Virgin Galactic się rozkręca. Masz pieniądze, możesz polecieć w kosmos
To będzie drugi lot komercyjny Virgin Galactic i pierwszy, który na pokład zabiera cywili. Galactic 02 wyniesie zamożnych śmiałków w przestrzeń kosmiczną już 10 sierpnia. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.

Pierwsi cywilni pasażerowie to trzy osoby, ale tylko jedna wyłożyła prywatną gotówkę na bilet. To 80-letni złoty medalista Olimpiady w Monachium w 1972 r., który ów bilet nabył z dużym wyprzedzeniem. Pozostała dwójka swoje bilety wygrała w losowaniu Space for Humanity - są to Keisha Schahaff i jej córka Anastacia. Obie panie pochodzą z Karaibów, tym samym będąc pierwszymi obywatelami dowolnego państwa z tego regiony, którzy polecą w kosmos. A także pierwszą parą matka-córka. Pasażerowie będą pod opieką Beth Moses, instruktorki z Virgin Galactic.
Pierwszy komercyjny lot Virgin Galactic odbył się pod koniec minionego miesiąca. Wszyscy pasażerowie byli jednak członkami włoskiego rządu, w tym dwie osoby z sił lotniczych. Załoga miała za zadanie przeprowadzić kilka eksperymentów naukowych. Lot Galactic 02 ma mieć charakter głównie rozrywkowo-turystyczny.

Galactic 02 to siódmy lot kosmiczny w historii Virgin Galactic i trzeci w bieżącym roku. Firma do tej pory nie zarobiła ani grosza, w 2022 r. odnotowując straty w kwocie pół miliarda dolarów. Pojedynczy bilet na lot Galactic 02 kosztował 450 tys. dol.
Możliwość dostąpienia zaszczytu przebywania przestrzeni kosmicznej to skutek trwającej dekady zimnej wojny.
Pierwsze realne propozycje podróży kosmicznych pojawiły się na początku XX wieku, dzięki pracom rosyjskiego naukowca Konstantina Ciołkowskiego. Jednak dopiero po II wojnie światowej, gdy rakiety stały się bardziej zaawansowane i wydajne, loty kosmiczne stały się możliwe z inżynierskiego punktu widzenia. Pierwszą rakietą, która dotarła do przestrzeni kosmicznej była niemiecka rakieta V2 w 1942 r.

W latach 50. i 60. XX wieku rozpoczął się tzw. wyścig kosmiczny między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi, który polegał na rywalizacji o osiągnięcie kolejnych sukcesów w eksploracji kosmosu. Pierwszym sztucznym satelitą na orbicie Ziemi był radziecki Sputnik 1 w 1957 r. Pierwszym człowiekiem w kosmosie był radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, który odbył lot po orbicie Ziemi na statku Wostok 1 w 1961 r. Pierwszym Amerykaninem w kosmosie był Alan Shepard, który został wysłany na pokładzie rakiety Mercury-Redstone 3 w tym samym roku. Zaś pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na Księżycu był amerykański astronauta Neil Armstrong, który wylądował na nim razem z Edwinem Aldrinem na misji Apollo 11 w 1969 r.
W latach 70. i 80. XX wieku nastąpił rozwój programów orbitalnych stacji kosmicznych i wahadłowców kosmicznych, które umożliwiały dłuższe i częstsze pobyty ludzi w kosmosie. Najbardziej znanymi przykładami są radziecka stacja Salut i amerykańska Skylab oraz wahadłowce Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis i Endeavour. W latach 90. XX wieku rozpoczęto budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która jest wspólnym projektem kilku krajów i organizacji.

Pierwszym cywilnym pasażerem lotu kosmicznego był amerykański biznesmen Dennis Tito, który zapłacił około 20 mln dol. za lot na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz TM-32 do ISS w 2001 r. Od tego czasu kilka innych osób również zapłaciło za loty kosmiczne jako turyści lub uczestnicy eksperymentów naukowych. Następnym ciekawym cywilnym lotem kosmicznym ma być przygoda japońskiego miliarder Yusaku Maezawy, który ma odbyć lot dookoła Księżyca na pokładzie rakiety SpaceX rzekomo jeszcze w tym roku.
Loty w kosmos - kto organizuje takie wycieczki?
Obecnie istnieje kilka firm prywatnych, które oferują lub planują oferować pasażerskie loty kosmiczne dla szerokiej publiczności. Poza Virgin Galactic są to Blue Origin, SpaceX i Boeing. Ich ceny wahają się od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów za bilet. Ich cele i technologie również się różnią: niektóre oferują loty suborbitalne, czyli takie, które osiągają przestrzeń kosmiczną, ale nie wchodzą na orbitę Ziemi, inne oferują loty orbitalne, czyli takie, które okrążają Ziemię lub inne ciała niebieskie. Niektóre używają rakiet nośnych, inne samolotów lub pojazdów wielokrotnego użytku.
Pasażerskie loty kosmiczne są nadal bardzo drogie, ryzykowne i ograniczone pod względem dostępności i częstotliwości. Jednak wiele osób uważa je za fascynujące i warte realizacji. Mogą mieć wiele korzyści, takich jak rozwój nauki i technologii, edukacja i inspiracja młodych pokoleń, poprawa świadomości ekologicznej i pokojowej współpracy między narodami oraz zaspokojenie ludzkiej ciekawości i ducha przygody. Szkoda, że większości z nas nigdy na to nie będzie stać.