REKLAMA

Jak utworzyć stronę na Facebooku? Poradnik krok po kroku

Stworzenie strony na Facebooku to pierwszy krok do wypromowania własnej marki, jednak pierwsze kroki bywają najtrudniejsze. Ten poradnik wyjaśni ci krok po kroku, jak to zrobić.

19.12.2021 18.00
Jak utworzyć stronę na Facebooku? Poradnik krok po kroku
REKLAMA

Biorąc pod uwagę prostotę obsługi i zasięg Facebooka, utworzenie strony na FB jest zwykle pierwszym i najczęściej stosowanym działaniem marketingowym przez firmy, instytucje, organizacje. Posiadanie fanpage to również sposób na kontakt z fanami, szczególnie ceniony przez artystów i sportowców, ale i blogerów czy vlogerów. Niezależnie jaki jest cel twojej fanpage'a, z tego artykułu dowiesz się jak postawić pierwszy krok i stworzyć stronę na Facebooku.

REKLAMA

Tworzenie strony na Facebooku:

Jak utworzyć stronę na Facebooku na komputerze?

Aby stworzyć stronę na Facebooku, rozpocznij od zalogowania się na swoje prywatne konto. Następnie:

  • Najedź kursorem myszy na ikonę dziewięciu kropek znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu,
  • Z wyświetlonego menu wybierz opcję "Strona",
  • Na wyświetlonym ekranie wpisz nazwę swojej nowej strony na FB,
  • Następnie wybierz maksymalnie trzy kategorie najlepiej opisujące zawartość strony,
  • Opcjonalnie uzupełnij opis strony - pomoże to w lepszej komunikacji z odbiorcami,
  • Zakończ zakładanie strony przyciskiem "Utwórz stronę".

Po utworzeniu strony na Facebooku pokaże ci się możliwość dodania zdjęcia profilowego i zdjęcia w tle fanpage'a. Obecnie sugerowane wymiary zdjęcia profilowego strony to kwadrat o wymiarach przynajmniej 170x170 pikseli. Zdjęcie w tle strony ma sugerowaną wielkość 820x312 pikseli, jednak na urządzeniach mobilnych wyświetla tylko jego środkową część o wymiarach 640x360 pikseli.

Jak założyć fanpage na Facebooku 2021

Jak utworzyć stronę na Facebooku na telefonie?

Stworzenie strony na Facebooku na telefonie jest proste dzięki intuicyjnemu kreatorowi. Rozpocznij od przejścia do menu głównego aplikacji poprzez dotknięcie ikony zdjęcia profilowego w prawym górnym rogu ekranu. Następnie dotknij skrótu "Strony" znajdującego się na środku ekranu. Potem dotknij etykiety "Utwórz" w lewym górnym rogu ekranu.

Uruchomi to prosty kreator stron, który przeprowadzi cię przez podstawową konfigurację strony. Teraz będziesz musiał nadać swojej nowej stronie na Facebooku nazwę i przypisać ją do maksymalnie trzech kategorii. Jeżeli twój fanpage ma witrynę internetową (reprezentuje np. blog, sklep czy instytucję posiadającą już samodzielną stronę internetową) kreator umożliwi ci wprowadzanie jej adresu. Oprócz tego możesz od razu dodać zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle fanpage'a.

Dodanie zdjęcia profilowego i w tle nie jest obowiązkowe - Facebook pozwala utworzyć fanpage bez dodawania ich, wystarczy dotknąć przycisk "Gotowe". Warto także pamiętać, że nawet po zakończeniu pracy z kreatorem możliwym jest edycja podstawowych informacji o stronie takich jak nazwa czy kategoria.

Konto (profil), strona (fanpage), grupa - różnice

Konto to podstawowa jednostka na Facebooku, a innymi słowy - twój profil. Twoje konto jest tym, co wykorzystujesz do lajkowania postów, komentowania ich, uzupełnienia informacji w profilu, do udostępniania zdjęć, do wysyłania wiadomości, de facto do każdej czynności, jaką możesz wykonać na FB. Konto jest również potrzebne do zakładania stron i grup. Jedna osoba nie może mieć wielu kont, ale jedno konto może zarządzać wieloma stronami i grupami.

Strona (fanpage, strona firmowa) to druga najważniejsza forma na Facebooku. To miejsce, w którym firmy, artyści, organizacje, instytucje, sportowcy, marki itd. mogą zaprezentować siebie oraz dotrzeć do klientów i fanów. Strona podobnie jak konto może dodawać zdjęcia, posty czy lajkować i odpowiadać na komentarze czy wiadomości, ale względem funkcjonalności zwykłego profilu jest znacznie ograniczona (np. nie może dodawać do znajomych). Do założenia strony potrzeba konta, a każde konto może prowadzić kilka stron.

Grupa to trzecia forma interakcji pomiędzy użytkownikami. Grupy to miejsca, w których osoby o podobnych zainteresowaniach lub wspólnie czymś powiązane (np. członkowie klubu sportowego) mogą wejść ze sobą w interakcje. Do założenia grupy potrzeba konta. Strona może dołączać do grup jako członek, a jeżeli założyciel grupy jest również administratorem strony, może mianować stronę administratorem grupy. Jedno konto może zarządzać kilkoma grupami.

Różnica pomiędzy tymi trzema funkcjonalnościami jest niezwykle ważna, gdyż bycie świadomym jej ułatwi ci życie - do założenia strony nie potrzebujesz dodatkowego konta na Facebooku - wystarczy twoje prywatne. Podobnie z grupą, a sam FB usuwa konta, które próbują funkcjonować jako fanpage lub grupa. Facebook usuwa też konta przedstawiające nieprawdziwe dane.

Strona firmowa na Facebooku krok po kroku czyli jak założyć fanpage
REKLAMA

Jak utworzyć stronę na Facebooku? Podsumowanie

Stworzenie fanpage na Facebooku daje ogromne możliwości, a jednocześnie jest niezwykle proste. FB udostępnił użytkownikom intuicyjne i nieskomplikowane w użyciu narzędzia, dzięki czemu założenie strony na Facebooku jest łatwe nawet dla początkującego użytkownika.

Warto także pamiętać, że do utworzenia strony na FB nie potrzeba dodatkowego konta. Nie ważne czy korzystasz z komputera czy telefonu, nie potrzebujesz dodatkowych aplikacji do stworzenia fanpage na FB.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA