REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

iPhone dogoni Androida pamięcią RAM. Jest jeden haczyk

Wiarygodne plotki na temat telefonów iPhone 15 zaczynają wlewać się do sieci coraz szerszym strumieniem. Najnowsza z nich dotyczy pamięci RAM, która ma zostać istotnie podniesiona, dorównując do domyślnej wartości w telefonach z Androidem.

21.02.2023
19:30
iPhone 14 i iPhone 13 - plecki
REKLAMA

Pamięci RAM w telefonach iPhone jest mniej niż w smartfonach z Androidem, ale posiadaczom sprzętów Apple rzadko kiedy to doskwiera. To zasługa systemu oraz integracji na linii hardware - software. Apple produkuje zarówno telefony, jak również oprogramowanie na nie. Umożliwia to ścisłą kontrolę wydajności oraz poziom optymalizacji nieosiągalny na otwartej platformie.

REKLAMA

Dlatego najnowszy iPhone 14 w topowych modelach Pro i Pro Max został wyposażony w 6 GB pamięci RAM. Nieco starszy iPhone 13 w bazowej wersji hula na zaledwie 4 GB RAM-u, co nie przeszkadza mu pozostawać bardzo wydajnym telefonem, a z kolei Apple oszczędza na podzespołach, odcinając kupony od własnego RnD.

 class="wp-image-3339986"
Samsung Galaxy S23+

W przypadku Androida za złoty środek między ceną oraz wydajnością uznaje się 8 GB RAM. Budżetowe telefony mają tego RAM-u od 4 do 6 GB, ale zdarzają się również potwory z 12 czy nawet 16 GB pamięci operacyjnej na pokładzie. Z tej perspektywy zestawienie Samsunga Galaxy S23 Ultra i jego 12 GB RAM-u z iPhone'em 14 Pro Max wspartym 6 GB może szokować, ale tylko na papierze. W praktyce telefon Samsunga nie jest dwukrotnie szybszy od najdroższego iPhone'a.

iPhone 15 dostanie jednak więcej pamięci. Jednak tylko w tej najlepszej, najdroższej wersji.

Tak uważa popularny serwis MacRumors, powołując się na doniesienia tajwańskiej firmy analitycznej TrendForce. Źródło jest więc wiarygodniejsze od anonimowych informatorów działających w mediach społecznościowych, do tego bliskie geograficznie linii produkcyjnej telefonów iPhone.

Według agencji iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max zostanie wyposażony w 8 GB RAM-u. Oznacza to, że najdroższe, topowe modele Apple dorównają do Androida z wyższej półki pod względem pamięci operacyjnej.

Bazowe modele iPhone 15 pozostaną natomiast z 6 GB RAM-u. Pamięć operacyjna może zostać za to wymieniona na wydajniejszą LPDDR5 produkowaną od 2020 roku. Dotychczas z pamięci LPDDR5 korzystały wyłącznie modele iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

 class="wp-image-3356717"
Źródło: Samsung

Co to wszystko oznacza dla użytkownika?

REKLAMA

Pamięć RAM w telefonie zarządza danymi wykorzystywanymi w danej chwili oraz przez aktualnie uruchomione aplikacje. Największy uzysk z pamięci operacyjnej jest odczuwalny podczas obsługi zasobożernych i rozwiniętych gier wideo, przełączania się między wieloma aplikacjami, używania zaawansowanych programów czy rejestrowania filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Bardziej odczuwalna od wysokiej wartości RAM-u jest zbył mała pamięć operacyjna. System nie radzi sobie wtedy z wielozadaniowością, wywoływanie aplikacji trwa dłużej a płynność interfejsów może być zaburzona. Wysoka wartość pamięci RAM nie gwarantuje jednak wielkiej wydajności smartfonu. Równie istotny jest procesor oraz sam system operacyjny i jego optymalizacja. Apple od lat jest niezwykle silny w tych obszarach.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA