REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media /
  5. Social Media - Poradniki

Jak wyłączyć śledzenie na Facebooku? Dlaczego Facebook nas śledzi?

Śledzenie na Facebooku może powodować frustrację. Nie tylko u tych, którzy cenią sobie prywatność, ale też u tych, którzy lubią trafnie dopasowane reklamy. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, po co właściwie Facebook obserwuje naszą aktywność i jak wyłączyć śledzenie na Facebooku.

13.11.2022
7:00
Jak wyłączyć śledzenie na Facebooku? Dlaczego Facebook nas śledzi?
REKLAMA

Facebook nas śledzi i jest to fakt, z którym koncern Meta nie ukrywa się od lat. Dla wielu dość oczywistym fakt, że odwiedzanie fanpage związanego z makijażem poskutkuje wyświetlenie się reklam powiązanych z branżą beauty. Z kolei rozmowa na Messengerze o zarobkach w branży IT zapewni nam kilka reklam firm, które szukają programistów.

REKLAMA

Schodki zaczynają się, gdy reklamy poza Facebookiem pokrywają się z treściami, które przeglądaliśmy w innych serwisach. Czytałeś recenzję telefonu? Pewnie gdzieś zaraz pojawi się reklama sklepu z elektroniką. Rozmawiasz na Twitterze o ubraniach? Reklamy Facebooka dostosują się również pod to.

Dlaczego Facebook mnie śledzi?

Za śledzenie na Facebooku odpowiada wtyczka Meta Pixel (dawniej Pixel Facebooka). Wtyczka to może za dużo powiedziane, jest to właściwie niewielki kawałek kodu HTML, który umożliwia zbieranie i przetwarzanie informacji o użytkowniku odwiedzającym daną witrynę. Zbierane informacje to m.in. informacje o lokalizacji osoby odwiedzającej stronę, informacje o przeglądarce czy informacje wpisywane w polach tekstowych.

Następnie owe informacje są przetwarzane w listy, które pozwalają firmom na tworzenie list remarketingowych - list osób, które wyraziły zainteresowanie danym produktem/stroną (np. poprzez odwiedzenie jego podstrony w sklepie internetowym) i ponowne ich zareklamowanie w celu sfinalizowania zakupu.

Czytaj także:

Biorąc pod uwagę, że Pixel jest narzędziem darmowym, dostępnym dla każdego reklamodawcy, a remarketing skuteczną metodą marketingu (gdyż celuje w grupę, która jest już zapoznana z produktem), reklamy wiedzące "co w trawie piszczy" są częścią Facebookowej codzienności.

Jak wyłączyć śledzenie na Facebooku?

Aby wyłączyć śledzenie na Facebooku, wystarczy wejść w "Ustawienia i Prywatność", następnie przejść do "Twoje informacje na Facebooku". Z wyświetlonych sekcji przejdź "Aktywność poza Facebookiem", a następnie wybierz opcję "Usuń wcześniejszą aktywność".

 class="wp-image-2566701"
REKLAMA

Po usunięciu wcześniejszej aktywności Facebook przestanie wykorzystywać dotychczas zebrane dane do dostosowywania reklam. Kliknięcie opcji "Wyłącz przyszłą aktywność" zapobiegnie wykorzystywaniu danych pozyskanych w przyszłości.

Warto zaznaczyć, że choć w ten sposób zapobiegniemy używaniu przez Facebooka danych pozyskanych z wtyczki Meta Pixel, to z tych danych nadal będzie korzystał Instagram. Z kolei Google oraz inne platformy (takie jak np. Twitter) posiadają własne narzędzia remarketingowe co sprawia, że należy usuwać pozwolenia dla tych platform osobno.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA