REKLAMA

Zapomnij o papierowej legitymacji. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o mLegitymacji szkolnej

Smartfon w rękach dziecka i w szkołach to temat rzeka, jednak Ministerstwo Edukacji poprzez nowelizację prawa de facto zmusza większość dzieci do posiadania smartfona z aplikacją mObywatel i obecną w niej mLegitymacją. W tym artykule przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o mLegitymacjach - teraz i w nadchodzącym roku szkolnym.

01.09.2023 16.52
Zapomnij o papierowej legitymacji. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o mLegitymacji szkolnej
REKLAMA

Laptopy dla uczniów to prawdopodobnie najgorętszy temat właśnie rozpoczynającego się roku szkolnego. Jednak laptopy to kwestia, która interesuje przede wszystkim czwartoklasistów, dla których przeznaczonych są urządzenia. Temat, który dotyczy wszystkich, to mLegitymacja - i zmiany w prawie, które przez wakacje weszły w życie. W tym artykule opiszemy szerzej wszystko, co musisz wiedzieć na temat mLegitymacji szkolnej.

REKLAMA

mLegitymacja szkolna. Podręcznik wiedzy na rok szkolny 2023/2024:

Co to mLegitymacja szkolna?

W dużym uproszczeniu - mLegitymacja szkolna to elektroniczny odpowiednik fizycznej legitymacji szkolnej. Tak jak ta szkolna, zawiera w sobie podstawowe informacje o uczniu, nazwę i adres placówki, do której uczęszcza, zdjęcie ucznia oraz informacje o samej legitymacji (dacie wydania, ważności, numerze).

mLegitymacja szkolna nie jest dokumentem nowym i już od dłuższego placówki zarejestrowane w systemie mLegitymacje mogły wyrabiać elektroniczne legitymacje dla uczniów

Co daje mLegitymacja szkolna?

mLegitymacja szkolna to dokument równoważny z dokumentem papierowym, a więc posiadając mLegitymację uczeń może skorzystać ze wszystkich ulg, zwolnień czy po prostu potwierdzić swoją tożsamość. To, co zyskuje właściciel mLegitymacji szkolnej, to przede wszystkim wygoda: legitymacja jest zawsze dostępna w smartfonie, nie trzeba się martwić o jej noszenie czy zgubienie, ani o bieganie za pieczątkami.

mLegitymacja wraz z elementami weryfikującymi. Źródło: gov.pl

mLegitymacja szkolna - ograniczenia

Tak jak w przypadku innych dokumentów w aplikacji mObywatel, mLegitymacja szkolna jest honorowana jedynie na terenie Polski. Oznacza to, że nie powiedzie się próba wykorzystania jej do np. uzyskania ulgi podczas wejścia do muzeum za granicą (nawet w Unii Europejskiej) czy wylegitymowania.

Innym ograniczeniem mLegitymacji szkolnej jest fakt, że aplikacja mObywatel - w której znajduje się dokument - wymaga smartfona z systemem Android 7.0 lub nowszym albo iPhone'a z systemem iOS w wersji 15 lub nowszej. A więc z mLegitymacji nie skorzystają uczniowie posługujący się "tradycyjnymi" telefonami ani starszymi smartfonami.

mLegitymacja szkolna - jak założyć? Jak wyrobić?

Aby w ogóle być w stanie wyrobić mLegitymację szkolną, dana placówka oświatowa powinna podpisać porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz posiadać działający system do wydawania mLegitymacji. Listę szkół, w których można założyć szkolną legitymację, znajdziemy poprzez wyszukiwarkę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Szkoły te posiadają status "Szkoła zarejestrowana w systemie mLegitymacje". Szkołę do systemu można zgłosić poprzez formularz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Jak sprawdzić, czy w danej szkole wyrobimy mLegitymację?

Zakładając, że szkoła została zarejestrowana w systemie mLegitymacje, uczeń powinien zainstalować aplikację mObywatel 2.0 - ze sklepu Google Play na urządzeniach z systemem Android lub ze sklepu App Store na iPhone. Następnie uczeń musi zgłosić się do sekretariatu placówki i wypełnić stosowny wniosek. Po jego akceptacji uczeń otrzymuje kod QR, który należy zeskanować w aplikacji.

Dotychczas dla niepełnoletnich uczniów mLegitymacja była wydawana na wniosek rodzica, od roku szkolnego 2023/2024 to się jednak zmienia.

Wyrobienie mLegitymacji jest bezpłatne.

Mam kod QR - jak aktywować mLegitymację szkolną?

  1. Otwórz aplikację mObywatel
  2. Dotknij ikonę "+"
  3. Wybierz "Legitymacja Szkolna"
  4. Dotknij "Dalej" i zaakceptuj regulamin usługi.
  5. Zeskanuj kod QR
  6. Wpisz kod aktywacyjny, który otrzymałeś wraz z kodem QR

mLegitymacja nie wymaga od ucznia posiadania profilu zaufanego.

Zmiany w legitymacjach szkolnych na rok szkolny 2023/2024

Dotychczas wydanie mLegitymacji szkolnej odbywało się na prośbę ucznia lub rodzica. Od 1 września wchodzi w życie nowe prawo, w myśl którego niepełnoletni uczeń może samodzielnie - o ile rodzice nie wyrazili sprzeciwu - poprosić w sekretariacie o wyrobienie mLegitymacji. Rodzic może wyrazić sprzeciw poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Z kolei zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków MEiN papierowe legitymacje będą wydawane tylko do 12 lipca 2024 roku - a więc rok szkolny 2023/2024 to ostatni, w którym uczniowie dostaną do ręki papierowe legitymacje. Ze względu na przestrzeganie nowych wymogów w zakresie zabezpieczeń dokumentów publicznych, MEiN umożliwi wydanie jedynie mLegitymacji i e-legitymacji, które zdecydowanie trudniej sfałszować. Papierowe legitymacje wydane do 12 lipca 2024 roku zachowają ważność do zakończenia kształcenia ucznia w danej placówce

W związku z powyższymi transformacjami, system mLegitymacji szkolnych czeka kolejna zmiana: wkrótce wszystkie szkoły będą zobowiązane wydawać mLegitymacje, a więc wydanie mLegitymacji nie będzie już zależna od zgłoszenia szkoły w systemie OSE. Jednak wdrożenie wszystkich placówek do systemu nie będzie natychmiastowe i nadal, przez jakiś czas chcąc wyrobić mLegitymację trzeba będzie sprawdzać, czy szkoła jest już w systemie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA