Przełomowe proteiny z konopi. Technologia z Polski gotowa na podbój rynku
Green Lanes Proteins postawiła na konopie siewne i planuje podbić świat. Dzięki autorskiej technologii ekstrakcji tworzy wysokiej jakości białko, które można dodać do dowolnego produktu spożywczego. Pod względem smaku niczym nie ustępuje innym, a jest znacznie zdrowsze.
Firma rodem z Lublina pochwaliła się opracowaniem technologii, która pozwala na wytwarzanie wyjątkowych protein na bazie konopi. Czemu to takie ważne, jakie otwiera możliwości i dlaczego warto się tym zainteresować?
Białko z konopi lepsze niż jakiekolwiek inne
Wegetariańskie lub wegańskie produkty będące roślinnymi zamiennikami znanych wyrobów - jak burgery, kiełbaski czy kotlety - biją rekordy popularności. Nie brakuje jogurtów czy batonów opartych na białku roślinnym z soi, czy pszenicy. Wielu amatorów takich produktów musi z nich jednak zrezygnować ze względu na problemy trawienne, czy po prostu specyficzny smak. Rozwiązaniem tego problemu jest białko z konopi siewnych, które niesie dodatkowo wyjątkowe funkcje zdrowotne.
Konopia siewna, a indyjska - różnice
Łatwo je pomylić, ale to dwie różne rośliny. Konopie siewne, inaczej nazywane również konopiami włóknistymi, to zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, rośliny z gatunku cannabis (Cannabis Sativa L.), w których zawartość THC (tetrahydrokannabinol) - psychoaktywnego kannabinoidu występującego w konopiach, nie przekracza 0,3%.
- Uprawa konopi włóknistych jest legalna zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Ze względu na niską zawartość THC, konopie włókniste są całkowicie bezpieczne, nie niosą ryzyka związanego z ich potencjalnym nadużyciem w celach narkotycznych i mają bardzo bogate zastosowanie w m.in. przemyśle spożywczym. Według danych European Industrial Hemp Association w 2021 r. w Polsce uprawianych było ok. 2100 ha konopi włóknistych
informuje Green Lanes Protein
Dlaczego produkt oparty na konopiach siewnych jest lepszy od tego z soi, pszenicy, czy grochu?
Konopie włókniste to najbardziej zrównoważone źródło roślinnego białka i co najważniejsze, jest łatwo trawione przez nasz organizm. Białko konopi zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, dzięki czemu jest dobrze strawne i bardzo odżywcze. Jednocześnie konopie - w odróżnieniu od soi - nie wymagają intensywnych zabiegów agrotechnicznych. Nie są modyfikowane genetycznie, a ich uprawa nie wymaga stosowania środków ochrony roślin, ani nawozów.
Konopie absorbują również więcej CO2 niż jakakolwiek inna roślina bogata w białko. Soja, będąca aktualnie liderem rynku, z blisko 70% udziałem, pochodzi w większości z importu. Konopie doskonale sprawdzają się w naszym polskim klimacie, jest to więc również szansa na rozwój rynku białek roślinnych w oparciu o lokalne składniki
Dużo trudnych słów: edestyna, białka globularne, biosynteza - co to wszystko znaczy?
Edestyna jest wysoce przyswajalnym białkiem o szczególnych właściwościach funkcjonalnych występującym głównie w nasionach konopi. Działa również biostymulująco na układ odpornościowy, wspomagając proces wytwarzania przeciwciał. Białka globularne będące składowymi edestyny wykazują duże podobieństwo do białek występujących w krwi. Dzięki temu mogą one brać udział w biosyntezie ważnych substancji biologicznych dla ludzkiego ciała w tym: hormonów, enzymów, przeciwciał i hemoglobiny.
- Czyni to z edestyny źródło białka o charakterze prozdrowotnym. Działającym nie tylko odżywczo, ale także stymulująco na ludzki organizmu.
- mówi Jakub Wójcik, CTO Green Lanes Proteins.
Na czym polega przełom w produkcji białek z konopi?
Technologia opracowana przez Green Lanes Proteins pozwala na izolację wysoko skoncentrowanego białka klasy izolatu z produktów ubocznych po tłoczeniu oleju, co jest novum na rynku. Sam proces prowadzony jest z uwzględnieniem odpowiednich warunków sprzyjających optymalnemu profilowi aminiokwasowemu produktu i właściwościom funkcjonalnym białka.
Obecnie rynek zdominowany jest przez koncentraty białka konopnego o stężeniu zazwyczaj do 50%, a rzadziej do 70% białka. Proces otrzymywania takiego koncentratu to głównie frakcjonowanie fizyczne surowca, które ma swoje ograniczenia i nie pozwala na osiągnięcie powyżej 70% białka. Proces opracowany przez Green Lanes Proteins - choć dużo bardziej skomplikowany - to pozwala na tańsze wyprodukowanie białka wyższej jakości.
Niepożądane efekty uboczne białek roślinnych. Czy w tym przypadku również należy się ich obawiać?
Białko konopne jest bardzo wdzięcznym produktem spożywczym. W uprawie konopi nie stosuje się pestycydów, a dodatkowo konopia w przeciwieństwie do soi nie jest modyfikowana genetycznie. Samo białko nie zawiera alergenów, dlatego może go spożywać większość społeczeństwa.
- Ponadto dzięki swojej przyswajalności jest to białko lekkostrawne - po jego spożyciu nie będziemy mieli problemów gastrycznych.
piszą twórcy rozwiązania
Do czego można wykorzystać izolat białka z konopi?
W praktyce izolat białka o takich cechach można dodać do praktycznie każdego produktu spożywczego, które jest naturalnie ubogie w białko lub w którym celowo ma znajdować się podwyższona zawartość białka np. produkty dla sportowców czy osób aktywnych.
W tym momencie używa się koncentratów białek z soi, pszenicy czy grochu do roślinnych zamienników mięsa takich jak burgery, kotlety, parówki itp., gotowych posiłków, shake’ów, jogurtów, batonów i wielu innych. Wiele osób rezygnuje jednak ze spożycia tego typu produktów wegetariańskich / wegańskich, ze względu na smak lub problemy trawienne.
Białko konopne nie tylko doskonale się trawi, ale również można go używać jako wzmacniacza smaku.
wyjaśniają przedstawiciele firmy Green Lanes Proteins
Białka roślinne odpowiedzią na globalny kryzys
Na świecie z powodu głodu cierpi ponad 800 mln osób, wzrasta liczba osób cierpiących na alergie pokarmowe i choroby cywilizacyjne. Powszechne staje się też zjawisko głodu utajonego, czyli zaburzeń powstałych w wyniku braku optymalnej ilości składników odżywczych i mineralnych w diecie. Ze względu na koszty środowiskowe produkcji żywności odzwierzęcej, nie ma innego rozwiązania jak stosowanie większej ilości produktów roślinnych.
Nie może to jednak stać w opozycji do zbilansowanej, kompletnej i zdrowej diety. Stąd tak duże zapotrzebowanie na nowe, lepsze białka roślinne. Nie trzeba porzucać produktów z białka sojowego, ale można urozmaicić dietę o produkty z białka konopnego, które jest co najmniej tak samo smaczne, a do tego jeszcze zdrowsze.
Zero-waste w praktyce
Izolat białka konopnego powstaje z makucha, czyli produktu ubocznego z tłoczenia oleju spożywczego z konopi. Można go używać na cele paszowe, ale w praktyce znacząco zwiększono efektywność wykorzystania tego surowca. Pamiętajmy też, że uprawa konopi absorbuje cztery razy więcej CO2 niż uprawa roślin strączkowych.
- Dzięki temu znacząco ograniczamy ilość produktów ubocznych, w pełni wpisujemy się w trend “zero waste” i mimo zaawansowanej technologii jesteśmy w stanie oferować produkt konkurencyjny cenowo. To dodatkowa, bardzo istotna przewaga naszego izolatu białka konopnego.
- mówi Alexander Lubański - Business Partner w Green Lanes Proteins
Green Lanes Proteins poprzez swoje siostrzane projekty zamienników mięsa z konopi i zamiennika drewna z łodyg konopi, dąży do pełnego wykorzystania walorów tego surowca roślinnego, które swoją drogą ma bardzo długie tradycje w naszym kraju, o co wystarczy zapytać naszych dziadków.
Proteiny z konopi siewnej - czy uda się podbić świat?
Green Lanes Proteins ma opracowaną autorską linię produkcyjną, która umożliwi już na początku 2023 roku dostarczenie na rynek około 2 ton miesięcznie izolatu białka konopnego wysokiej jakości. Jak mówią przedstawiciele firmy, już wzbudzono zainteresowanie producentów specjalistycznych diet medycznych, odżywek dla sportowców czy przekąsek. Nie są to tylko polskie firmy, ale z powodów logistycznych i ograniczonych mocy produkcyjnych, firma planuje zacząć od rynku krajowego.
Nadrzędnym celem jest przekonanie do współpracy dużych, międzynarodowych firm, wykorzystujących białka sojowe czy grochowe jako produkty podstawowe, do zastąpienia lub przynajmniej połączenia swoich kompozycji z białkiem konopnym. Green Lanes Proteins jest przygotowana do skalowania produkcji i każde podwojenie mocy wytwórczych ma wymagać zaledwie trzech miesięcy. Spółka ma być rentowna już w drugiej połowie przyszłego roku.
Kiedy produkty oparte na białku z konopi znajdą się w sprzedaży?
To zależy od odbioru rynku i zainteresowania. Firma w tym momencie oferuje półprodukt spożywczy w postaci wysokostężonego izolatu białka. Ten najlepiej się sprawdza jako składnik lub dodatek do produktów końcowych.
Green Lanes Proteins - ambitne plany na przyszłość
Dotychczas spółka Green Lanes Proteins wydała na opracowanie technologii ponad 1,3 mln złotych, które sfinansowała dzięki inwestycji funduszu Venture Capital oraz środkom pochodzącym z Grupy Green Lanes. Gotowy jest dalszy program badawczy o wartości blisko 7 mln złotych.
- W oparciu o środki, które mamy nadzieję pozyskać w kolejnej rundzie inwestycyjnej, planujemy opracować tzw. teksturaty roślinne oparte o nasz izolat białka konopnego. Jest to bardzo poszukiwana kategoria produktów, stanowią one podstawę tzw. roślinnych zamienników mięsa, których popularność bardzo szybko rośnie.
- dodaje Alexander Lubański z Green Lanes Proteins
Planowane jest również wzbogacenie izolatu białka konopnego o dodatkowe składniki odżywcze, witaminy, minerały, czy produkcja naturalnych wzmacniaczy smaku z białka konopnego. W tym celu firma walczy o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 5,3 mln złotych. Rozpoczęto także wdrażanie planu inwestycyjnego przewidującego m.in. budowę wielkoskalowego zakładu produkcyjnego przy wsparciu inwestorów zewnętrznych.