Świat zachwyca się, jak Polska pokazała mecz Euro 2024. Tak wygląda AI na żywo na ekranie
Telewizja Polska wykorzystuje efekty komputerowe i sztuczną inteligencję, aby poprawić wrażenia z oglądania meczu podczas transmisji sportowych Euro 2024. Oglądając mecze, zobaczyć możemy nakładki w stylu FIFA pomagające rozpoznawać zawodników, podające odległość podania, a podczas strzałów informacje o prędkości i trajektorii piłki.
Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej są wyjątkowe – nie tylko ze względu na emocje sportowe, ale również na innowacyjną technologię, która zadebiutowała w transmisjach TVP. Mowa o kamerze Hawk-Eye, znanej już z kortów tenisowych i krykieta, która wkroczyła na murawę, oferując kibicom zupełnie nowy poziom oglądania futbolu.
Czym jest kamera Hawk-Eye?
W skrócie to system wykorzystujący kamery i oprogramowanie do śledzenia trajektorii piłki z niezwykłą precyzją. Wszystko dzięki specjalnym kamerom i czujnikom, które dane z boiska przesyłają prosto do komputera. Ten nakłada na obraz animowaną grafikę.
Na stadionie zainstalowanych jest kilkanaście kamer, które rejestrują ruch piłki z różnych perspektyw. Specjalne oprogramowanie analizuje obrazy w czasie rzeczywistym, tworząc trójwymiarowy model trajektorii futbolówki.
Podczas transmisji z użyciem tej technologii widzowie zobaczą na bieżąco na ekranie statystyki takie jak xG, czyli oczekiwane bramki, prędkość lotu piłki po strzale, ustawienie zawodnika względem bramki, pomiar wysokości wyskoku piłkarza, czy też długość podania oraz sprintu. Graficzne informacje nakładane na stream to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika liczb oraz danych
- podaje TVP Sport.
TVP Sport pokaże w systemie Hawk-Eye wszystkie 51 spotkań mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2024 w Niemczech. Można je oglądać na stronie TVP Sport oraz w aplikacji TVP Sport. W TVP Sport można obserwować mecze z wielu różnych perspektyw – nie tylko tej klasycznej, ale też z kamery trenerskiej, ustawionej na koronie stadionu.
System Hawk-Eye
System Hawk-Eye, będący własnością firmy Sony, został opracowany w Wielkiej Brytanii przez Paula Hawkinsa. System został pierwotnie wdrożony w 2000 r. w krykiecie. Działa za pośrednictwem kamer o wysokiej wydajności, zwykle umieszczanych na spodniej stronie dachu stadionu, które śledzą piłkę pod różnymi kątami.
Obraz z kamer jest następnie triangulowany i łączony w celu stworzenia trójwymiarowej reprezentacji trajektorii piłki. Hawk-Eye nie jest nieomylny, ale reklamuje się go jako system mierzący z dokładnością do 3,6 mm.
Hawk-Eye to nie tylko technologia, to nowa era w transmisjach sportowych. Dzięki temu kibice będą mogli jeszcze mocniej przeżywać emocje meczów Euro 2024 i mieć pewność, że każda decyzja sędziów jest sprawiedliwa i transparentna.
Więcej o technologii w trakcie Euro 2024 przeczytasz na Spider's Web: