Philips przywiózł telewizor z matrycą META OLED na Audio Video Show. Sprawdzamy o co w niej chodzi
Telewizory marki Philips wyróżniają się przede wszystkim obsługą Ambilight, ale Philips OLED908 ma również wiele innych zalet - sprawdziliśmy, jakich dokładnie podczas Audio Video Show 2023.
W sklepach można znaleźć dziś Smart TV wielu różnych firm, które różnią się rozmiarami, kształtem obudowy, systemami operacyjnymi, dostępnymi aplikacjami, jasnością, algorytmami przetwarzania obrazu i dostępnością zaawansowanych funkcji. W lwiej większości z nich chodzi jednak z grubsza o to samo: przechwycenie sygnału z podłączonego urządzenia i wyświetlenie go na ekranie. W przypadku Philipsa mamy jednak coś więcej: obsługę Ambilight.
Czytaj inne nasze teksty prosto z Audio Video Show 2023:
Autorska technologia firmy sprawia, że poza obrazem wyświetlanym na ekranie, wielokolorowe diody zamontowane w telewizorze oświetlają również ścianę dookoła niego. Światło, jakie pada na ścianę, dopasowuje się dynamicznie do tego, co właśnie oglądamy i poprawia to immersję. Z tego powodu wiele osób nawet nie patrzy na telewizory innych firm, które obsługi Ambilight nie mają. Na szczęście te światełka to nie jedyne, co marka ma do zaoferowania.
Co sprawia, że Philips OLED+908 jest naprawdę wyjątkowy?
Tym najważniejszym produktem marki Philips prezentowanym na Audio Video Show 2023 jest model Philips OLED+908. Obsługa stoiska pytana o to, który ze sprzętów marki jest dziś tym, którym faktycznie może się ona chwalić, wskazują w jego stronę bez zawahania. Jest to kolejna generacją tego udanego Smart TV, której panel jest jeszcze jaśniejszy niż w poprzedniku: aż 2100 nitów (z obsługą Dolby Vision). Robi to spore wrażenie na żywo!
Największą zaletą tego modelu jest zastosowanie matrycy typu META OLED, czyli panelu z warstwą wypukłych mikrosoczewek, które mają skupiać światło emitowane przez diody i minimalizować efekt odbijania się go od wewnętrznej struktury ekranu. Do tego dochodzą nowe algorytmami do sterowania pikselami i szerszy kąt widzenia niż w poprzedniku - dzięki czemu osoby siedzące z boku, czyli np. na fotelu a nie na kanapie, nadal mogą cieszyć się świetną jakością obrazu.
Oprócz tego Philips OLED+908 otrzymał zaawansowany procesor obrazu o nazwie Philips P5 AI 7. generacji, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawiania obrazu. Funkcja o nazwie V2 Ambient Intelligence daje możliwość regulacji w czasie rzeczywistym nie tylko jasności, ale też wartości gamma i odwzorowania kolorów, aby obraz był dostosowany do oświetlenia w otoczeniu. Czujnik światła potrafi mierzyć temperaturę barwową w domu.
Ulepszone algorytmy Super Resolution do poprawy rozdzielczości materiału źródłowego poprawiają ostrość na krawędziach obiektów widocznych na ekranie. Do tego można oglądać na nim treści typu IMAX Enhanced. Do tego dochodzi nowoczesny system operacyjny Google TV, który pozwala na instalowanie aplikacji VOD. Na dodatek telewizor wygląda elegancko - ma niemal niewidoczną ramkę wykonaną z metalu, a maskownicę głośników pokrywa tkanina Kvadrat Audiomix.
Nie zabrakło tu również zintegrowanego systemu audio typu 3.1 o mocy 80 W zaprojektowanego przez markę Bowers & Wilkins. Składa się na niego aż sześć przetworników (w układzie LCR: lewy, środkowy, prawy) skierowanych na wprost. Subwoofer do generowania basu zamontowany został z tyłu i wspierają go cztery pasywne radiatory. System Next Gen Ambilight w telewizorze Philips OLED+908 jest trójstronny, co dodatkowo poprawia wrażenia podczas seansu.
W zestawie z telewizorem jest też przeprojektowany pilot, który nie wymaga korzystania z jednorazowych baterii - można go ładować kablem USB-C. Ma osobny guzik do włączania i wyłączania podświetlenia oraz wbudowany czujnik ruchu. To świetny dodatek - dzięki niemu podświetlenie aktywuje się już w momencie wzięcia do ręki pilota. A jakie są rozmiary Philips OLED+908? Firma proponuje klientom modele 55-calowe, 65-calowe i 77-calowe.
Philips OLED908 to jednak dopiero początek oferty.
W ofercie marki można znaleźć również masę innych telewizorów marki Philips poza topowym OLED908, a firma chwali się też innymi modelami. Wśród nich jest Philips OLED808 z Ambilight i układem Philips P5 AI 7. generacji i Google TV, który dostępny jest w nowym rozmiarze 42” obok wersji 48-, 55-, 65- i 77-calowych. To pierwszy model marki z matrycą tego typu o takim rozmiarze. W rozmiarach powyżej 55 cali jego szczytowa jasność to 1000 nitów.
Te telewizory spodobają się graczom. Poza świetną matrycą mamy tutaj system audio 2.1 (70 W; 50 W w wersji 42”) i obsługę technologii Dolby Vision, a HDMI 2.1 z e-ARC potrafi wyświetlać obraz w 4K i 120 Hz. Do tego dochodzą tryby Auto Game, Auto-Low-Latency i VRR (zmienna częstotliwość odświeżania) dla treści 4K w zakresie 40-120 Hz przy zachowaniu pełnej przepustowości 48 Gb/s (444, 12 bitów). Obsługiwane są zarówno standardy Nvidia G-SYNC, jak i FreeSync Premium.
W ofercie firmy nie zabrakło też Smart TV z panelami MiniLED.
Oprócz obecnych w ofercie od lat OLED-ów można teraz kupić telewizory marki Philip z matrycami MiniLED i autorskim systemem. Są to modele z serii The Extra, a Philips 9308 MiniLED to model przystępny cenowo. Panel odświeżany jest w 120 Hz przy jasności szczytowej 1000 nitów, a w obudowie są diody Ambilight i głośniki o mocy 64 W (2.1). Dostępne rozmiary to 55 i 65 cali. Do tego dochodzi Philips 9008 MiniLED, który dostępny jest również w wariancie 75-calowym.
Portfolio marki, którym ta chwali się na Audio Video Show 2023 w Warszawie, domykają modele z serii Philips The One. Również i w nich mamy diody Ambilight, a najnowsze modele zaliczające się do niej to Philips 8808 (43”, 50”, 55”, 65”, 75” i 85”) oraz Philips 8508 (43”, 50”, 55’’ oraz 65”) różniące się głównie częstotliwością odświeżania, która wynosi odpowiednio 120 Hz i 60 Hz. Zainstalowany jest na nich system Google TV.
Wszystkie powyższe telewizory można zobaczyć na stoisku marki Philips na wystawie Audio Video Show 2023, które zlokalizowane jest na stadionie PGE Narodowym.