REKLAMA

Urządzenie VR sterowane mózgiem? Oni już nad tym pracują

Urządzenie VR odczytujące twoje zamiary i ruchy na podstawie sygnałów z mózgu? To nie science-fiction, ani Neuralink Elona Muska. Mark Zuckerberg całkiem dumnie opowiada o posiadaniu przez jego firmę prototypu technologii, która "ma przekonać sceptyków".

21.02.2024 14.40
Urządzenie VR sterowane mózgiem? Oni już nad tym pracują
REKLAMA

Obecnie świat z ciekawością obserwuje poczynania startupu Elona Muska, Neuralink. Pod koniec stycznia firma poinformowała o pomyślnym wszczepieniu w mózg pierwszego pacjenta implantu z interfejsem mózg-maszyna, a wczoraj miliarder poinformował o zdolności pacjenta do poruszania kursorem myszy za pomocą myśli.

Tak więc wydawać by się mogło, że jakiekolwiek urządzenie zaprojektowane z myślą o rozrywce również będzie wymagać podobnej ingerencji w ciało. Jednak według Marka Zuckerberga nic z tych rzeczy, a technologia pozwalająca na to nie jest aż tak odległa, jakby się mogło wydawać.

REKLAMA

Meta ma przepis na VR sterowany mózgiem

Mark Zuckerberg był gościem ostatniego odcinka podcastu Morning Brew Daily, w którym rozmawiano z nim m.in. na temat sztucznej inteligencji, jego stanowiska wobec Vision Pro czy metaverse. Podczas dyskusji na temat "najbardziej oszałamiającego sprzętu wykorzystującego AI", założyciel i dyrektor Mety zdradził, że jego koncern pracuje nad "futurystyczną opaską z interfejsem neuronowym", która interpretuje sygnały z mózgu do mięśni dłoni. Tajemnicze urządzenie jest "bliskie" ukończenia i pojawienia się jako część jednego z produktów Mety "w ciągu najbliższych kilku lat".

Zuckerberg został poproszony przez prowadzącego o podanie przykładu "potężnej sztucznej inteligencji", która mogłaby przekonać do siebie sceptyków, Wobec czego miliarder opisał opaskę elektromiograficzną (EMG), nad którą pracuje Meta. Jak wynika z opisu, opaska będzie interpretować "sygnały układu nerwowego" wysyłane z mózgu do rąk i konwertować pozyskane dane na instrukcje dla systemu. W efekcie opaska pozwoli na sterowanie gestami - dokładniejsze niż to uzyskiwane poprzez przekazywanie danych o ruchu z kamery i ich interpretacja przez AI.

- Generalnie w przyszłości będziesz w stanie pisać i kontrolować coś, poprzez myślenie o ruchu ręki, ale nie wykonując znacznych ruchów. Więc będę mógł po prostu siedzieć i pisać do AI [poprzez myślenie]

- powiedział Zuckerberg.

Słowa szefa Mety pokrywają się z tym co firma ogłosiła podczas Meta Connect w 2022 r. Wtedy to sam Mark Zuckerberg poinformował, że firma posiada "działające demo" technologii pozwalającej na kontrolowanie urządzeń AR/VR jedynie za pośrednictwem opaski znajdującej się na nadgarstkach użytkownika.

Zuckerberg ówcześnie przekonywał o nie tylko precyzyjności, ale i prywatności, jaką zapewnia technologia bowiem "nawet najmniejszy ruch palca może dostarczyć wystarczająco silny sygnał mózgowy, aby EMG mógł go odebrać i zinterpretować jako konkretny gest".

REKLAMA

Więcej na temat AR/VR:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA