Podchodząc do bankomatu, pakują się w kłopoty. Policja tłumaczy, jak nie zostać mułem
Wydaje się im się, że przytrafiło się wielkie szczęście – prosta praca, a zarobki więcej niż sympatyczne. Dopiero po jakimś czasie na jaw wychodzi, że dali się zmanipulować. A ich działanie w oczach służb wygląda na udział w przestępstwie.
Wszystko zaczyna się od atrakcyjnej propozycji zarobkowej. Policja w swoim poradniku tłumaczącym, jak nie zostać finansowym mułem, przestrzega, że należy zwracać uwagę na ogłoszenia świadczące o „rekrutowaniu do procederu prania pieniędzy”. Jak je rozpoznać? Zwykle obiecują szybki i duży zysk, choć zadanie jest proste i nieskomplikowane.
Na dodatek szykowane obowiązki nie wymagają ani doświadczenia, ani specjalistycznego wykształcenia.
Reklamujący oferty dla „mułów finansowych” często podają się za reprezentantów zagranicznych firm, którzy szukają lokalnych/krajowych przedstawicieli do działania w ich imieniu. Jedynym wymaganiem jest posiadanie swojego konta bankowego, za pośrednictwem którego dokonuje się transakcji.
- tłumaczy policja.
Tak było m.in. w przypadku przekrętu, który opisywaliśmy w ubiegłym roku. Polacy otrzymywali propozycje pracy od przestępców podających się za przedstawicieli znanych firm. Osoby odpowiadające na atrakcyjne ogłoszenie o pracę dowiadywały się, że ich praca to klikanie w produkty, co niby jest testowaniem rozwiązań danej firmy. Każde kolejne kliknięcie powiększało przyszłą wypłatę. Z czasem należało wykonywać testowe przelewy.
Kwota trafia na konto, "pracownik" podaje ją dalej, a sobie zostawia prowizję. Zapaliła wam się czerwona lampka? I słusznie, bo środki, które lądują na rachunku, pochodzą z oszustw. Wtedy ofiara staje się słupem i bierze udział w procederze, jakim jest pranie brudnych pieniędzy – pisaliśmy.
Czasami praca nie jest zdalna i zatrudniony musi fatygować się do bankomatu
Wciągnięta w przestępstwo nieświadoma osoba wypłacała środki z bankomatu, a następnie miała wpłacić je na poczcie. Pieniądze rzecz jasna pochodziły z oszustwa metodą na Blika.
Na Spider's Web ostrzegaliśmy przed podobnymi oszustwami, w których można zostać słupem:
„Pracą” polegającą na wypłacaniu pieniędzy z bankomatów tłumaczyła się niedawno 16-latka, którą zatrzymała wrocławska policja. W ciągu miesiąca dziewczyna wykonała aż 280 wypłat.
- Nastolatka tłumaczyła, że pracę znalazła w internecie. Nieznany jej mężczyzna, za pośrednictwem jednego z komunikatorów, miał jej zaproponować pracę przy kryptowalutach. Zgodziła się, bo była przekonana, że to "okazja i dobry zarobek". W rzeczywistości dziewczyna była jedynie narzędziem w rękach przestępców - wyjaśniała st. asp. Aleksandra Pieprzycka z KWP we Wrocławiu.
Już wcześniej policjanci zwracali uwagę, że przestępcy żerują na ludzkich problemach. Osoby, które stają się mułami finansowymi, często mają kłopoty finansowe albo od dawna nie mogą znaleźć zatrudnienia. Kiedy dowiadują się, że niewielkim wysiłkiem mogą zdobyć atrakcyjne wynagrodzenie, natychmiast z tej szansy chcą skorzystać.
Teraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina, co należy robić, aby nie paść ofiarą oszustów
W przygotowanym poradniku podkreślono:
- Nie odpowiadaj na wiadomości z ofertami o wysokich zarobkach za prostą pracę. Nie otwieraj linków, jeśli nie masz pewności, na jakie strony cię zaprowadzą.
- Sprawdź dokładnie firmę, która zamieściła lub przesłała do ciebie ofertę pracy. Przestępcy mogą podszywać się pod firmy, organizacje i instytucje. Czasami wykorzystują do tego fałszywe strony internetowe. Jeśli zainteresowała cię oferta na określone stanowisko, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z daną firmą i zapytaj, czy faktycznie prowadzi nabór.
- Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych czy wrażliwych. Zanim prześlesz informacje o sobie (np. wniosek aplikacyjny lub CV), sprawdź dokładnie ofertę oraz osobę, która kontaktuje się z tobą. Upewnij się, czy rozmawiasz z przedstawicielem danej organizacji.
- Nie podawaj numeru konta bankowego osobom, których nie znasz osobiście.
- Nie udostępniaj nikomu danych logowania do bankowości elektronicznej czy danych typu numer PIN lub kod CVV. Nie pozwól, aby osoby postronne miały dostęp do twoich danych i pieniędzy!
- Nie wykonuj transakcji bankowych, jeśli nie masz pewności, czego dotyczą. Z pozoru proste, niewinne przelewy mogą nie tylko powodować stratę twoich pieniędzy, ale nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak udział w praniu pieniędzy.
Wszelkiego rodzaju podejrzane zachowanie i nietypowe prośby, takie jak udostępnienie konta, założenie nowego zlecenia przelewów, jak również oferty, które są według ciebie fałszywe, powinno zgłaszać się policji lub administratorom strony – sugeruje CBZC.
Zdjęcie główne: Vital Safo / Shutterstock