokość, na długość oraz pod kątem. Czyli pełen serwis. Do tego właściwie ustawione podłokietniki nie przejawiają tendencji do zmiany położenia pod wpływem ciężaru rąk, czego niestety nie można napisać o rozwiązaniach w innych gamingowych fotelach.
Dopasowanie i personalizacja to zresztą synonimy fotela Quersus ICOS.2.2.
Możliwości regulacji najnowszego wariantu ICOS są naprawdę imponujące. Dlatego postanowiłem przygotować zbiorczą listę wszystkich elementów do indywidualnego dopasowania, aby właściwie zarysować jak wszechstronny jest to mebel:
- Wysokość siedziska [10 cm] - regulacja wysokości fotela przy pomocy bocznej łopatki umieszczonej pod siedziskiem jest szybka i intuicyjna.
- Głębokość siedziska [7 cm] - Quersus umożliwia zmianę odległości między siedziskiem i oparciem przy pomocy łopatki zintegrowanej z metalową szyną łączącą oba elementy. Świetna sprawa, kiedy chcemy mieć nie tylko szerokie, ale też długie i głębokie siedzenie.
- Nachylenie oparcia [140 stopnie] - w modelu Quersus ICOS.2.2 maksymalny stopień nachylenia jest na tyle duży, że bez problemu możemy rozłożyć się na fotelu, z nogami w górze, opartymi o biurko, stół czy sofę.
- Wysokość zagłówka [9 cm] - zagłówek można nie tylko wyregulować na wysokość, ale także kompletnie zdemontować, o ile użytkownik ma taką ochotę.
- Podłokietniki 4D - możliwość regulacji wysokości (9 cm), szerokości, głębokości oraz kąta podłokietników idzie w parze z systemem wymiennych padów, który ma spory potencjał, o ile producent zadba o wiele alternatywnych kształtów do wyboru.
Jeśli natomiast chodzi o personalizację, Quersus umożliwia zamówienie spersonalizowanego komputerowego haftu na zagłówek, w wymiarach 12 na 9 cm dla modelu Quersus ICOS.2.2. Klient ma do dyspozycji bazę gotowych grafik, w 20 kolorach oraz z wykorzystaniem 20 typów czcionki. Nasza treść ląduje pod logiem Quersus na zagłówku, które jest dyskretne i nie rzuca się w oczy. No i dobrze, część logotypów innych producentów zbyt silnie rywalizuje ze spersonalizowanymi haftami o uwagę, tutaj nie ma tego problemu. Usługa personalizacji Quersusa dla modelu ICOS.2.2 kosztuje 100 zł.
Będąc przy personalizacji oraz unikalnych egzemplarzach, cieszy, że polski Quersus nawiązał partnerstwo z taką marką jak Audi. Dzięki temu w ofercie rodzimego producenta jest kolekcjonerski wariant testowanego fotela, zaprojektowany z myślą o entuzjastach motoryzacji. Sam wolę wersję bazową, ale czuję satysfakcję na patriotyczną nutkę, iż takie współprace dochodzą do skutku. Świadczą o solidności polskiego producenta, tak samo jak jego polityka zwrotów. Na model Quersus ICOS.2.2 mamy bowiem aż 5-letnią gwarancję.
Quersus ICOS.2.2 to udana ewolucja wygodnego fotela dla graczy. Nowy system podparcia lędźwi robi robotę.
Możliwość regulacji podparcia odcinka lędźwiowego nie tylko na głębokość, ale także na szerokość to bardzo duża zmiana, wpisująca się w szerokie możliwości personalizacji tego fotela. Udaną zmianą są także nowe, drastycznie lepiej wyprofilowane podłokietniki o przyjemnie ogumionej powierzchni. Jestem tylko ciekaw, jakie wymienne pady zaproponują projektanci Quersusa w internetowym sklepie.
Jednocześnie ICOS.2.2 zachowuje cechy, z których znany jest Quersus – wielka wygoda oraz solidne wsparcie dla dużych użytkowników. Nieoczywisty welur świetnie tę wygodę dopełnia i cieszy mnie, że Quersus nie zrezygnował z tego materiału, chociaż zdaję sobie sprawę, iż dla części graczy może się on wydawać kontrowersyjnym i niebanalnym wyborem. Kto jednak rozpłaszczy się w takim welurowym fotelu, ten wie: this is the way.
Co mi się najbardziej podoba:
- Duch Quersusa zachowany: wygodny fotel na każde gabaryty
- Welurowe obicie to nieoczywisty sztos nad sztosy
- Nowy profil podłokietników
- Regulacja podparcia lędźwi na głębokość oraz wysokość
- Regulacja głębokości siedziska
- Stabilny, także przy rozłożeniu w 140 stopniach
- Wspomniałem o welurze?
- Bardzo dobre pakowanie. Dwie paczki, darmowa wysyłka
- Aż pięcioletnia gwarancja
- Minimalistyczne wzornictwo, spójność designu
- Uniwersalny rozmiar
- Welur!
Co mogłoby być lepsze?
- Aktualnie brak alternatywnych padów w ofercie producenta
- Welur jest nietypowy wizualnie, nie można go suszyć
- Chciałoby się odchylić oparcie jeszcze o 15-20 stopni
- Warto w przyszłości pomyśleć o modułowym podparciu nóg
PS. Z okazji Black Friday Quersus przygotował wiele promocji na swoje fotele, a obniżki sięgają do 800 zł. Znacznie taniej można nabyć m.in.welurowe modele ICOS.1.2 oraz modele z serii VAOS. Pełną listę wszystkich foteli w promocyjnych cenach znajdziecie w tym miejscu.