REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

UKE chce wymusić na operatorach ważną zmianę. Chodzi o ukrywanie numerów telefonów

Dziś dzwoniąc na zaufaną linię - telefonu zaufania czy innego numeru wsparcia - takie połączenie może pojawić się w billingach. Zdaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej to olbrzymie zagrożenie dla korzystających. Urząd chce, aby operatorzy ukrywali historię wybierania takich numerów.

21.10.2022
10:15
uke
REKLAMA

Biling dostarczany jest na żądanie abonenta, a za jego przygotowanie i dostarczenie operator może pobrać opłatę, której wysokość została określona w cenniku – przypomina UKE. W wykazie znajdziemy połączenia płatne. Tymczasem połączenia z zakresu 116 – a tak zaczynają się telefony zaufania – są bezpłatne. Mimo to mogą pojawić się w bilingach.

REKLAMA

Jak wyjaśnia prezes UKE, takie zachowanie operatorów miało ułatwić życie abonentom, którzy powinni móc uzyskać dostęp do informacji o usługach zrealizowanych na ich rzecz. Tyle że w przypadku telefonów zaufania sprawa jest bardzo delikatna. Ofiara może nie mieć własnego rachunku i wszelkie informacje o połączeniach są podpięte pod wykazy oprawcy czy też opiekuna, co do którego nie ma zaufania. Strach przed tym, że osoba znęcająca może dowiedzieć się o donosie, zapewne paraliżuje przed podjęciem ochronnych działań.

Właśnie dlatego Urząd Komunikacji Elektronicznej interweniuje. W komunikacie czytamy, że prezes Jacek Oko rekomenduje:

nieujawnianie przez dostawców usług telekomunikacyjnych w podstawowych wykazach wykonanych usług telekomunikacyjnych i szczegółowych wykazach takich usług (bilingach) połączeń z numerami bezpłatnymi z zakresu 116.

Oraz:

niezwłoczne podjęcie przez dostawców usług telekomunikacyjnych działań, w wyniku których, połączenia z numerami bezpłatnymi z zakresu 116, nie będą przez nich ujawniane, nie będą wykazywane w bilingach i w podstawowych wykazach wykonanych usług.

Takie stanowisko popiera Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

- Sięgnięcie po pomoc przez osoby niepełnoletnie, które doświadczają krzywdzenia niejednokrotnie wiąże się z długotrwałym procesem decyzyjnym oraz obawą o to, że obecna sytuacja może się pogorszyć, a w przypadku ujawnienia próby szukania pomocy sprawca może zareagować wtórną, bardziej nasiloną agresją. Chcąc wykluczyć takie ryzyko opowiadamy się za całkowitym usunięciem numeru 116 111 z bilingów oraz rachunków telefonicznych  

- dodała FDDS.

Jak wynika z danych za 2021 rok, w ubiegłym roku sama Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podjęła 823 interwencji, średnio ponad 2 dziennie. Każdego dnia 15 młodych osób dzwoni i pisze z myślami samobójczymi, 21 mówi o depresji i obniżonym nastroju, a blisko 30 o lękach i presji, z którą sobie nie radzi – wynikało z raportu. Na dodatek numer 116 111 jest najbardziej rozpoznawalnym numerem telefonu zaufania wśród młodzieży w wieku 12-17 lat, więc tym bardziej ważne jest, aby każdy dzwoniący miał gwarancję, że pozostanie anonimowy.

REKLAMA

Niezbędne telefony zaufania:

  • 116 123 - telefon wsparcia emocjonalnego
  • 116 111 - telefon zaufania dla dzieci
  • 116 000 - numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci
  • 800 70 2222 – telefon dla osób w stanie kryzysu psychicznego (dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA)
  • 800 100 100 - bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności
  • 800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA