REKLAMA

Możemy spać spokojnie. SI nie rozpocznie wojny termojądrowej

Przedstawiciele obu partii amerykańskiego Kongresu zaproponowali ustawę, która ma wykluczyć algorytmy sztucznej inteligencji z procesu decyzyjnego o zastosowaniu broni jądrowej. Wydaje się mieć poparcie większości.

29.04.2023 07.58
sztuczna inteligencja broń jądrowa
REKLAMA

Block Nuclear Launch by Autonomous Artificial Intelligence Act to ustawa, na mocy której rząd federalny Stanów Zjednoczonych nie mógłby wdrożyć mechanizmów automatycznego uruchomienia broni jądrowej, zarządzanych przez sztuczną inteligencję. Jeżeli ustawa ta zostanie przegłosowana - a niemal wszystko na to wskazuje - decyzja o użyciu każdej jednostki broni jądrowej musi być ostatecznie podjęta i zatwierdzona przez człowieka.

REKLAMA

- Żyjemy w erze postępującej cyfryzacji, a więc musimy się upewnić, że wyłącznie ludzie mają władzę, by zarządzać, sterować i używać broni jądrowej. Jestem dumny z ustawy BNLAAIA. Musimy zawsze utrzymać człowieka jako jedynego decydenta w kwestii decyzji ważących życie, śmierć, wykorzystanie przemocy, zwłaszcza za pomocą broni masowego rażenia - skomentował senator Ed Markey, jeden z autorów ustawy, która ma też poparcie dużej części Demokratów i Republikanów. Choć należy podkreślić, że formalnie nie została jeszcze uchwalona.

Skynet pokonany przez amerykańskich polityków. Komputer nie użyje rakiet balistycznych z głowicami atomowymi.

Ustawa jest oczywistą reakcją polityków na rosnącą popularność tak zwanej generatywnej SI, z ChatGPT na czele. Przełom, jaki dokonała firma OpenAI, otwiera zupełnie nowe możliwości komercyjnego rozwoju informatyki, w tym w sektorze publicznym. Przepisy amerykańskiego Departamentu Obrony co prawda nakazują, by wykorzystywać broń jądrową tylko po decyzji podjętej przez człowieka - ustawa miałaby jednak formalizować bieżącą politykę i uniemożliwić jej łatwą zmianę.

Amerykańska popkultura często fantazjowała o przyszłości, w której rząd oddaje władze sztucznej inteligencji, a ta decyduje się pozbyć się ludzkości za pomocą broni jądrowej. Pierwsze dwa filmy z cyklu Terminator to już klasyka kina science-fiction, a film Gry wojenne - nakręcony już w 1983 r. - jest wręcz przedstawiany na amerykańskich uczelniach jako ważne i ciekawe studium przypadku obdarzenia SI zbyt dużym zaufaniem.

Na dziś istnieje dziewięć krajów na świecie, które dysponują bronią jądrową. Są to:

REKLAMA
  • Stany Zjednoczone
  • Rosja
  • Wielka Brytania
  • Francja
  • Chiny
  • Indie
  • Pakistan
  • Izrael
  • Korea Północna

Pierwsze pięć krajów jest uznawanych za państwa nuklearne w układzie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), który wszedł w życie w 1970 r. Pozostałe cztery kraje nie są stronami tego układu i przeprowadzały testy jądrowe po jego podpisaniu. Do Stanów Zjednoczonych i Rosji należy 92 proc. ładunków atomowych na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA