REKLAMA

Baterie będziesz ładował... łzami. Jesteśmy krok od inteligentnych soczewek

Wyobraź sobie soczewki kontaktowe, które nie tylko korygują wzrok, ale też wyświetlają informacje, śledzą stan zdrowia i pozwalają sterować urządzeniami. Najciekawsze jednak ma być zasilanie - poprzez łzy.

09.06.2024 15.40
Baterie będziesz ładował... łzami. Jesteśmy krok od inteligentnych soczewek
REKLAMA

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze opracował ultracienką baterię, która może być zasilana łzami. To przełomowe odkrycie może zrewolucjonizować rynek inteligentnych soczewek kontaktowych, otwierając drzwi do wielu nowych możliwości. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nano Energy.

REKLAMA

Bezpieczne i tanie

Bateria ma zaledwie 0,2 mm grubości, czyli dwa razy więcej niż ludzki włos, dzięki czemu bez problemu mieści się w standardowej soczewce kontaktowej o grubości 0,5 mm. Nowy akumulator może wytworzyć napięcie około 0,3–0,6 V, jednak naukowcy podkreślają, że to dopiero początek. W seryjnej produkcji koszt jednej baterii wynosić ma kilka dolarów.

Lee Seok Woo, główny naukowiec projektu powiedział, że jego najnowszy wynalazek zainspirowała scena z filmu "Mission Impossible". W czwartym filmie z serii agent nosi soczewki kontaktowe umożliwiające rozpoznawanie twarzy i śledzenie wzroku. Lee chciał, aby stały się one rzeczywistością.

Łzy zasilają baterie

O ile umieszczenie wyświetlacza na soczewce nie jest już takim wyzwaniem, to jego zasilenie już tak. Istniejące akumulatory opierają się na przewodach lub cewkach indukcyjnych zawierających metal i nie nadają się do stosowania w ludzkim oku, ponieważ są niewygodne i stwarzają ryzyko dla użytkownika.

Lee i jego zespół wynaleźli baterię, którą można zasilać biokompatybilnym roztworem soli fizjologicznej, stanowiącą alternatywę dla akumulatorów litowo-jonowych, które zawierają materiały łatwopalne. Nowa bateria nie zawiera przewodów ani toksycznych metali ciężkich.

Nowy akumulator można ładować metodą chemiczną. Bateria jest pokryta glukozą, a po zanurzeniu w roztworze soli glukoza reaguje z jonami sodu i chloru, ładując ją. 

Po ośmiu godzinach ładowania chemicznego akumulator może osiągnąć 80 proc. swojej pełnej pojemności. Następnie można go stosować przez kilka godzin w ciągu dnia. Istnieje jednak inny nietypowy sposób zasilania akumulatora. 

Łzy również zawierają glukozę. Oznacza to, że podczas noszenia soczewek kontaktowych łzy mogą ładować akumulator. Jeśli będziesz więcej płakać, możesz bardziej naładować baterię

- powiedział Lee w programie The Edge CNBC. 

Więcej o technologii baterii przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Droga do nowych możliwości

Naukowcy twierdzą, że potrzeba jeszcze kilku lat badań i rozwoju, aby inteligentne soczewki kontaktowe stały się komercyjnie dostępne. Należy dopracować technologię, przeprowadzić testy kliniczne i uzyskać odpowiednie certyfikaty.

REKLAMA

Mimo to zbliżamy się do momentu, gdy szkła kontaktowe staną się czymś więcej niż tylko narzędziem do korekcji wzroku. Mogą one stać się prawdziwymi cyfrowymi asystentami, otwierając drzwi do zupełnie nowego świata możliwości.

Inteligentne soczewki kontaktowe to nie tylko przyszłość technologii, ale także przyszłość zdrowia i komfortu. Dzięki nim będziemy mogli monitorować swój stan zdrowia w czasie rzeczywistym, poprawić jakość życia i doświadczać świata w nowy, innowacyjny sposób.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA