REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Księżyc urządził satelicie GOES zaćmienie Słońca. Co za widok!

Jeżeli przez ostatnie dni brakowało Wam światła słonecznego to poniższe nagranie jest w sam raz dla was. Satelita GOES-16 obserwujący naszą gwiazdę dzienną z racji tego, że znajduje się w przestrzeni kosmicznej nie musi się martwić, że chmury przesłonią mu widok na nią. Czasami jednak zdarza się, że i z jego punktu w przestrzeni Słońce staje się niewidoczne.

28.11.2022
9:40
Księżyc urządził satelicie GOES zaćmienie Słońca. Co za widok!
REKLAMA

Tak też było 23 listopada, kiedy to między satelitą obserwującym Słońce a samym Słońcem przeszedł Księżyc. Efekt mógł być tylko jeden. Przesuwający się między obiektem obserwowanym a obserwatorem naturalny satelita Ziemi na chwilę przesłonił widok na naszą gwiazdę dzienną. Instrumenty satelity, w tym obserwujący Słońce w zakresie promieniowania ultrafioletowego instrument SUVI (Solar Ultraviolet Imager) zarejestrowały czarny dysk Księżyca zasłaniający czerwoną powierzchnię Słońca.

REKLAMA

Co warto zauważyć, to zaćmienie Słońca było widoczne jedynie z przestrzeni kosmicznej, ale nie z powierzchni Ziemi.

Czym jest satelita GOES-16?

GOES-16 to satelita wystrzelony z Ziemi 19 listopada 2016 r. Od tego czasu satelita znajduje się na orbicie geostacjonarnej w odległości 35 780 km nad powierzchnią Ziemi. Jak wszystkie satelity z serii GOES jego głównym przeznaczeniem jest obserwowanie powierzchni Ziemi, ale w przeciwieństwie do swoich poprzedników, został on wyposażony w instrumenty pozwalające monitorować pogodę kosmiczną oraz powierzchnię Słońca.

 class="wp-image-3015945"

Do obserwacji Słońca służy wspomniany wyżej instrument SUVI, który rejestruje wygląd tarczy słonecznej, na której poszukuje rozbłysków słonecznych, koronalnych wyrzutów masy, czy aktywnych regionów na wschodniej krawędzi tarczy Słońca. Wszystkie te informacje pomagają heliofizykom przewidywać pogodę kosmiczną.

REKLAMA

Oczywiście możliwość przewidywania aktywności słonecznej jest dość ograniczona. Kiedy GOES-16 zauważy erupcję na powierzchni Słońca, jest w stanie poinformować naukowców, że około 15 godzin później plazma z koronalnego wyrzutu masy dotrze do orbity Ziemi.

Nie zmienia to faktu, że dzisiejszy artykuł nie ma na celu rozwikływania zawiłości heliofizyki, a jedynie dostarczenie wam niezwykle fascynującego wyglądu Słońca. Tak na wszelki wypadek, gdyby u was faktycznie dzisiaj było nadal duże zachmurzenie/zamglenie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA