REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Siadasz, a telefon krzyczy: usiądź poprawnie! Fotel przyszłości nie pozwoli ci siedzieć byle jak

Utrzymanie poprawnej postury podczas pracy przy biurku to problem, z którym miliony ludzi styka się każdego dnia. W przyszłości korygować posturę nie będą lekarze czy fizjoterapeuci, a krzesła wysyłające powiadomienia na telefon.

20.01.2023
21:04
Siadasz, a telefon krzyczy: usiądź poprawnie! Fotel przyszłości nie pozwoli ci siedzieć byle jak
REKLAMA

Mamy już oprogramowanie wspomagane sztuczną inteligencją, które powie nam, czy mamy wadę wzroku. Jednocześnie aktywnie trwają prace nad opracowaniem SI, która byłaby w stanie wspomagać diagnostykę chorób nowotworowych, cukrzycy czy Alzheimera.

REKLAMA

Jak się okazuje, SI może wspomóc diagnostykę jeszcze jednej nie tyle choroby, ile nieprawidłowości: złej postury. W jaki sposób? Za pośrednictwem czujników wbudowanych w odpowiednio do tego przystosowane krzesło. Wstępną wersję projektu krzesła wspomaganego głębokim uczeniem opublikował zespół pod przewodnictwem doktora Haiweia Donga.

Inżynierowie inspirację do stworzenia inteligentnego krzesła zaczerpnęli z dwóch innych projektów. Już w 2017 roku zaproponowano inteligentne siedzenie dla kierowców samochodów oraz osób siedzących na tradycyjnych krzesłach - nie tylko biurowych.

Zespół Donga przekuł oba te doświadczenia we własny projekt inteligentnej maty. Mata złożona jest z czujników wrażliwych na obciążenia, multipleksera oraz przetwornika analogowo-cyfrowego i podzielona jest na dwie części - jedną na siedzenie i drugą na oparcie. Konstrukcja pozwala na zbieranie w czasie rzeczywistym danych o położeniu ciała i przekazanie ich do interfejsu użytkownika w np. telefonie. Swe dzieło uczeni następnie nałożyli na zwykłe biurowe krzesło.

Sztuczna inteligencja powie ci, kiedy źle siedzisz

Urządzenie komunikuje się z interfejsem użytkownika poprzez kabel USB lub łączność bezprzewodową (Bluetooth/WiFi). Za analizę i przetwarzanie danych otrzymanych z urządzenia odpowiada wytrenowany przez inżynierów model sztucznej inteligencji oparty na pulsującej sieci neuronowej (SNN). W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci neuronowych, które opierają się na przetwarzaniu stale otrzymywanych danych, SNN opiera się na danych będących pojedynczymi zdarzeniami, które powodują wysłane do sieci neuronowej impulsy - działają one w podobny sposób co ludzki mózg reagujący na bodźce.

REKLAMA

Podczas testów przeprowadzonych na 19 różnych uczestnikach model był w stanie określić 15 różnych pozycji z dokładnością rzędu 88,5 proc. Wśród testowanych pozycji badacze wyróżnili m.in. siedzenie z przechyleniem w prawo lub w lewo, pochylenie się do tyłu na krześle, pozycję wyprostowaną i pochyloną do przodu. Kombinacje tych pozycji oraz zmiana pozycji nóg tworzyły kolejne pozycje.

Jak mówią inżynierowie, celem ich pracy jest stworzenie podstaw pod system, który mógłby informować użytkowników o nieprawidłowej posturze i sugerować im poprawne pozycje na podstawie danych pozyskanych z dotychczas przeprowadzonych badań. Zważając na to, że coraz większa część społeczeństwa wykonuje prace siedzące i jednocześnie ogranicza ilość ruchu na świeżym powietrzu, lekarze prognozują szybki wzrost liczy chorób i schorzeń spowodowanych niezdrowym, siedzącym trybem życia. Być może zatem krzesła "tresujące" swoich użytkowników do przyjmowania prawidłowej pozycji siedzącej okażą się zbawieniem dla milionów ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA