REKLAMA

E-paragon bliżej Polski. Otrzymamy unikalne identyfikatory, podamy je przy kasie

Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny szczegół dotyczący systemu elektronicznych paragonów, jaki w 2023 roku zostanie wdrożony na polskim rynku. Koniec z pomiętym papierem w kieszeni spodni, nadchodzi prawdziwa cyfrowa rewolucja.

02.11.2022 14.33
E-paragon bliżej Polski. Otrzymamy unikalne identyfikatory
REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce zrewolucjonizować oraz uprościć handel w Polsce, wprowadzając w 2023 roku e-paragon. Cyfrowa alternatywa dla dokumentu potwierdzającego dokonanie zakupów będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, za darmo i w formie otwartego standardu możliwego do zaimplementowania w kasach fiskalnych oraz aplikacjach firm trzecich.

REKLAMA

"Paragon, faktura czy e-paragon?" - za kilka miesięcy tak wybrzmi pytanie przy polskiej kasie.

Konsumenci na terenie Polski zyskają bowiem nową możliwość otrzymywania oraz przechowywania elektronicznych paragonów. Tego typu kopie mają znaczną przewagę nad papierowymi dokumentami wydawanymi przy kasach: nie zgubią się, są odporne na fizyczne zniszczenia oraz nie znika z nich tusz na skutek upływu czasu czy procesów chemicznych. Słowem, paragon doskonały.

Teraz wiemy, jak będzie wyglądać dystrybucja takich e-paragonów. Aby otrzymać elektroniczny dokument, konsument będzie musiał podać własny, unikalny identyfikator. Co ważne, nie będzie on powiązany z naszym nazwiskiem czy numerem telefonu, dzięki czemu nie będą tutaj miejsca na jakikolwiek konflikt z przepisami dot. RODO. Przy kasie będziemy jedynie podawali identyfikator, który zostanie wygenerowany w aplikacji do e-paragonów. W ten sposób w sklepie będziemy podawali tylko bezosobowy numer, który pozwoli przypisać paragon do naszej aplikacji.

Oficjalna aplikacja e-Paragony to tylko początek. Rząd celuje w otwarty standard dla innych programów.

Pod koniec 2021 roku Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalną aplikację e-Paragony dla systemów Android (Google Play) oraz iOS (App Store). Na ten moment możliwości programu są bardzo skąpe i skupiają się wokół gromadzenia własnoręcznie wykonanych skanów oraz zdjęć własnych papierowych dokumentów. W 2023 roku rządową aplikację czeka jednak prawdziwa rewolucja. To właśnie e-Paragony będą pierwszą platformą wykorzystującą nowy standard elektronicznych paragonów i to w niej otrzymamy wcześniej wspomniany unikalny identyfikator.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce, aby rozwiązanie było tak otwarte, jak to tylko możliwe. Dlatego cały system elektronicznych paragonów będzie dystrybuowany w formie otwartego API +HUB e-paragony+, które do swoich środowisk będą mogli wdrożyć zarówno producenci kas fiskalnych, jak i deweloperzy innych aplikacji. W ten sposób e-Paragon otrzymamy np. zaraz po zakupach z aplikacją Zalando czy Żabka Jush, zyskując w ten sposób narzędzie do natychmiastowego importu dokumentów.

E-paragony mają zmienić polski handel we wrześniu 2023 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA