REKLAMA

Nie tylko pecetowcy cierpią na niedobory pamięci karty graficznej. Posiadacze Xbox Series S, też

Najnowsze doniesienia użytkowników Reddita nie dają złudzeń. Konsola Xbox Series S może mieć problem z nowoczesnymi grami z racji na za małą wartość pamięci wideo do dyspozycji, co powoduje tzw. krasze.

11.05.2023 19.43
xbox series x 2 generacja slim microsoft
REKLAMA

Jak powszechnie wiadomo, nowoczesne gry stają się coraz bardziej zachłanne, jeśli chodzi o wymagane ilości pamięci wideo kart graficznych. Są pecetowe tytuły, w których już dziś 8 GB VRAM-u nie wystarcza, a co dopiero będzie za kilka lat. Podobny problem może spotkać tanią konsolę Xbox Series S, bo w internecie pojawiły się doniesienia o błędach związanych z niedoborem pamięci GPU.

REKLAMA

Gry na Xbox Series S sporadycznie się kraszują

Na Reddicie pojawił się wątek użytkownika joekiller94, który podczas rozgrywki w Borderlands 3 na konsoli Xbox Series doświadczył tzw. krasza, czyli nieoczekiwanego wyłączenia się gry. Na ekranie jasno widzimy, że grze zabrakło pamięci wideo, co było głównym problemem.

(fot. joekiller94 | Reddit)

Jeśli gra konsumuje więcej pamięci układu graficznego, niż ma do dyspozycji najczęściej spada wydajność, a nawet może prowadzić do takich sytuacji, gdzie gra po prostu spotyka błąd. W wątku do postu pojawiły się także doniesienia, że podobna sytuacja wystąpiła u innych osób. Nie jest to jednak problem wyłącznie graczy, ale także programistów, którzy muszą optymalizować swoje gry pod tańszą konsolę Microsoftu.

A wszystko tu sprowadza się… no właśnie, ceny. Firma musiała dokonać pewnych uszczupleń w postaci sprzętu, którego wydajność jest znacznie niższa niż generacyjny brat, czyli Series X. Procesor graficzny jest tu na poziomie last-genowego PlayStation 4 Pro, choć wykonany w nowoczesnej architekturze RDNA 2. Układ CPU bazuje na Zen 2, lecz konsola ma do dyspozycji tylko 10 GB współdzielonej pamięci GDDR6, która jest przeznaczana dla procesora w postaci RAM i układu graficznego.

Winny niedobór pamięci wideo

Ciekawsze jest jednak to, że 8 GB ma szynę 128 bit i przepustowość 224 GB/s, zaś pozostałe 2 - 32 bit i przepustowość 56 GB/s - najwyraźniej, 10 GB już teraz może nie wystarczać. Konsola Series X ma do dyspozycji łącznie 16 GB, a jest to już znacznie więcej. 

REKLAMA

Podobna sprawa ma się w przypadku pecetów, choć tu wygląda trochę inaczej - twórcy gier na konsole optymalizują swoje tytuły pod określone sprzęty, natomiast dla pecetowców, setek tysięcy konfiguracji - i tam 8 GB pamięci wideo to już za mało. Niemniej błędy alokacji pamięci na razie nie jest powszechnie spotykanym problemem, lecz jak widać, szansa na krasza zawsze jest.

I miejmy nadzieję, że nawet dla takiej taniej konsoli (mówimy o sprzęcie za 1400 złotych), w przyszłości się to nie zmieni. W tych pieniądzach ta konsola Microsoftu jest wręcz genialnym wyborem - szczególnie dla osób, które nie wymagają od swojej konsoli niewiadomo czego - przykładowo, korzystają z niej tylko do grania w Fifę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA