1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Czy telewizor to dobry prezent na Gwiazdkę dla dziecka? Tak, pod warunkiem przestrzegania ważnych zasad

Lokowanie produktu: Kivi

Czas spędzony przed ekranem jest zajmujący, może być też bardzo pożyteczny. Zanim jednak zdecydujesz się kupić dziecku jego własny telewizor, zadbaj o kilka ważnych spraw.

13.12.2023
18:11
Telewizor dla dziecka Kivi KidsTV

Dzieci już nie są tak przywiązane do ciągłego spędzania czasu z mamą i tatą? Jakkolwiek potomstwo to największy możliwy skarb i każda chwila z nim spędzona jest niezwykle cenna, czasem dobrze jest odpocząć i znaleźć czas dla siebie. Zrelaksować się przy ulubionym serialu czy grze wideo. Problem pojawia się jednak, gdy dzieciaki mają ten sam pomysł - i telewizor w salonie jest już okupowany. Można sięgnąć po tablet, w ramach kompromisu. Niektórzy jednak myślą o kupnie dzieciom ich własnego telewizora. Ale... czy to dobry pomysł?

Specjaliści słusznie ostrzegają dorosłych rodziców o negatywnych skutkach zbyt długiego czasu, jaki podatni na uzależnienia młodociani spędzają przed ekranem. Nie bez znaczenia jest też ogromna liczba dostępnych do konsumpcji materiałów, co bardzo utrudnia wskazanie tych wartościowych i odfiltrowanie tych szkodliwych. Część rodziców w trosce o swoje potomstwo z obawą podchodzi do takiego podarku. Czy obawy są słuszne?

Specjaliści mają rację. Dzieci są podatne na uzależnienia, zbyt długie spędzanie czasu biernie przed ekranem nie sprzyja rozwojowi młodocianych, a w Internecie nie brakuje treści, które zdecydowanie się dla dzieci nie nadają. Rację jednak mają też ci, którzy zapewniają dzieciom dostęp do telewizyjnej rozrywki. Nie ma żadnego obiektywnego powodu, by dziecko nie mogło potem z rówieśnikami wymieniać się uwagami na temat najnowszego odcinka modnej kreskówki czy opowiadać o poznanym w najnowszym programie dinozaurze. Wystarczy - a wręcz należy - trzymać się podstawowych zasad.

Dzieci a telewizja. Co mówią specjaliści?

Dziecko korzystające ze smart TV powinno być pod nadzorem rodzica, który wybiera odpowiednie treści i ogranicza czas oglądania - tak można podsumować większość zaleceń. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci do 5. roku życia powinny spędzać dziennie przed ekranem mniej niż godzinę. Dziecko powinno także mieć zapewnioną aktywność fizyczną i społeczną, która jest ważna dla jego rozwoju. Tłumacząc z oficjalnego na ludzkie: z rozrywką telewizyjną dla najmłodszych nie ma żadnego problemu, pod warunkiem, że treści do których dziecko ma dostęp są kontrolowane, czas z nimi spędzany jest ograniczony i że rodzic nadal w jakiś sposób w tej formie rozrywki uczestniczy.

Ale jak to zrobić, skoro telewizor ma być w pokoju dzieci? Podstawą jest tu oczywiście ustalenie z dzieckiem wspólnych zasad dotyczących czasu i sposobu korzystania z telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Dzieci lubią jednak naginać zasady i degustować zakazane owoce. Na szczęście przystosowane do dzieci telewizory oferują funkcje, które pomogą ustalenia wcielić w życie.

 class="wp-image-4244879"
Czy telewizor to dobry prezent dla dziecka? Tak, pod warunkiem spełnienia kluczowych cech. Na zdjęciu telewizor Kivi KidsTV

Takie smart TV oferują ustawianie filtrów i ograniczeń wiekowych dla treści dostępnych w aplikacjach, takich jak Netflix, YouTube czy Disney+. Współpracują z programami antywirusowymi z kontrolą rodzicielską, które pozwalają na blokowanie niebezpiecznych stron i monitorowanie aktywności dziecka w sieci. Oferują również tryb dla dzieci lub trybu gościa, który ogranicza dostęp do niektórych funkcji i ustawień telewizora, a także wyłączanie automatycznego odtwarzania następnego odcinka lub filmu, aby uniknąć nadmiernego oglądania. Mają timer lub alarm, aby przypominać o przerwach i konieczności zmiany aktywności. Przede wszystkim mają też funkcję kontroli rodzicielskiej, która pozwala na ustawienie limitu czasowego, blokadę błyskawiczną lub inne warunkowe blokady telewizora.

Jaki telewizor dla dziecka? Nasza propozycja to Kivi KidsTV. Produkt zaprojektowany od początku do końca z myślą o najmłodszych.

KidsTV to 32-calowy smart TV Full HD działający pod kontrolą systemu Android TV 11. Ma ramkę wokół ekranu, do której można przymocować zestaw konstrukcyjny - dzięki czemu dzieci za każdym razem mogą tworzyć unikalną ramkę odzwierciedlającą ich humor, kreatywność czy inną potrzebę wyrażenia siebie.

Dzięki wytrzymałemu hartowanemu szkłu, KIVI KidsTV jest odporny na ciężkie przedmioty i zarysowania - a o wypadki przy udziale najmłodszych nietrudno. Dodatkowo, producent oferuje 3-letnią gwarancję na ekran. KidsTV jest też wyposażony w zestaw dwustronnych naklejek, dzięki czemu rodzice mogą bezpiecznie przymocować telewizor do jego miejsca, utrudniając jego wywrócenie podczas zabawy. Fajną funkcją jest też… lampka. Emituje miękkie, kojące światło i tworzy przytulną atmosferę w pokoju dziecka, pomagając w przygotowaniu do zaśnięcia. Nocne światło może działać, nawet gdy telewizor jest wyłączony. Poziom jasności światła można regulować za pomocą pilota lub przycisku na telewizorze.

 class="wp-image-4244909"
Kivi KidsTV

Platforma Android TV oferuje wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej, nie trzeba więc polegać na rozwiązaniach innych firm. Konfiguracja jest łatwa i intuicyjna, potrzebny będzie do niej tylko w miarę nowoczesny telefon z systemem Android lub iPhone. Android TV w KidsTV obsługuje też Chromecasta, więc łatwo dzieciom wysłać na ekran treści z innego urządzenia. A Sklep Play z aplikacjami oferuje ścisłe filtry wykluczające treści tylko dla dorosłych - jest tam nawet specjalnie przygotowany YouTube Kids.

Warto mieć na uwadze, że aplikacje w Sklepie Play to nie tylko usługi VOD z treściami wideo czy kreskówkami. To również takie apki, jak chociażby Duolingo ABC, które może pomóc dzieciom nauczyć się czytać i pisać po angielsku. Aplikacja zawiera nie tylko lekcje, ale także historie w tym języku, lekcje fonetyki i ćwiczenia zapamiętywania. Dzieci mogą dostosować swoje profile za pomocą zabawnych awatarów z kreskówek. Z kolei Toca Kitchen zainspiruje dzieci do nauki gotowania za sprawą wysoko ocenianej gry na telewizory. Na uwagę zasługuje też Playkids: kolekcja ponad 5000 kreskówek, książek, edukacyjnych gier i interaktywnych aktywności, które promują wszechstronny rozwój dzieci, od zadań matematycznych po lekcje językowe.

Smart TV dla dziecka. Ile kosztuje taki prezent?

 class="wp-image-4244912"
Kivi KidsTV

I to jest w tym wszystkim najlepsze. Młodociani nie potrzebują hiper-drogich paneli Ultra HD 8K HDR 5000 turbo plus wykrzyknik. Telewizor spełniający ich potrzeby ma zupełnie inne cechy, nastawione na bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Te rzeczy nie są drogie - choć muszą być pomysłowe i dobrze wykonane.

Polecany przez nas KidsTV to produkt unikalny, bowiem trudno mu o konkurencję. Niemal żaden inny producent nie stworzył smart TV dedykowanego najmłodszym. Mimo tego cena nie jest wysoka: pełen zestaw kosztuje raptem 1600 zł. Nie wolno tylko po zakupie zapomnieć go poprawnie skonfigurować i ustawić stosownych limitów. Młodzi najpewniej i tak będą zachwyceni.

Lokowanie produktu: Kivi
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze