REKLAMA

Jak działa Smart TV z TiVo? Sprawdzamy nowy system operacyjny na telewizory Sharpa

Sharp ma w ofercie telewizory z czterema różnymi systemami operacyjnymi. Co wyróżnia Smart TV tej marki przygotowane we współpracy z firmą TiVo na tle tych z Google TV, Android TV i Roku OS? Sprawdziliśmy to na targach IFA 2023.

sharp IFA 2023 RTV 7 tivo 0
REKLAMA

Na zamkniętym stoisku firmy Sharp podczas targów IFA 2023 można było obejrzeć na żywo ze dwa tuziny telewizorów. Wśród nich znalazły się zarówno trzy z matrycami Mini-LED, w tym topowy z serii GV (który trafi do sprzedaży w 2. kwartale 2024 r.), jak i nowe QLED-y z serii FQ z fenomenalnymi głośnikami Harman Kardon (które trafią do sprzedaży przed końcem tego roku).

REKLAMA
sharp IFA 2023 RTV 6 os class="wp-image-4019069"

Oprócz tego można było zapoznać się na miejscu z modelami, które Sharp sprzedaje już teraz, a oferta jest bogata - na tyle, że w jej produktach z tej kategorii można znaleźć aż cztery systemy operacyjne. Oprócz modeli Smart TV z nowszym Google TV i starszym Android TV pojawiły się tu telewizory z systemami Roku OS oraz budzącym największe moje zainteresowanie TiVo.

Sharp 55GK4000 z systemem TiVo

TiVo (dawniej Rovi) to firma znana przede wszystkim za sprawą produkcji set-top boksów, czyli przystawek dołączanych do telewizorów. Sharp wszedł z nią w partnerstwo i wspólnymi siłami producenci przygotowali pierwszy telewizor z autorskim oprogramowaniem.

sharp IFA 2023 RTV 7 tivo 1 class="wp-image-4019078"

To, co ma wyróżniać Smart TV z TiVo, to przede wszystkim konkurencyjna cena. Mają one być zauważalnie tańsze w porównaniu do innych modeli marki Sharp z porównywalnymi matrycami, w których dostępny jest system operacyjny Android TV lub Google TV.

Pierwszym powstałym w ramach tej komitywy Smart TV jest 55-calowy telewizor Sharp 55GK4000, który ma podobne parametry do modelu Sharp 55GL4000. Znalazła się w nim matryca o rozdzielczości 4K, a z tyłu obudowy umieszczono cztery porty HDMI 2.1 (z eARC).

Co potrafi Smart TV z systemem TiVO?

Sharp 55GK4000 z TiVo TV obsługuje takie technologie jak Dolby Vision (obraz HDR) i Dolby Atmos (dźwięk przestrzenny), ma moduł Bluetooth oraz pilota z mikrofonem. Firma chwali się tym, że będzie on rozpoznawał komendy wydawane językiem naturalnym, co miałem okazję zobaczyć na żywo podczas IFA 2023.

 class="wp-image-4019174"

Wyszukiwanie filmów po tytule oczywiście na nikim nie robi wrażenia, tak samo jak interfejs pokazujący wszystkie filmy, w których grał Leonardo di Caprio, po wypowiedzeniu jego nazwiska, ale to dopiero początek. Fajnym pokazem możliwości jest odnajdywanie filmu po wypowiedzeniu pochodzącego z niego cytatu.

Skąd telewizor to „wie”? Ano stąd, że TiVo zapewnia Sharpowi dostęp do ogromnej bazy metadanych na temat filmów: od klasyki aż po najnowsze hity. Do tego telewizor wie, w jakim serwisie streamingowym je znajdziemy i podpowiada, że ten tytuł obejrzymy w Disney+, tamten w Amazon Prime Video itd.

Niestety w świecie streamingu filmów i seriali jest jeden rodzynek w postaci Netfliksa, który metadanymi na temat swojej bazy dzielić się nie chce i nie jest obecny w rekomendacjach TiVo. Tak samo nie integruje swojej aplikacji z konkurencyjnym Apple TV, chociaż robi to np. wspomniany Disney.

 class="wp-image-4019171"

Jakie aplikacje VOD są dostępne na telewizorze Sharp z TiVo TV?

Oczywiście treści z Netfliksa na telewizorach z TiVo oglądać można oglądać, bo aplikacja do łączenia się z tym serwisem jest na nich dostępna. Lista usług VOD, jakie telewizor Sharp 55GK4000 obsługuje, jest zresztą dużo dłuższa. Prócz wspomnianego Disney+ i Prime Video znajdują się na niej takie usługi jak:

  • YouTube;
  • TikTok;
  • Chili;
  • Rakuten TV;
  • TVP VOD;
  • Plex;
  • Vevo;
  • i wiele innych.

Pozostaje trzymać kciuki za to, żeby telewizory Sharpa z TiVo w przyszłości uzyskały dostęp do jeszcze większej liczny serwisów, gdyż na liście nie ma (HBO) Max oraz istotnych polskich usług pokroju Playera i Polsat Box Go. Obecność aplikacji TVP VOD daje jednak nadzieję na to, że się takowe pojawią.

 class="wp-image-4019177"

Sharp zapewnia też, że oprócz płatnych serwisów VOD na jego telewizorach z TiVo TV znajdziemy 100 tys. godzin treści darmowych, których obejrzenie zajęłoby ponad dekadę. Do tego w telewizor ma oczywiście wbudowany moduł DVB-T2, który pozwala na odbiór telewizji linearnej.

W telewizorze nie zabrakło funkcji wyświetlania informacji na temat aktualnie odtwarzanego materiału, a treści w bazie mają być tłumaczone na różne języki, w tym polski. Wraz ze zmianą języka mają się zmieniać też miniatury z plakatami filmów na takie z napisami w wybranym języku.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na listę rekomendowanych tytułów, która ma nie tylko dopasowywać się do gustu użytkownika, ale tez np. do pory dnia. Dzięki temu rano w liście polecanych treści znajdziemy więcej animacji dla dzieci, a wieczorem więcej filmów dla dorosłych.

REKLAMA

Więcej relacji Spider's Web z targów IFA:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA