REKLAMA

Tak Galaxy AI zmienia twój telefon. Oto najnowsze funkcje w smartfonach Samsunga

Lokowanie produktu: AB FOTO

Sztuczna inteligencja coraz bardziej przenika do codziennego życia, stając się integralną częścią naszych działań. Widać to szczególnie w kontekście nowoczesnych urządzeń mobilnych, które coraz prężniej zyskują zaawansowane funkcje wspierane właśnie przez AI. Najnowsze Smartfony Samsung Galaxy S24 są tego doskonałym przykładem.

20.02.2024 08.00
Tak Galaxy AI zmienia twój telefon. Oto najnowsze funkcje w smartfonach Samsunga
REKLAMA

REKLAMA

O sztucznej inteligencji (AI) mówi się już od dawna, choć to właśnie teraz jesteśmy w momencie, w którym niemal codziennie słyszymy to określenie i z nim obcujemy - z coraz większą swobodą. Temat ten przewija się każdego dnia w radiu, telewizji oraz w nagłówkach artykułów, i to nie tylko portali technologicznych. Ba! Sami sprawdzamy i testujemy najnowsze możliwości, które coraz prężniej się rozwijają i są na wyciągnięcie ręki - i to dosłownie. Wystarczy sięgnąć po nowoczesne urządzenie - smartfony, smartwatche, asystenci głosowi - to tylko część przykładów technologii wspieranej przez AI. Sztuczna inteligencja, czy tego chcemy, czy nie, wkracza do naszego życia i staje się jego nieodłącznym elementem. Czy to coś strasznego? Czy futurystyczna wizja, która staje się rzeczywistością, jest powodem do lęku? Być może. W końcu wszystko co nowe wiąże się z pewną dozą niepokoju czy nieufności. Jednak, moim zdaniem, warto spojrzeć na to przez pryzmat korzyści, które sztuczna inteligencja oferuje. A jest ich naprawdę sporo.

Doskonały przykład stanowią najnowsze smartfony firmy Samsung z serii Galaxy - S24, S24+, S24 Ultra - wyposażone w liczne funkcje oparte na sztucznej inteligencji, nazwanej przez producenta - Galaxy AI.  

Technologia mobilna posiada niesamowitą moc umożliwiania kontaktów, zwiększania wydajności i kreatywności, oferując swoje możliwości ludziom na całym świecie. Ale do tej pory nie doświadczyliśmy jeszcze, jak mobilna AI robi to w naprawdę znaczącym stopniuGalaxy AI to nasza najbardziej wszechstronna propozycja wykorzystująca sztuczną inteligencję, która na zawsze zmieni sposób, w jaki myślimy o naszych telefonach

- powiedział Wonjoon Choi, Wiceprezes Wykonawczy i Dyrektor R&D w Mobile eXperience Business.

Warto zatem przyjrzeć się bliżej poszczególnym funkcjom wspieranym przez AI w Samsungach Galaxy.

Samsung Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra, fot. Krzysztof Basel.
Samsung Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra, fot. Krzysztof Basel.

Zakreślasz i wyszukujesz - funkcja Circle to Search

Pewnie niejednokrotnie podczas przeglądania mediów społecznościowych czy YouTube’a, zdarzyło ci się zatrzymać wzrok na jakimś obrazie, bo twoją uwagę przykuł konkretny szczegół - na przykład nieznana ci roślina, mebel, który dobrze wyglądałby w twoim salonie i ciekawi cię jego cena, a może budowla czy zabytek, o którym chcesz wiedzieć coś więcej. Za pomocą funkcji Circle to Search można szybko i łatwo znaleźć informacje na temat poszczególnych elementów, czy przejść do sklepu, w którym znajdziemy dany produkt.

Jak to działa? Wystarczy zakreślić palcem to, co nas interesuje, a po chwili uzyskamy konkretne informacje na dany temat. Nie musisz uruchamiać przeglądarki i wpisywać zapytania w wyszukiwarkę. Wszystko dzieje się na jednym ekranie. W ten sposób niezwykle szybko możemy dowiedzieć się na przykład, ile coś kosztuje, czy znaleźć nazwę i lokalizację danego obiektu. W przypadku S24 i S24+ zakreślać możemy za pomocą palca, w wersji Ultra wygodniejszy może okazać się rysik. Funkcja ta wymaga połączenia z internetem. Warto także wiedzieć, że niektóre aplikacje mogą nie być kompatybilne z tą opcją, co może uniemożliwiać zaznaczanie i wyszukiwanie. 

Twój osobisty tłumacz - funkcja Live Translate

Kolejną funkcją, którą Samsung zaimplementował w swoich najnowszych smartfonach Galaxy S, jest możliwość tłumaczenia rozmów na żywo, zarówno tekstowych, jak i telefonicznych. Wyobraź sobie, że jesteś za granicą, nie znasz żadnego słowa w tym języku, ale chcesz zarezerwować jakąś atrakcję i musisz zadzwonić w dane miejsce, aby to zrobić. Ty mówisz po polsku, sztuczna inteligencja generuje przetłumaczony tekst, który słyszy odbiorca, następnie otrzymujesz odpowiedź, która również jest przetłumaczona. Wystarczy w ustawieniach telefonu wybrać odpowiedni język (zarówno swój, jak i rozmówcy), włączyć opcję w ustawieniach i możesz dogadać się niemal z każdym. Oczywiście należy mieć na uwadzę pewne opóźnienia związane z czasem potrzebnym na przetłumaczenie danego tekstu oraz to, że rozmowa nie będzie brzmiała zbyt naturalnie, ze względu na sztucznie wygenerowany głos rozmówców. Niemniej jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwia komunikację w wielu językach. 

Aktualnie obsługiwane języki (regiony) to: chiński uproszczony, angielski (Indie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone), francuski, niemiecki, hindi, włoski, japoński, koreański, polski, portugalski (Brazylia), hiszpański (Meksyk, Hiszpania, Stany Zjednoczone), tajski, wietnamski. Przy czym, przy kolejnych aktualizacjach mogą pojawiać się nowe. Aby skorzystać z funkcji Live Translate, konieczne jest połączenie sieciowe oraz zalogowanie się na konto Samsung. Warto też wiedzieć, że niektóre języki mogą wymagać pobrania pakietu językowego.

Szybka transkrypcja tekstu i porządek w notatkach - funkcja Transcript Assist 

Skoro mowa o słowach i tłumaczeniu, to warto zwrócić również uwagę na funkcję Asystenta transkrypcji. To opcja, która pozwala na szybkie przekonwertowanie głosu na tekst, a także jego tłumaczenia i zapisywania. Załóżmy, że wybierasz się na wykład czy konferencję i chcesz sporządzić z tego notatki. Możesz nagrać wykład, a przekonwertować głos na tekst, a następnie skorzystać z opcji podsumowania czy wypunktowania najważniejszych kwestii (Asystent notatek - Note Assist). Wydaje się genialne. Tak samo możesz robić już z gotowych tekstem, na przykład skopiowanym z jakiegoś artykułu w internecie. Funkcja Asystent transkrypcji jest dostępna za pośrednictwem aplikacji Dyktafon.

Co więcej, możliwe jest również tłumaczenie z wielu języków. Aktualnie obsługiwane to: chiński uproszczony, angielski (Indie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone), francuski, niemiecki, hindi, włoski, japoński, koreański, polski, portugalski (Brazylia), hiszpański (Meksyk, Hiszpania, Stany Zjednoczone), tajski, wietnamski. Aby skorzystać z tej funkcji konieczne jest połączenie z siecią i zalogowane konto Samsung.

Samsung Galaxy S24 Ultra - test. Fot. Krzysztof Basel.
Samsung Galaxy S24 Ultra - test. Fot. Krzysztof Basel.

Profesjonalna edycja zdjęć bez zewnętrznych aplikacji - Generative Edit

Galaxy AI, czyli sztuczna inteligencja w smartfonach Samsunga, nie mogła pominąć kwestii związanej z edycją zdjęć. W najnowszych urządzeniach koreańskiego producenta otrzymujemy szereg zaawansowanych funkcji umożliwiających modyfikację obrazów. Na przykład, za pomocą zakreślenia, możemy szybko pozbyć się niepożądanych obiektów ze zdjęcia. Do tego możemy generować całkiem nowy obszar zdjęcia, na przykład po jego przycięciu - możliwe jest wypełnienie brakujących części i uzupełnienie o nowe elementy. Nie zabrakło też opcji zmieniania rozmiaru czy przesuwania obiektu. Warto również wspomnieć o możliwościach edycji wideo - tu do dyspozycji otrzymujemy funkcję AI Slow Motion. Umożliwia konwersję zwykłego nagrania wideo o normalnej prędkości na wideo w zwolnionym tempie.

Oczywiście, takie funkcje nie są nam obce, bo wystarczy zajrzeć do Photoshopa czy Lightrooma, albo innych zewnętrznych aplikacji, ale w przypadku smartfonów Galaxy S, mamy to dostępne od razu - bez płacenia za subskrypcje oraz pobierania dodatkowych plików. Jak przy poprzednich funkcjach wymagane jest połączenie sieciowe oraz zalogowanie się do konta Samsung. Co istotne, korzystanie z funkcji inteligentnej edycji, skutkuje tym, że zdjęcie zmienia rozmiar do 12 MP. Poza tym, na zapisany obraz nakładany jest znak wodny, który ma informować, że skorzystano ze sztucznej inteligencji.

Samsung Galaxy S24 Ultra - test. Fot. Krzysztof Basel.
Samsung Galaxy S24 Ultra - test. Fot. Krzysztof Basel.

A skoro mowa o fotografii, to warto zatrzymać się na systemie aparatów (wspieranych przez AI) w najnowszych Samsungach Galaxy. 

W przypadku Samsunga Galaxy S24 Ultra mamy do dyspozycji 5 zaawansowanych aparatów, w tym aparat główny z obiektywem szerokokątnym, stabilizacją OIS, szybkim autofocusem Super Quad Pixel AF oraz matrycą o rozdzielczości 200 Mpix. Poza tym: obiektyw ultraszerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix, teleobiektyw z sensorem 50 Mpix i dodatkowy teleobiektyw 10 Mpix, a do aparat do selfie 12 Mpix. Znalazła się też funkcja Deep Learning AI Zoom, dzięki której możliwej zmniejszanie lub zwiększanie zoomu, bez utraty jakości.

Jeśli chodzi o modele Galaxy S24 i S24+, na pokładzie znajdziemy aparat z obiektywem szerokokątnym o rozdzielczości 50 Mpix i podwójnym zoomem optycznym, aparat ultraszerokokątny 12 Mpix oraz dodatkowy teleobiektyw o rozdzielczości 10 Mpix i trzykrotnym zoomem optycznym. Do tego, aparat do selfie 12 Mpix.

Samsung Galaxy S24, Ultra - test, fot. Krzysztof Basel.
Samsung Galaxy S24, Ultra - test, fot. Krzysztof Basel.

Co dalej z Galaxy AI?

Aktualnie wszystkie funkcje związane ze sztuczną inteligencją (Galaxy AI) w najnowszych smartfonach Samsunga są całkowicie bezpłatne. Po zakupie urządzenia można z nich swobodnie korzystać. Jednak, jak oficjalnie potwierdził producent, może się to zmienić. Niemniej, co najmniej do końca 2025 r. funkcje Galaxy AI będą dostępne bez opłat. Co nastąpi potem? Musimy poczekać na dalsze informacje. Interesujące jest przede wszystkim to, ile wyniesie taka opłata i czy wciąż będzie to opłacalne rozwiązanie, konkurencyjne dla aplikacji zewnętrznych, oferowanych przez podmioty trzecie. 

Dzisiaj, oprócz wbudowanych rozwiązań dostarczanych przez producenta, mamy do dyspozycji szereg dodatkowych funkcji AI, które są rozwijane i oferowane przez inne firmy. Należą do nich różnego rodzaju aplikacje, narzędzia czy usługi. Możemy zaliczyć do nich m.in. oprogramowania umożliwiające automatyczne generowanie tekstów (np. ChatGPT) czy obrazów (np. Midjourney), rozpoznawanie mowy, tłumaczenie, analizę treści oraz danych, a także edytowanie zdjęć czy wideo. Oferowane funkcje AI są coraz bardziej zaawansowane i szeroko dostępne dla użytkowników, co sprawia, że praktycznie każdy dzisiaj może swobodnie korzystać z takich możliwości, ułatwiając sobie tym samym pracę czy naukę. Korzyści, jakie płyną ze sztucznej inteligencji, mogą przyczynić się przede wszystkim do bardziej efektywnych i przemyślanych działań w różnych zakresach. 

Samsung Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra, fot. Krzysztof Basel.
Samsung Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra, fot. Krzysztof Basel.

Asystent na wyciągnięcie ręki

Seria Samsung Galaxy AI niewątpliwie wyznaczyła nowy szlak, jeśli chodzi o bardziej sprecyzowane zastosowanie sztucznej inteligencji w urządzeniach mobilnych. Teraz jeszcze bliżej nam do tego, co kiedyś wydawało się mało realne. Telefony już dawno przestały być tylko zwykłymi urządzeniami czy gadżetami, a teraz, dzięki coraz bardziej rozbudowanym funkcjom opartym na sztucznej inteligencji, stają się naszymi asystentami, którzy dostosowują się coraz lepiej do naszych potrzeb i są - jak to ujęłam wcześniej - na wyciągnięcie ręki. Patrząc na przebieg ostatnich zdarzeń, wszystko wskazuje na to, że rozwój funkcji opartych na AI będzie tylko postępować, przynosząc przede wszystkim ogrom korzyści, choć z pewnością nie obejdzie się bez wpadek. Jak wszystko, sztuczna inteligencja ma swoje dobre i złe strony, ale refleksję na ten temat pozostawiam już wam.

REKLAMA
Kup smartfon Samsung Galaxy S24:

Źródło cytatu: news.samsung.com

REKLAMA
Lokowanie produktu: AB FOTO
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA