REKLAMA

Szef Facebooka sprawdził nowy sprzęt Apple. "Zrobiliśmy to lepiej"

Szef Facebooka i Instagrama postanowił sprawdzić nowe okulary Apple i porównać sprzęt do Meta Quest 3. Twierdzi, że propozycja Meta jest lepsza od Vision Pro.

14.02.2024 20.00
mark zuckerberg meta facebook gogle 2
REKLAMA

Meta Quest 3 jest na rynku od czerwca 2023, więc mówimy o ponad półrocznym sprzęcie. Apple Vision Pro to natomiast świeża sprawa, która mimo krótkiej obecności w sprzedaży (wyłącznie na rynku USA) zrobiła furorę w świecie technologii oraz wśród internautów. Mimo braku większego poruszenia okularami Quest 3 Mark Zuckerberg twierdzi, że jego firma zrobiła lepszy sprzęt. Dlaczego?

REKLAMA

Meta Quest 3 lepsze niż Apple Vision Pro. Tak twierdzi Mark Zuckerberg

Wprowadzenie na rynek Apple Vision Pro sprawiło, że Meta zyskała bardzo mocnego konkurenta w segmencie sprzętu do rzeczywistości mieszanej. Na swoim Instagramowym profilu szef Facebooka wreszcie postanowił wypowiedzieć się na temat nowej propozycji Apple i okazuje się, że wcale nie przebierał w słowach. Całą wypowiedź można by było podsumować zdaniem "Quest 3 jest lepszym produktem".

Mark Zuckerberg przed przetestowaniem Apple Vision Pro oczekiwał, że Quest 3 będzie lepszym wyborem pod kątem opłacalności dla większości osób (m.in. przez wzgląd na cenę, która zaczyna się od ok. 2500 zł za wersję 128 GB), ale później stwierdził, że ich okulary są po prostu lepszym wyborem. Szef Meta punktuje, że Quest 3 są 7 razy tańsze – Apple Vision Pro kosztują 3500 dolarów (po przeliczeniu na złotówki i dodaniu m.in. VAT-u daje to ponad. 17 tys. zł).

W pewnym momencie pokazuje, że cały materiał wideo z krótką opinią o okularach Apple Vision Pro jest nagrywany przy pomocy funkcji podglądu otoczenia (mixed reality passthrough) okularów Quest 3 i wygląda naprawdę dobrze. Mark Zuckerberg punktuje takie aspekty jak niższa waga, większa wygoda, brak kabli (Quest 3 nie korzystają z powerbanka jak Vision Pro), szersze pole widzenia czy jaśniejsze ekrany. Szef Meta uważa, że ich okulary są lepsze w przypadku większości zadań, do których wykorzystuje się okulary rzeczywistości mieszanej.

Dodatkowo Mark Zuckerberg zauważył efekt rozmycia ruchu (motion blur znany z gier) podczas korzystania z Apple Vision, jednocześnie twierdząc, że takiego problemu nie spotkał w Quest 3. Nie zabrakło też pochwał dla Apple – m.in. w kwestii ekranów o wyższej rozdzielczości, co uważa za "fajne", ale wszystkie składowe, takie jak komfort użytkowania, lepiej wypadają w autorskich goglach Meta. Apple Vision Pro mają też na pokładzie opcję śledzenia wzroku, a w Quest 3 tego brakuje (dopiero Quest Pro ma tę funkcję).

Oprogramowanie też jest ważne. Oraz otwarty model

W krótkim filmie szef Facebooka również wspomina fakt, że biblioteka Quest 3 obecnie jest bogatsza, jeśli chodzi o dostępne aplikacje. Dzięki różnym tytułom wydawanym w ostatnich latach użytkownicy mogą grać, bawić się, chociaż to wynika raczej z tego, że Quest jest już na rynku VR i MR od dłuższego czasu. Dodatkowo Quest nie jest zamkniętą platformą, jak okulary i inny sprzęt Apple, co Mark Zuckerberg uważa za niezwykle ważne.

Według niego otwarty model może sprawić, że produkty Meta Quest mają szansę na zyskanie znacznie większej popularności. Zupełnie tak jak to było w przypadku Microsoftu i systemu operacyjnego Windows.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie (nie tylko okularach MR/VR) przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA