REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Kazali ludziom robić nową rzecz i traktowali ich mózgi prądem. Wyniki pokazały coś niesamowitego

Testy przeprowadzone na osobach obsługujących roboty chirurgiczne w rzeczywistości wirtualnej przyniosły interesujące wyniki. Okazuje się, że ludzki mózg poddany odpowiedniej stymulacji, jest w stanie przyswajać nowe umiejętności znacznie lepiej.

22.12.2023
7:50
Kazali ludziom robić nową rzecz i traktowali ich mózgi prądem. Wyniki pokazały coś niesamowitego
REKLAMA

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w USA, osoby poddane działaniu delikatnych impulsów elektrycznych z tyłu głowy wykazały się zwiększonymi umiejętnościami w zakresie kontrolowania robota chirurgicznego.

REKLAMA

Elektryczne szturchnięcie

Badanie zostało przeprowadzone z nadzieją, że uda się wypełnić lukę, jaka istnieje w doświadczeniu prowadzenia operacji w rzeczywistości wirtualnej, a faktycznym zabiegiem na sali operacyjnej.

Chirurdzy i ludzie bez żadnego doświadczenia w medycynie, którzy uczestniczyli w teście, najpierw ćwiczyli operowanie igłą chirurgiczną w wirtualnej grze, a następnie obsługiwali robota badawczego o nazwie da Vinci. W trakcie badania jego uczestnicy otrzymywali lekkie „elektryczne szturchnięcie” w głowę, jak zostało to opisane w czasopiśmie Nature.

Więcej o najnowszych osiągnięciach medycyny przeczytasz tutaj:

Do ich głów przymocowane były specjalne elektrody, które emitowały sygnały elektryczne trafiające do mózgu. Połowa uczestników badania otrzymywała je przez cały czas testu, podczas gdy pozostali tylko na początku wirtualnej gry. Takie podejście zapewnia unikalny wgląd w potencjał stymulacji móżdżku, który odpowiada w naszym mózgu za regulację mobilności i równowagi.

Jak powiedział kierujący zespołem naukowym profesor nadzwyczajny inżynierii mechanicznej Jeremy D. Brown z Uniwersytetu Johna Hopkinsa:

Trening w wirtualnej rzeczywistości nie jest tym samym, co trening w prawdziwym otoczeniu, a poprzednie badania wykazały, że przeniesienie umiejętności nabytych w symulacji do prawdziwego świata może być trudne. Bardzo trudno jest twierdzić o statystycznej dokładności, ale doszliśmy do wniosku, że osoby biorące udział w badaniu były w stanie przenieść umiejętności z rzeczywistości wirtualnej do świata rzeczywistego znacznie łatwiej, gdy miały tę stymulację.

Stymulacja mózgu prądem działa

Naukowcy doszli do wniosku, że ci, którzy otrzymywali stałe impulsy elektryczne, okazywali się bardzo dobrzy w korzystaniu z robota w realnym świecie. Działo się tak nawet wtedy, gdy wcześniej nie wiedzieli nic o chirurgii lub robotach.

REKLAMA

Grupa, która nie otrzymała żadnej stymulacji, miała większe trudności z zastosowaniem umiejętności w rzeczywistym robocie, których nauczyła się w wirtualnej rzeczywistości. Działo się tak zwłaszcza w przypadku najbardziej złożonych ruchów wymagających szybkich decyzji.

Naukowcy chcą teraz zbadać, w jaki sposób można wykorzystać stymulację mózgu, aby pomóc chirurgom rozwinąć umiejętności, których potrzebują w rzeczywistych sytuacjach. Jeśli okaże się, że delikatne pobudzenie mózgu elektrycznością może sprawić, że chirurdzy będą jeszcze lepsi w tym, co robią, skorzystać mogą na tym tysiące pacjentów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA