REKLAMA

Orange i Nokia ulepszają sieć komórkową. Wejdzie w tryb ekstremalnie głębokiego uśpienia

Firmy Orange i Nokia zbratały się, żeby sieć komórkowa stała się zdecydowanie bardziej energooszczędna. Opracowały tryb ekstremalnie głębokiego uśpienia, który pomoże przede wszystkim środowisku.

20.02.2024 18.47
Orange i Nokia ulepszą sieć komórkową. Wejdzie w tryb ekstremalnie głębokiego uśpienia
REKLAMA

W ramach nadchodzących targów MWC bezpośrednio związanych z technologiami mobilnymi firmy Nokia i Orange ogłosiły, że na rynek trafi nowy tryb oszczędzania energii w sieciach komórkowych. Rozwiązanie nazwano "ekstremalnie głębokie uśpienie" i jak nazwa sugeruje technologia ma sprawić, że sieci będą konsumowały mniej prądu.

REKLAMA

Nie korzystamy z sieci, prąd się oszczędza. Orange i Nokia ulepszają sieć komórkową

Jak podaje Nokia, rozwiązanie ma zmniejszyć zużycie energii aż ośmiokrotnie w porównaniu do dotychczasowo wykorzystywanego trybu głębokiego uśpienia. Nowa technika ma bazować na architekturze radiowej AirScale opracowanej przez Nokia i wykorzystywać układy Reefshark SoC. Technologia trafi do stacji bazowych Orange już w drugiej połowie tego roku.

Tryb ekstremalnie głębokiego uśpienia firmy określają też jako "zero ruchu, zero watów" i jest to jednocześnie najważniejsza cecha rozwiązania. Technologia ma za zadanie wykrywać, kiedy w sieci panuje mały ruch (lub zerowy), dzięki czemu ma wyłączać kluczowe części sprzętu sieci radiowych, jednocześnie oszczędzając pieniądze oraz oczywiście energię elektryczną. Co ważne, technika ma nie wypływać na doświadczenia użytkownika – mimo jej zastosowania nie zobaczymy spowolnień w sieci w naszych telefonach.

Od dawna opowiadamy się za potrzebą współpracy ekosystemowej, jeśli chcemy zmniejszyć wpływ naszej branży na środowisko i zapewnić jak największą efektywność energetyczną naszych sieci. Projekt ten wpisuje się w naszą ambicję ograniczenia emisji CO2 o 45% w roku 2030 w porównaniu z rokiem 2020 dla wszystkich zakresów 1, 2 i 3, zgodnie z naszym planem strategicznym "Lead the future".

Arnaud Vamparys, CTIO w Orange Europe,
REKLAMA

Więcej o sieci komórkowej i operatorach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA