REKLAMA

Wyszukiwarka Google ma nowe funkcje. W taki sposób pomoże ci unikać fałszywych informacji

Google nie raz i nie dwa stanowił dla nas źródło informacji o szybko zmieniających się wydarzeniach czy pomost w dostępie do komentarzy ekspertów. Zauważył to sam koncern, który właśnie zapowiedział udostępnienie kilku nowych narzędzi mających być orężem w walce z dezinformacją.

29.03.2023 06.21
Wyszukiwarka Google ma nowe funkcje. W taki sposób pomoże ci unikać fałszywych informacji
REKLAMA

Google to nasze podstawowe źródło wiedzy, począwszy od informacji ze świata, poprzez ciekawostki, aż po poradniki dotyczące mniej lub bardziej prozaicznych kwestii. Jednak biorąc pod uwagę ilość zaindeksowanych przez Google stron, która idzie w miliardy, można się pogubić w gąszczu informacji i temu komu ufać, a komu nie. W przeddzień światowego dnia fact-checkingu Google ogłosił dodanie do swojego sztandarowego produktu nowych funkcji. W tym kilka, z których możemy korzystać już teraz.

REKLAMA

Nowe funkcje Google pozwolą ci walczyć z dezinformacją i sprawdzać wiarygodność źródeł

Na dobry początek Google rozszerza wsparcie dla "About this result" (po polsku: "O tym wyniku"). About this result to funkcja, która zadebiutowała w wyszukiwarce dwa lata temu i dzięki niej, z poziomu wyników wyszukiwania, użytkownicy są w stanie zweryfikować źródło oraz autorytet strony zasugerowanej im przez Google. Dotychczas About this result był dostępny jedynie w języku angielskim w angielskiej wersji Google. Jednak według zapewnień Google już za kilka dni będzie dostępne we wszystkich wersjach językowych, w których jest dostępny Google - w tym w polskiej.

Obecny wygląd "About this result"

Inną nowością zaprezentowaną przez Google jest analizowanie źródła i tematyki strony, która cię interesuje - "About this page" ("O tej stronie"). Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz jej adres, a Google jako jeden z pierwszych wyników wyszukiwania wyświetli ci karuzelę informacji dotyczących strony. Zarówno opisanych przez nią samą, jak i pochodzące z innych źródeł. Funkcja ta jest dostępna już teraz na całym świecie, lecz jedynie dla użytkowników angielskiej wersji wyszukiwarki.

O tej stronie na przykładzie UNESCO

Kolejna nowa funkcja to Perspektywy (ang. Perspectives). Już teraz po wpisaniu frazy dotyczącej danego zjawiska czy wydarzenia, Google podsuwa zbiór artykułów prasowych z różnych źródeł. Od teraz pod tym zbiorem zostanie dodana karuzela Perspektywy, która będzie zawierać komentarze i opinie dotyczące danego zagadnienia. Perspektywy będą pochodzić z mediów społecznościowych oraz blogów dziennikarzy, ekspertów oraz innych osób, które Google ocenia jako wiarygodne i istotne dla sprawy. Aczkolwiek polski użytkownik wyszukiwarki będzie musiał poczekać na Perspektywy, gdyż funkcja zostanie uruchomiona wkrótce jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. Ponadto, wraz z jej startem Google doda do wyszukiwarki "About this author" ("O tym autorze"), które pozwoli zweryfikować autorytet danej osoby pokazywanej w karuzeli Perspektyw.

REKLAMA
Perspektywy Google

Ostatnia nowość to ostrzeżenia dotyczące treści. Google tłumaczy, że "uruchamiają się, gdy nasze systemy po prostu nie mają wysokiego zaufania do ogólnej jakości dostępnych wyników". Przy wyszukiwaniu informacji o szybko zmieniających się wydarzeniach, wyszukiwarka Google będzie automatycznie sugerować poradniki wspomagające użytkowników w odróżnieniu prawdziwych informacji i dezinformacji. Część z polskich użytkowników jednak poczeka na tę funkcję, gdyż ostrzeżenia dotyczące szybko zmieniających się wydarzeń dostępne wkrótce dostępne będą globalnie, lecz jedynie w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i japońskim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA