REKLAMA

iPhone dogoni Androida pamięcią RAM. Jest jeden haczyk

Wiarygodne plotki na temat telefonów iPhone 15 zaczynają wlewać się do sieci coraz szerszym strumieniem. Najnowsza z nich dotyczy pamięci RAM, która ma zostać istotnie podniesiona, dorównując do domyślnej wartości w telefonach z Androidem.

21.02.2023 18.30
iPhone 14 i iPhone 13 - plecki
REKLAMA

Pamięci RAM w telefonach iPhone jest mniej niż w smartfonach z Androidem, ale posiadaczom sprzętów Apple rzadko kiedy to doskwiera. To zasługa systemu oraz integracji na linii hardware - software. Apple produkuje zarówno telefony, jak również oprogramowanie na nie. Umożliwia to ścisłą kontrolę wydajności oraz poziom optymalizacji nieosiągalny na otwartej platformie.

REKLAMA

Dlatego najnowszy iPhone 14 w topowych modelach Pro i Pro Max został wyposażony w 6 GB pamięci RAM. Nieco starszy iPhone 13 w bazowej wersji hula na zaledwie 4 GB RAM-u, co nie przeszkadza mu pozostawać bardzo wydajnym telefonem, a z kolei Apple oszczędza na podzespołach, odcinając kupony od własnego RnD.

 class="wp-image-3339986"
Samsung Galaxy S23+

W przypadku Androida za złoty środek między ceną oraz wydajnością uznaje się 8 GB RAM. Budżetowe telefony mają tego RAM-u od 4 do 6 GB, ale zdarzają się również potwory z 12 czy nawet 16 GB pamięci operacyjnej na pokładzie. Z tej perspektywy zestawienie Samsunga Galaxy S23 Ultra i jego 12 GB RAM-u z iPhone'em 14 Pro Max wspartym 6 GB może szokować, ale tylko na papierze. W praktyce telefon Samsunga nie jest dwukrotnie szybszy od najdroższego iPhone'a.

iPhone 15 dostanie jednak więcej pamięci. Jednak tylko w tej najlepszej, najdroższej wersji.

Tak uważa popularny serwis MacRumors, powołując się na doniesienia tajwańskiej firmy analitycznej TrendForce. Źródło jest więc wiarygodniejsze od anonimowych informatorów działających w mediach społecznościowych, do tego bliskie geograficznie linii produkcyjnej telefonów iPhone.

Według agencji iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max zostanie wyposażony w 8 GB RAM-u. Oznacza to, że najdroższe, topowe modele Apple dorównają do Androida z wyższej półki pod względem pamięci operacyjnej.

Bazowe modele iPhone 15 pozostaną natomiast z 6 GB RAM-u. Pamięć operacyjna może zostać za to wymieniona na wydajniejszą LPDDR5 produkowaną od 2020 roku. Dotychczas z pamięci LPDDR5 korzystały wyłącznie modele iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

 class="wp-image-3356717"
Źródło: Samsung

Co to wszystko oznacza dla użytkownika?

REKLAMA

Pamięć RAM w telefonie zarządza danymi wykorzystywanymi w danej chwili oraz przez aktualnie uruchomione aplikacje. Największy uzysk z pamięci operacyjnej jest odczuwalny podczas obsługi zasobożernych i rozwiniętych gier wideo, przełączania się między wieloma aplikacjami, używania zaawansowanych programów czy rejestrowania filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Bardziej odczuwalna od wysokiej wartości RAM-u jest zbył mała pamięć operacyjna. System nie radzi sobie wtedy z wielozadaniowością, wywoływanie aplikacji trwa dłużej a płynność interfejsów może być zaburzona. Wysoka wartość pamięci RAM nie gwarantuje jednak wielkiej wydajności smartfonu. Równie istotny jest procesor oraz sam system operacyjny i jego optymalizacja. Apple od lat jest niezwykle silny w tych obszarach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA