REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Poczta Polska zacznie wysyłać SMS-y i maile. Nie musisz już szukać awizo

To chyba właśnie dla takich momentów wymyślono powiedzenie: „lepiej późno niż wcale”. I chociaż Poczta Polska jest mocno spóźniona, to jedna zmiana wprowadzona wraz z nowością na pewno ucieszy korzystających z jej usług.

05.02.2024
19:02
poczta polska
REKLAMA

Przeważnie stoję w opozycji do narzekających na Pocztę Polską. Słyszałem o wielu problemach z doręczeniami, ale najwyraźniej miałem mnóstwo szczęścia, bo „moi” listonosze zawsze docierali do mnie z listami i przesyłkami bez większych sensacji. Są jednak chwile, kiedy nawet pozytywnie nastawieni mogą złapać się za głowę i po dodaniu, że lepiej późno niż wcale, mimo wszystko muszą zapytać się: dlaczego dopiero teraz?! To właśnie ta chwila.

REKLAMA

Poczta Polska wprowadza SMS-owe i mailowe powiadomienia o przesyłce

Jak informuje Poczta Polska, elektroniczne powiadomienia o statusie przesyłki (informacja o dacie doręczenia pod wskazany adres, do punktu odbioru, placówki pocztowej czy automatu paczkowego) dotychczas otrzymywały osoby wyłącznie korzystające z usług kurierskich Poczty Polskiej – Pocztex. Teraz jednak mogą trafić do adresatów innych przesyłek rejestrowanych, w tym przesyłek listowych poleconych.

Wystarczy, że nadawca poda numer telefonu bądź adres mailowy, a powiadomienie o planowanym doręczeniu przesyłki trafi rano, zanim pracownicy Poczty Polskiej rozpoczną ich doręczanie.

W wypadku niedoręczenia przesyłki, spowodowanego m.in. nieobecnością adresata pod wskazanym na przesyłce adresem, także otrzyma on wiadomość elektroniczną. Tym razem znajdzie się w niej informacja o dacie (od-do) oraz miejscu (lokalizacja placówki pocztowej), w którym można odebrać niedoręczoną przesyłkę. Do tej pory takie informacje znajdowały się na drukach awizo, wrzucanych do skrzynek pocztowych.

- wyjaśnia poczta.

Czy to oznacza koniec awizo?

Jeszcze nie. Poczta Polska dodaje, że ze względu na „regulacje prawne” taka forma nie wyeliminuje papierowego druczku. Za to przy odbiorze nie będzie konieczne okazanie karteczki – wystarczy, że podamy pracownikowi placówki numer przesyłki wskazany w SMS-ie czy w mailu. A to już coś.

Z usługi elektronicznych powiadomień wyłączone są przesyłki z zadeklarowaną wartością oraz przesyłki rejestrowane doręczane na podstawie przepisów innych ustaw niż ustawa Prawo pocztowe, dotyczących sposobu, zasad i trybu doręczeń (postępowanie cywilne, karne, administracyjne, podatkowe, sądowo-administracyjne, naruszenie dyscypliny finansów publicznych).

W niektórych przypadkach można natknąć się na stare druczki, na których nie ma zaznaczonego miejsca do wpisania numeru telefonu czy adresu mailowego. Poczta Polska nie chce się ich pozbywać, żeby nie marnować papieru, więc w takim wariancie wystarczy wpisać dane w polu adresat.

Chciałbym, ale obawiam się, że to Poczty Polskiej nie zbawi

Niedawno pojawiły się informacje, że państwowy operator pocztowy zanotował stratę w wysokości aż 787 mln zł i nie tylko nie ma pieniędzy na podwyżki dla listonoszy, ale nawet na normalne funkcjonowanie. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać, że doczekamy się większych udogodnień, więc nawet takie drobne zmiany są na plus, bo korzystanie z usług poczty stanie się nieco wygodniejsze. Ale jeśli Poczta Polska chce konkurować z prywatnymi dostawcami, to bez inwestycji się nie obejdzie.

W tematyce automatów paczkowych piszemy na Spider's Web:

Dobrym przykładem jest Pocztex i wykorzystanie automatów paczkowych. I nie chodzi nawet o czas dostawy, który w naszym teście różnił się od najlepszych – sama aplikacja zniechęcała do korzystania z oferty Poczteksu. Tyle że sądząc z doniesień o problemach, trudno liczyć na to, że lifting aplikacji jest na liście priorytetów. Wpada się więc w błędne koło: Poczta Polska ma słabą ofertę, bo nie ma pieniędzy. Ma słabą ofertę, więc nie ma klientów. Nie ma klientów, więc nie ma pieniędzy.

REKLAMA

Takie udogodnienia jak powiadomienia o przesyłce nie rozwiązałyby problemów poczty, ale przynajmniej wcześniej ułatwiłyby korzystanie z usług i pokazały, że plotki o zacofaniu operatora są przestarzałe. Teraz też ułatwią, ale pewnie spora część klientów zdążyła odpłynąć i trudno będzie ich obecnie tylko taką oczywistą funkcją przyciągnąć. Ale przynajmniej ci, którzy z pocztą zostali, będą mieli nieco wygodniej i przyjemniej. Dobre chociaż to.  

zdjęcie główne: mares90 / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA