REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Astronautki zgubiły torbę z narzędziami podczas spaceru kosmicznego. Teraz można ją zobaczyć z Ziemi

Spacer kosmiczny to nie lada wyzwanie dla astronautów. Nie tylko muszą wykonać skomplikowane zadania w nieważkości, ale także uważać, żeby niczego nie zgubić. Niestety, czasem zdarzają się wpadki, które mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje. Tak było w przypadku dwóch astronautek z NASA, które podczas spaceru kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) niechcący wypuściły z ręki torbę z narzędziami. Teraz torba ta krąży wokół Ziemi i można ją dostrzec z powierzchni naszej planety.

16.11.2023
14:44
Astronautki zgubiły torbę z narzędziami podczas spaceru kosmicznego. Teraz można ją zobaczyć z Ziemi
REKLAMA

Astronautki Jasmin Moghbeli i Loral O’Hara wyszły na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 2 listopada 2023 r., aby wykonać prace konserwacyjne na panelach słonecznych, które śledzą ruch Słońca. Podczas ich sześciogodzinnego pobytu na zewnątrz stacji, jedna z toreb z narzędziami, zwana oficjalnie workiem blokady załogi, wymknęła się im z ręki i została utracona.

REKLAMA

Kontrolerzy lotu zauważyli to, korzystając z zewnętrznych kamer ISS. Na szczęście, narzędzia nie były potrzebne do dokończenia ich zadań. 

Centrum kontroli lotu przeanalizował trajektorię torby i stwierdził, że ryzyko ponownego spotkania ze stacją jest niskie i że załoga na pokładzie i stacja kosmiczna są bezpieczne bez konieczności podejmowania działań

- napisała NASA na swoim oficjalnym blogu.

Więcej ciekawych historii z orbity Ziemi znajdziesz na Spider`s Web:

Torba widoczna z Ziemi

Według EarthSky, strony internetowej śledzącej obiekty kosmiczne, torba z narzędziami jest zaskakująco jasna i można ją zobaczyć z powierzchni Ziemi przy pomocy dobrych lornetek. Ma ona jasność wizualną około 6 mag, co oznacza, że jest nieco mniej jasna niż lodowy olbrzym Uran, siódma planeta od Słońca. W związku z tym torbę trudno dostrzec gołym okiem, ale obserwatorzy nieba powinni być w stanie ją dostrzec przy pomocy lornetek.

Aby to zrobić, należy najpierw dowiedzieć się, kiedy można zobaczyć stację kosmiczną w ciągu najbliższych kilku miesięcy (NASA ma nawet nową aplikację, która może pomóc). Torba powinna znajdować się dwa do czterech minut przed stacją. Ponieważ torba szybko opada, prawdopodobnie spali się, gdy osiągnie wysokość około 113 km nad Ziemią.

Zdjęcie torby wykonane z Ziemi zaprezentowało na swojej stronie zespół Virtual Telescope Project 2.0. Możecie zobaczyć je niżej. Torba to ta jasna kropka w centralnej części fotografii.

Powyższe zdjęcie pochodzi z pojedynczej 2-sekundowej ekspozycji, bez filtra, wykonanej zdalnie za pomocą jednostki robotycznej Artec 250-f/4.5 (250/1125 mm) i Moravian C3-61000 PRO EC dostępnej w ramach projektu Virtual Telescope Project w Manciano we Włoszech. Teleskop śledził niezwykle szybki pozorny ruch worka, wynoszący 2540 cm/s. 

Czy to częste zjawisko?

Torba z narzędziami dołącza do ogromnej ilości sztucznych śmieci kosmicznych, które krążą wokół Ziemi. Mogą to być różne przedmioty, od małego odłamka farby po części odrzucone podczas startów rakiet. To nie jest nawet pierwsza torba z narzędziami, która znalazła się na orbicie. W 2008 r., gdy astronautka NASA Heide Stefanyshyn-Piper próbowała naprawić zacięty mechanizm na panelu słonecznym ISS, straciła kontrolę nad inną torbą z narzędziami, która również okrążyła naszą planetę.

REKLAMA

Ludzie regularnie gubią coś na orbicie naszej planety. Do śmieci kosmicznych zalicza się też aparat fotograficzny utracony przez Michaela Collinsa w czasie misji Gemini 10, koc termiczny utracony podczas misji wahadłowca Endeavour w 1998 r., worki ze śmieciami wyrzucone przez radzieckich kosmonautów podczas misji Sojuz TM-15. Astronautka Sunita Williams podczas misji promu Discovery w 2006 r. w trakcie spaceru kosmicznego zgubiła kamerę. 

Według szacunków Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA we wrześniu 2023 r. różne sieci obserwacji kosmicznej śledziły i katalogowały 35 290 obiektów zaliczanych do kosmicznych śmieci, a ich łączna masa wynosiła ponad 11 tys. t.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA