Specjalny automat paczkowy w polskim szpitalu. Nawet na świecie mało kto go ma
To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce – chwalą się władze. W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zainstalowano nowoczesny automat. Działa jak typowe urządzenie do wysyłania i odbierania paczek, ale jego misja jest znacznie ważniejsza.
Paczkomaty już stanęły w polskich szpitalach ułatwiając życie wielu pacjentom. WIM-PIB stawia jednak na automat medyczny. Zapewnia odpowiednią temperaturę przesyłkom. Korzyści jest znacznie więcej.
Jak wyjaśniają władze placówki instytut jest rozległą instytucją, w ramach której działa kilkanaście klinik. Dlatego kurierzy mieli problem ze znalezieniem gabinetów, z których mieli odbierać nadawane do laboratoriów przesyłki np. z materiałem biologicznym.
Teraz sprawa jest jasna, bo takie paczki dostarczane i odbierane będą z medycznego automatu paczkowego. Władze WIM-PIB zaznaczają, że urządzenie znajduje się w „strategicznej lokalizacji”, dzięki czemu kurierzy będą mieli łatwy dostęp do skrytek przez cały tydzień bez względu na porę dnia. W ten sposób zminimalizowane zostaną zakłócenia w pracy szpitala, bo kurierzy nie będą się niepotrzebnie krzątać po klinikach.
Na dodatek maszyna eliminuje konieczność tworzenia dodatkowych magazynów czy punktów odbioru paczek, więc pomaga w „optymalnym wykorzystaniu przestrzeni w szpitalu”. Zwiększa się również bezpieczeństwo samych materiałów, bowiem dostęp do nich jest utrudniony i nie ma ryzyka, że ktoś przechwyci paczkę.
To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Podobne przykłady są rzadkością również na rynkach międzynarodowych. Tym bardziej cieszy nas, że Wojskowy Instytut Medyczny wykazuje tak innowacyjne podejście oraz korzysta z współczesnych zdobyczy technologii. Automaty paczkowe są nam dobrze znane i skutecznie sprawdzają się w branży retail, dlatego chcemy przenieść te doświadczenia również na rynek opieki zdrowotnej. Nasze wcześniejsze wdrożenia kiosków samoobsługowych w placówkach medycznych jednoznacznie dowodzą, że rozwiązania automatyzujące procesy obsługi pacjentów oraz logistyki szpitalnej spotykają się z entuzjazmem zarówno personelu, jak i pacjentów stając się wartościowym elementem nowoczesnej infrastruktury medycznej
– komentuje Karol Sobański, CEO Qbee Sp. z o.o
Szpital może łatwo śledzić przesyłki, bo każda paczka dostarczana lub nadawana przez automat jest rejestrowana elektronicznie. Identyfikacja przesyłek następuje dzięki umieszczonemu na paczce unikalnemu kodowi, który jest skanowany na każdym etapie dostawy, „umożliwia śledzenie jej trasy i zapewnia, że trafia ona jedynie do upoważnionego odbiorcy”.
- Staramy się, by wdrażane przez nas rozwiązania wspierały codzienną pracę naszego personelu i zwiększały jego efektywność. Jesteśmy bardzo dużą placówką i współpracujemy z wieloma podmiotami zewnętrznymi, co wiąże się z przekazywaniem do nich materiału biologicznego. Przesyłki takie wymagają specjalnego trybu i specjalnych warunków przechowywania i transportu. Stworzenie takiego „paczkomatu medycznego” usprawni cały proces i ograniczy wystąpienie sytuacji niepożądanych– stwierdził kierownik Oddziału Techniczno-Eksploatacyjnego Jacek Matuszak.
Więcej o nowych technologiach w medycynie piszemy na Spider’s Web: