REKLAMA

Google zyska mocnego konkurenta. Twórcy ChatGPT chcą zrobić swoją wyszukiwarkę

Nowe doniesienia sugerują, że Google w przyszłości zyska bardzo mocnego konkurenta. Takiego, którego twórcy stoją m.in. za rewolucyjnym czatbotem AI ChatGPT oraz narzędziem Sora.

16.02.2024 17.04
Google zyska mocnego konkurenta. Twórcy ChatGPT chcą zrobić swoją wyszukiwarkę
REKLAMA

Google jest hegemonem, jeśli chodzi o wyszukiwarki internetowe. Dane serwisu StatCounter pokazują, że ponad 90 proc. użytkowników na całym świecie korzysta z rozwiązania giganta technologicznego z Mountain View. Na drugim miejscu pozostaje Bing Microsoftu, który dzięki integracji asystenta AI miał zepchnąć z tronu Google’a. Prawda okazała się zupełnie odmienna, natomiast wydaje się, że kolejna wielka firma chce zawojować rynek wyszukiwarek za pomocą sztucznej inteligencji.

REKLAMA

OpenAI, twórcy ChatGPT, chcą zrobić własną wyszukiwarką AI

Według doniesień portalu The Information, OpenAI ma tworzyć zupełnie nową wyszukiwarkę, która ma być bezpośrednim konkurentem dla Google’a. Jak możemy się domyślać, będzie to oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji – wszak mówimy o jednej z największych firm świata, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Obecnie mamy dwie opcje – wyszukiwarka AI mogłaby być po prostu kolejną funkcją ChatGPT, ale może to być też po prostu osobny program.

Oczywiście OpenAI nie tworzyłby projektu zupełnie sam. Z pomocą przyjdzie Microsoft, który jest ważnym partnerem biznesowym dla twórców ChatGPT – wszak asystent Copilot obecny w Bingu oraz systemie operacyjnym Windows bazuje na modelu językowym GPT-4 opracowanym przez OpenAI. Mimo że próba pokonania Google’a przez Microsoft przy pomocy AI się nie powiodła, to twórcy, którzy są odpowiedzialni za ChatGPT, mogą tutaj potencjalnie namieszać.

Google oraz Bing obecnie korzystają z hybrydy wyszukiwarki i czatbota AI (chociaż wyszukiwanie Google wspierane sztuczną inteligencją nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich), wyświetlając standardowe wyniki oraz kilkuzdaniowe podsumowanie. Nowy raport sugeruje natomiast, że OpenAI podejdzie do sprawy nieco inaczej. OpenAI ma bowiem stworzyć wyszukiwarkę, która nie dość, że ma dawać bardziej precyzyjne odpowiedzi, to jeszcze ma działać szybciej nawet niż sam ChatGPT. Obecnie na odpowiedź czatbota trzeba trochę poczekać, gdy po wpisaniu czegoś w wyszukiwarkę natychmiast uzyskujemy odpowiedź.

Jeśli wyszukiwarka internetowa firmy Sama Altmana połączy prędkość wyszukiwarek z precyzją i kreatywnością sztucznej inteligencji, to Google może być w ogromnych tarapatach. Dodatkowo do tego dochodzi popularność ChatGPT – każdego tygodnia z usługi korzysta ponad 100 mln osób, a szybsze wyszukiwanie wsparte AI może tylko zwiększyć tę liczbę.

Dwie dekady na tronie Google

Przez ostatnie 20 lat Google królował na rynku wyszukiwarek. Na całym świecie miliardy użytkowników sięga po rozwiązanie giganta technologicznego z Mountain View. Nawet mimo coraz bardziej rozwijanej sztucznej inteligencji, udział Google na światowym rynku pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Wyszukiwanie za pomocą sztucznej inteligencji różni się od dotychczasowych metod, natomiast w wielu przypadkach może być znacznie skuteczniejsze.

Czy OpenAI zrzuci Google’a z tronu? Na to pytanie uzyskamy odpowiedź, gdy firma stojąca za ChatGPT uruchomi swoje własne narzędzie do wyszukiwania treści w internecie.

REKLAMA

Więcej o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA