REKLAMA

Robot pobił rekord świata i ułożył kostkę Rubika w mniej niż pół sekundy. Musisz to zobaczyć

Podczas bicia rekordu w układaniu kostki Rubika przez maszynę, największym wyzwaniem dla inżynierów Mitsubishi okazały się... kolory. Nie przeszkodziło to jednak robotowi w ułożeniu kostki w czasie krótszym niż mrugnięcie okiem.

07.06.2024 07.01
Robot pobił rekord świata i ułożył kostkę Rubika w mniej niż pół sekundy. Musisz to zobaczyć
REKLAMA

Ile zajmuje ułożenie kostki Rubika? Jeżeli zapytać przeciętną osobę, od kilku dni, do kilku tygodni, a może nawet kilka miesięcy, jeżeli się o niej zapomni. Entuzjastom speedcubingu - układania kostki Rubika na czas zajmuje to poniżej minuty. A robotowi? Tak szybko, że aby zobaczyć jak układa, potrzebowano zwolnić nagranie dwudziestokrotnie.

REKLAMA

TOKUFASTbot Mitsubishi ułożył kostkę Rubika w mgnieniu oka. Dosłownie

Inżynierowie Mitsubishi ustanowili nowy rekord świata - a właściwie zbudowany przez nich robot TOKUFASTbot, stworzony specjalnie do tego zadania. TOKUFASTbotowi udało się ułożyć klasyczną kostkę Rubika w zaledwie 0,305 sekundy. Tym samym pobił on poprzedni rekord 0,38 sekundy z 2018 roku ustanowiony przez robota zbudowanego przez studentów Masachusetts Institute of Technology, Bena Katza i Jareda Di Carlo.

Z dedykacją dla wszystkich tych, którzy nie mogli być przy biciu rekordu przez maszynę, Mitsubishi Electric opublikowało na swoim kanale na YouTube nagranie pokazujące, w jaki sposób robot układa kostkę. Film nagrano ponad dwa tygodnie przed właściwym biciem rekordu i zastosowano inne zasady mierzenia czasu, przez co maszyna osiągnęła czas 0,204 sekundy - a nie 0,305 sekundy zarejestrowany przez Światowe Rekordy Guinessa.

TOKUFASTbot ma formę sześcianu, na szczycie którego umieszczony jest niewielki ekran dotykowy do sterowania maszyną. W środku sześcianu znajduje się sześć robotycznych ramion, po jednym dla każdej ściany kostki Rubika. Ponadto w środku znajdziemy kamery pozwalające komputerowi wykryć obecną pozycję ścianek kostki oraz światło oświetlające wnętrze. Pod maszyną znalazł się sekwencer, wzmacniacz sygnałów elektrycznych oraz kontroler ruchu.

Źródło: Mitsubishi; Tłumaczenie: DeepL

Zgodnie z relacją Mitsubishi, za niesamowicie szybki ruch robota odpowiadają elektroniczny system pozycjonowania oraz rozwiązania inżynieryjne stosowane w produkcji silników - zarówno dla urządzeń AGD, jak i dla kolei. Pozwalają one maszynie obrócić ścianą kostki o 90 stopni w czasie 0,009 sekundy.

Drugim aspektem działania jest algorytm AI pozwalający maszynie rozpoznawać kolory. Według giganta motoryzacyjnego to właśnie rozpoznawanie kolorów było jednym z największych wyzwań w procesie konstruowania maszyny, gdyż komputer miał problem z odróżnieniem koloru pomarańczowego i czerwonego.

Informacje o kolorach - a więc obecnym ułożeniu kostki przetwarzane są przez komputer, który oblicza "procedury obrotu kostki w celu dopasowania wszystkich bloków kolorów w najmniejszej możliwej liczbie ruchów".

Jak prezentują się ludzkie rekordy Guinessa?

Roboty już od dobrych kilku lat rozwiązują kostkę Rubika i inne podobne jej zagadki logiczne szybciej niż człowiek. Niemniej jednak wyczyny speedcuberów wciąż pozostają imponujące.

Obecny rekord świata w układaniu kostki Rubika (3x3x3) należy do amerykanina Maxa Parka, który w czerwcu ubiegłego roku ułożył ją w 3,13 sekundy. Drugi najszybszy wynik w historii dyscypliny - i zarazem poprzedni rekord świata - należy do reprezentanta Chin, Yushenga Du. Du ustanowił rekord świata w listopadzie 2018 roku i utrzymał go aż do czerwca 2023 roku z wynikiem 3,47 sekundy.

Trzeci najlepszy wynik na świecie, a zarazem rekord Polski i Europy należy do Tymona Kolasińskiego. Polak kostkę 3x3x3 w maju zeszłego roku ułożył w zaledwie 3,85 sekundy.

To co łączy speedcuberów oraz roboty to fakt, że by ułożyć kostkę Rubika w jak najkrótszym czasie, używają oni algorytmów. Jedną z najczęściej używanych algorytmicznych metod rozwiązywania kostki jest metoda Fridrich, opracowana przez czeską profesor elektrotechniki, Jessicę Fridrich. W dużym uproszczeniu, polega ona na rozwiązywaniu kostki Rubika warstwa po warstwie, zaczynając od krzyża, następnie łącząc w pary sloty znajdujące się w rogach i na krawędziach, orientując ostatnią warstwę, a na koniec przestawiając elementy, aby rozwiązać całą kostkę.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA