REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Przewijaj dalej. Detoks od social mediów nie ma sensu

Jeżeli myślisz, że odstawienie mediów społecznościowych na tydzień pomoże twojemu samopoczuciu i zredukuje marnotrawstwo czasu, to naukowcy mają dla ciebie niespodziankę. Samopoczucie się nie zmieni, a czas będziesz marnować w grach i na Allegro, zamiast na TikToku i Facebooku.

10.11.2023
6:45
Przewijaj dalej. Detoks od social mediów nie ma sensu
REKLAMA

Według różnych badań znaczny odsetek osób w wieku 18-35 lat spędza dziennie przed ekranem smartfona od trzech do nawet pięciu godzin, a przypadki ponad pięciu godzin nie należą do rzadkości. Choć nasze smartfony mają wiele zastosowań - można na nich oglądać filmy, słuchać muzyki, korzystać z bankowości czy przeglądać internet, jednak tym najpopularniejszym sposobem na spędzanie czasu przed małym ekranem są media społecznościowe, które sprawiają, że sięgamy po telefon kilkadziesiąt razy dziennie.

Media społecznościowe niezwykle trudno usunąć całkowicie z życia, jednakże krótki detoks - kilka dni, może dwa tygodnie - jest możliwy. Ale czy efektywny? Sens odstawienia social mediów podważa nowo opublikowane badanie.

REKLAMA

Detoks od mediów społecznościowych podstawą zdrowego cyfrowego życia? Te badania pokazują, że niezbyt

Para naukowców - Michael Wadsley oraz Niklas Ihssen - z wydziału psychologii brytyjskiego Durham University 8 września opublikowała w czasopiśmie naukowym PLOS One wyniki eksperymentu, w którym badacze sprawdzali rzeczywisty wpływ ograniczenia używania mediów społecznościowych przez tydzień.

Do badania naukowcy zaangażowali 35 uczestników w wieku 18-25 lat. Eksperyment obejmował trzy fazy: 3-dniową fazę podstawową (normalne korzystanie z social mediów), 6-dniową fazę interwencji (abstynencja od sociali) oraz 4-dniową fazę po abstynencji (powrót do normalnego korzystania po abstynencji). Abstynencja zakładała wyciszenie powiadomień i nieużywanie aplikacji, ale nie ich usunięcie.

W czasie każdej z faz uczestnicy w stałych interwałach czasowych wypełniali kwestionariusze, w których opisywali swoje emocje, wykonywane czynności i zmiany nastroju. Jednocześnie za monitoring tego, czy dopełniają wymogów niekorzystania z social mediów, "pilnowała" wbudowana w iPhone funkcja "Czas przed ekranem". Podczas fazy abstynencji uczestnicy zostali poddani badaniom psychologicznym w siedzibie uczelni.

Podczas fazy "abstynencji" znacząco spadł czas, jaki uczestnicy spędzali ogólnie przed smartfonem. W pierwszym dniu w fazie "po abstynencji" czas przed ekranem znacznie wzrósł (lecz nie do poziomu przed fazą abstynencji), by następnego dnia spaść i utrzymać się na podobnym poziomie przez pozostałe cztery dni. Badacze zaznaczyli, że w przypadku kilku uczestników zdarzyły się ponownie kilkusekundowe wejścia na social media - w domyśle odruchowe.

Zgodnie z wynikami ankiety i analizą Czasu przed ekranem, uczestnicy eksperymentu podczas fazy abstynencji zmienili media społecznościowe na gry mobilne, zakupy online oraz... picie alkoholu.

Jednak najciekawszym wynikiem eksperymentu były wyniki kwestionariuszy poświęconych pomiarowi nastroju. Te nie wykazały znacznych zmian pod względem odczuwanych pozytywnych emocji, negatywnych emocji, znudzenia, samotności czy zachcianek. Choć podczas fazy odstawienia zmniejszył się odsetek uczestników zgłaszających znudzenie i samotność, a pozytywny nastrój uczestników zmniejszał się w każdej z faz, to sami badacze przyznają, że "różnice te nie osiągnęły istotności". Innym ciekawym zjawiskiem jest fakt, że podczas fazy odstawienia i po odstawieniu mediów społecznościowych uczestnicy wskazywali większe zainteresowanie samą ikoną aplikacji do mediów społecznościowych, określając jej widok jako "bardziej ekscytujący".

- Podsumowując, niniejsze badanie wskazuje, że powstrzymywanie się od korzystania z mediów społecznościowych lub ograniczanie go przez tydzień nie jest związane z żadnym istotnym wpływem na reakcje afektywne, lub motywacyjne. Co ważne, w przeciwieństwie do naszych hipotez, nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że efekty podobne do odstawienia są skorelowane z bardziej problematycznym korzystaniem z mediów społecznościowych.

- piszą badacze w podsumowaniu badania

Choć badanie może wydawać się obiecujące i dawać nadzieję tym, którzy wchodzą w dyskusję z rodziną i znajomymi na temat nadmiernego użytkowania mediów społecznościowych, to jest ono także relatywnie małe, obejmując jedynie 51 uczestników - z czego finalna analiza objęła jedynie 35 z nich. A to ze względu na wykrycie (podczas badań w siedzibie uczelni) u części z nich objawów typowych dla uzależnienia od mediów społecznościowych, cześć odrzucono ze względu na niewypełnienie przynajmniej 50 proc. ankiet, a jeden z nich został odrzucony także ze względu na posiadanie smartfona z Androidem.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA