REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ocean mocy słońca w domu. EcoFlow ma nowe rozwiązania fotowoltaiczne dla Polaków

EcoFlow ma nowe propozycje dla Polaków zainteresowanych fotowoltaiką oraz modernizacją instalacji energetycznej w swoim domu. Jak działa i co potrafi PowerOcean?

31.01.2024
14:38
Ocean mocy słońca w domu. EcoFlow ma nowe rozwiązania fotowoltaiczne dla Polaków
REKLAMA

Nikogo nie trzeba przekonywać, że montowanie paneli fotowoltaicznych ma sens ekologiczny i ekonomiczny. EcoFlow jest jedną z firm, które proponują klientom kompleksowe systemy do zarządzania energią w domach, w tym do jej magazynowania we własnym zakresie. Marka pochwaliła się właśnie na konferencji dotychczasowymi osiągnięciami oraz planami na przyszłość związanym z polskim rynkiem.

REKLAMA

EcoFlow PowerOcean DC Fit, czyli dołóż akumulator do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

To rozwiązanie dla osób, które już mają instalację fotowoltaiczną w domu i chcą ją zmodernizować poprzez dodanie akumulatora. W tym przypadku nie zmienia się falownika ani okablowania AC, a PowerOcean DC Fit można podłączyć bezpośrednio do paneli. System jest kompatybilny z większością inwerterów na rynku, a obudowa ma moduł automatycznego ogrzewania w temperaturze poniżej -20 stopni. Jest przy tym zgodna z wymaganiami normy IP65, więc można montować ją na zewnątrz budynku.

Domyślnie w EcoFlow PowerOcean DC Fit mamy możliwość przechowywania 5 kWh energii, ale modularna budowa pozwala dodawać kolejne wysokonapięciowe (800 V) ogniwa PowerOcean LFP o pojemności 5 kWh, co daje łącznie 10 kWh lub 15 kWh w ramach pionowej, piętrowej konstrukcji niewymagającej łączenia ogniw kablami. Każdy z akumulatorów ma osobny system zabezpieczający BMS, a do tego w razie awarii jednego, cały system nie przestaje działać.

EcoFlow jako największe zalety PowerOcean DC Fit przedstawia przede wszystkim to, że nie wymaga dodatkowego falownika magazynującego i nie jest konieczna wymiana istniejącego falownika instalacji słonecznej. Nie są też potrzebne żadne zmiany w okablowaniu i nie jest wymagane pozwolenie na podłączenie do sieci. Do tego ma być przyjazny w montażu dla instalatorów. PowerOcean DC Fit wystarczy podpiąć kolejno do paneli, falownika oraz panelu sterującego - i już.

Do dyspozycji użytkownika oddawana jest też aplikacja EcoFlow, która pozwala monitorować przepływ mocy, aktywować tryb własnego zasilania oraz przeglądać dane dotyczące wytwarzania i zużycia energii. Do tego służy do dostosowania trybu pracy i parametrów systemu. Producent udziela przy tym 15 lat gwarancji na swój sprzęt i podkreśla, że w razie problemów klienci mogą skontaktować się ze wsparciem technicznym przez chat i rozmawiać z ludźmi, a nie z botami.

Co jeszcze ma w ofercie EcoFlow?

Konsumenci, którzy dopiero planują montaż instalacji elektrycznej od zera, mogą wykorzystać EcoFlow PowerOcean. Również i w tym przypadku korzysta się z akumulatorów o pojemności 5 kWh, jak w przypadku EcoFlow PowerOcean DC Fit, ale można ustawić nie jedną, a trzy modułowe bezkablowe wieże o łącznej pojemności nawet 45 kWh. Zaletą systemu ma być łatwa instalacja trwająca do 30 minut, gdyż wymagania techniczne polskich sieci są już wgrane do pamięci urządzenia.

EcoFlow PowerOcean wykorzystuje falownik hybrydowy, który pozwala funkcjonować instalacji elektrycznej nawet podczas blackoutu. Zapewnia on trójfazowe zasilanie rezerwowe (do 12 kW), które jest w stanie zasilić takie urządzenia jak piekarnik, zamrażarka, mikrofalówka, pralka i pompa ciepła. Firma chwali się przy tym, że przepięcie się na zasilanie własne ma być niemal niezauważalne.

W ofercie firmy jest też EcoFlow PowerPulse, czyli ładowarka do samochodów elektrycznych. Zapewnia ono możliwość szybkiego ładowania energią słoneczną (do 11 kW), a obudowa chroniona jest przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Do kontrolowania parametrów ładowania można wykorzystać oczywiście aplikację EcoFlow oraz montowany w domu panel EcoFlow PowerInsight z 10-calowym ekranem dotykowym wyświetlającym wszystkie istotne informacje.

Co jeszcze warto wiedzieć o marce EcoFlow?

Firma powstała w 2017 r. i zaczęła od pokazanego na targach CES w Las Vegas pierwszej wersji akumulatora EcoFlow River o pojemności 288 Wh i wadze 5 kg. Od tego czasu pojawiło się wiele innych „przerośniętych powerbanków” z tej oraz innych serii jak np. EcoFlow Delta o znacznie większej pojemności, które mogą zasilać nie tylko elektronikę konsumencką, ale też np. samochody elektryczne (oraz zapewniać prąd lodówce przez pół dnia).

Czytaj też:

Kolejnym obszarem, którym zajmuje się EcoFlow to kolejne inteligentne rozwiązania dla całego domu. Jednym z nich jest EcoFlow PowerStream, a na zestaw oprócz paneli fotowoltaicznych składają się inteligentne gniazdka oraz akumulator. Dzięki temu klienci mogą magazynować energię pozyskaną ze słońca i oszczędzać na rachunkach za prąd. To jednak nadal wyłącznie krok w drodze do celu, jakim jest niezależność energetyczna całego domu.

EcoFlow to jednak nie tylko kompleksowe domowe rozwiązania.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej EcoFlow pojawili się przedstawiciele Straży Pożarnej. Opowiedzieli oni o wykorzystaniu rozwiązań marki EcoFlow w swojej pracy. Przenośne stacje zasilania są wykorzystywane do zasilania całej infrastruktury, w tym np. dronów i przenośnych routerów. Jest to przydatne chwilach, gdy czas jest kluczowy, a dostęp do sieci energetycznej - utrudniony lub niemożliwy.

Na koniec warto dodać, że polskim dystrybutorem marki EcoFlow jest InnPro. To właśnie ta istniejąca od 2013 r. firma ma w swojej ofercie oprócz elektroniki użytkowej wszelkiej maści przenośne stacje zasilania, panele fotowoltaiczne, systemy fotowoltaiczne i najróżniejsze inteligentne urządzenia. Łącznie w ofercie InnPro znalazło się 6000 produktów od 180 marek, które przekazywane są do 2000 partnerów handlowych. Ich eksport możliwy jest do każdego kraju Unii Europejskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA