REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Prawie każdy procesor, który wyjdzie z tej fabryki, trafi do urządzeń Apple'a. Nadchodzi coś mocnego

Najnowsze doniesienia sugerują, że Apple ma chrapkę na procesory wykonane w technologi 3 nm. Niemal każdy układ w tym procesie litograficznym, który będzie wychodził z fabryk TSMC w 2023 roku, trafi do sprzętu producenta z Cupertino.

15.05.2023
19:56
Apple uniezależnia się od Azji. Koncern przenosi produkcję procesorów do Stanów Zjednoczonych
REKLAMA

Apple szykuje się na dużą zmianę w technologii swoich nadchodzących procesorów, bo nadchodzący A17 Bionic ma bazować bowiem na 3 nm procesie litograficznym. Firma Tima Cooka złożyła ogromne zamówienie u Tajwańczyków, które rezerwuje niemal większość produkcji w nowej technologii.

REKLAMA

Apple zarezerwował sobie większość linii produkcyjnych TSMC 3 nm

Według najnowszych doniesień DigiTimes gigant z Cupertino zarezerwował niemal całą zdolność produkcyjną TSMC czipów w 3 nm technologii pierwszej generacji, którą się również określa jako N3B. Oznacza to, że niemal każdy procesor, który wyjdzie z fabryki producenta, to jednostka zaprojektowana przez Apple'a.

A nowa litografia ma zapewnić jeszcze lepsze osiągi - 35 proc. wyższą wydajność energetyczną oraz 15-procentowy skok wydajności w porównaniu do 4 nm znanym z A16 Bionic z iPhone’ów 14 Pro.

Dlaczego Apple przejmie prawie całe zasoby produkcyjne fabryk TSMC? Wystarczy przypomnieć sobie wcześniejsze doniesienia, które sugerowały, że nadchodzące procesory Apple M3 dla komputerów Mac również mają bazować na 3 nm.

REKLAMA

Zatem nie tylko A17 Bionic dla iPhone'a 15 Pro (Ultra) skorzysta z nowej technologii TSMC, ale także M3 przeznaczony dla MacBooków Air, iMaca i iPada Pro oraz M3 Pro, M3 Max dedykowane dla MacBooków Pro 14 i 16, które mają pojawić się na rynku w 2024 roku. Oznacza to, że Apple jeszcze bardziej wyprzedzi konkurencję pod względem wydajności energetycznej i nowe układy dla jego urządzeń będą wydajniejsze.

Co ciekawe, TSMC pracuje także nad bardziej doskonałym 3-nm procesem technologicznym N3E. No i kolejne generacje procesorów Apple będą z niego korzystać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA