REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Bardziej smart być nie może. Jestem pod wrażeniem nowych urządzeń Fitbit

Na targach IFA 2022 miałem okazję zobaczyć trzy nowe urządzenia Fitbit - dwa smartwatche oraz jeden tracker - a każde z nich jest godne uwagi. Porozmawiałem na ich temat z Roslyn Kelly, Product Marketing Manager EMEA w firmie Fitbit.

25.09.2022
16:38
Fitbit IFA 2022
REKLAMA

Szedłem na spotkanie z Fitbitem zaciekawiony, ale bez większych oczekiwań. No wiadomo, robią fajne smart opaski i smartwatche, ale czy można tu wymyśleć coś jeszcze bardziej innowacyjnego? Trzy nowe produkty, czyli Fitbit Inspire 3, Fitbit Versa 4 i Fitbit Sense 2 pokazały, że jak najbardziej można. I to nie tylko ze strony nowych opcji sprzętowych, ale również od strony oprogramowania.

REKLAMA
 class="wp-image-2384415"
Stanowisko Fitbit @ Google na targach IFA 2022

Fitbit Inspire 3, Fitbit Versa 4 i Fitbit Sense 2

Sam jestem, a raczej byłem zwolennikiem smartbandów - są tanie, mają ciekawe opcje i być może jakieś tam braki, ale przy takich cenach nie ma co marudzić. Smartwatche odpychały mnie wygórowanymi cenami, a liczba dostępnych opcji ich nie usprawiedliwiała.

 class="wp-image-2387898"
Porównanie najnowszych urządzeń Fitbit

Po wizycie na stoisku Fitbita, po raz pierwszy jestem gotowy sięgnąć po smartwatcha - i to w najbardziej wypasionej wersji - chociaż oczywiście nowy tracker Fitbita jest również warty grzechu. O czym za chwilę.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Na IFA pokazujecie aż trzy nowe urządzenia, a konkretnie Fitbit Inspire 3, Fitbit Versa 4 i Fitbit Sense 2. Zacznijmy może od trackera Inspire 3, który jest najmniejszym, najmniej zaawansowanym urządzeniem i zarazem najtańszym.

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Zgadza się, cena Fitbit Inspire 3 zaczyna się od 99 euro (polska cena to 499 zł – przyp. red. MJ). To nasze podstawowe urządzenie w przystępnej cenie, dla tych, którzy być może po raz pierwszy mają styczność z wearables i dopiero zagłębiają się w świat urządzeń Fitbit. Następnie mamy model Versa 4 - smartwatch skoncentrowany na fitnessie, i wreszcie Sense 2 - nasze urządzenie zorientowane na monitorowanie stanu zdrowia. Fitbit ma ponad 15-letnią historię w tworzeniu urządzeń i oprogramowania, aby pomóc naszym użytkownikom osiągać ich cele zdrowotne i fitness.

 class="wp-image-2384358"
Fitbit Inspire 3

Fitbit Inspire 3 to prosty sposób na śledzenie tętna, aktywności, czy snu przez 24 godziny na dobę. Ten smartband charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, kolorowym ekranem dotykowym i 10-dniowym czasie pracy na baterii.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Sam aktualnie używam taniego smartbanda, ale coraz bardziej brakuje mi w nim bardziej zaawansowanych funkcji.

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Niedawno rozmawiałam właśnie na ten temat. Ludzie wybierają Fitbita, bo chcą większych możliwości. Chcą zrobić coś ze sobą. Zarówno nasz tracker Inspire 3, jak i nasze smartwatche są mocno ukierunkowane na fitness. Nasz klient mocno zwraca na to uwagę. Liczenie kroków i informacja o tym, że siedzisz za długo to dla niektórych urządzeń szczyt możliwości, ale w przypadku Fitbita to dopiero początek.

W odróżnieniu od Versa 4, najtańszy model Inspire 3 nie ma wbudowanego GPS'a (ale może oczywiście korzystać z GPS'a w smartfonie), a w odróżnieniu od topowego Sense 2 również wykrywania arytmii, czy całodobowego monitorowania poziomu stresu. Warto dodać, że przeprojektowaliśmy również wygląd naszych nowych urządzeń, tak by były cieńsze i lżejsze.

 class="wp-image-2384361"
Fitbit Versa 4

Versa 4 to model dzięki któremu skupisz się na fitnessie. Znajdziesz tu dwa razy więcej ćwiczeń niż w poprzedniej wersji (ponad 40), a jest tu nawet podnoszenie ciężarów, crossfit, czy taniec. Nie zabrakło tu wbudowanego GPS. Cena modelu Versa 4 to 1149 zł.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: A właśnie. Smart urządzenia Fitbit to już nie tylko sprzęt, ale również subskrypcja Premium. Czy możesz o niej o opowiedzieć?

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Tak, na początku chcę zaznaczyć, że kupując dowolne urządzenie Fitbit otrzymasz 6 miesięcy subskrypcji Premium za darmo. Premium daje nam wiele nowych opcji, w tym choćby comiesięczny raport, który możemy eksportować do PDF'a i pokazać naszemu trenerowi, ale to nie jest w tym najważniejsze. Wiele smart urządzeń śledzi mnóstwo naszych funkcji życiowych i zdrowotnych, ale z samych danych niewiele wynika, jeśli nie wiemy jak je interpretować. To jest właśnie nasze Premium - system, który da ci odpowiedzi, co masz zrobić z tymi danymi i podsunie odpowiednie narzędzia.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Widzę, że wasze urządzenia mają obsługę Alexy, ale co z Google Asystentem? O ile Alexa jest bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych, to w Europie z pewnością rządzi Asystent Google.

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Obsługa Asystenta Google zostanie dodana przez aktualizację oprogramowania w najbliższych miesiącach. Oczywiście nie będzie to jedyna funkcja, którą zamierzamy dodać przez aktualizację. Wkrótce można się spodziewać obsługi Google Wallet i oraz Map Google, która będzie mogło wskazywać ci kierunki bezpośrednio na nadgarstku.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Czy widok mapy będzie również dostępny?

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Nie. Ze względu na niewielkie rozmiary wyświetlaczy zdecydowaliśmy się jedynie na wskazywanie kierunku do twojego celu.

 class="wp-image-2384364"
Fitbit Sense 2

Sense 2 przede wszystkim rozwija narzędzia do śledzenia stresu. Czujnik Body Response ciągle śledzi aktywność elektrodermalną (cEDA) i pozwala lepiej zrozumieć, kiedy ciało doświadcza stresu. Cena modelu Sense 2 to 1499 zł.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Co takiego ma w sobie wasz najlepszy nowy smartwatch, czyli Sense 2?

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Przede wszystkim ma wszystko to co Verse 4, plus kilka interesujących dodatków, jak choćby wbudowany sensor EDA. To pozwoli na lepsze zarządzanie stresem, czyli zrozumienie go i również na znalezienie sposobów na radzenie sobie z nim. To urządzenia zadba o zdrowie zarówno twego ciała, jak i ducha. Całodzienny monitoring stresu robi świetną robotę.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Mam pytanie co do czasu pracy na baterii - Inspire 3 może pracować do 10 dni, a Versa 4 i Sense 2 do 6 dni bez ładowania. Czy mówimy tu o korzystaniu ze wszystkich funkcji 24 godziny na dobę?

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Czas pracy zależy oczywiście od tego jak będziemy używać danego urządzenia, ale średnia przy typowym użytkowaniu to właśnie sześć dni dla smartwatchy - włącznie z używaniem zaawansowanych funkcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli będzie korzystał choćby z GPS'a przez 24 godziny non stop, to ten czas może się skrócić.

 class="wp-image-2384433"
Wymienne paski są kompatybilne z urządzeniami obecnej i poprzedniej generacji
 class="wp-image-2384436"

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Czy wasze urządzania mają opcję telefonu alarmowego w przypadku zawału serca, czy podobnych zagrożeń?

Roslyn Kelly, EMEA Fitbit: Nie, ale chętnie podrzucę Ci kilka historii użytkowników Fitbita, którzy dzięki tym urządzeniom uniknęli bardzo poważnych zagrożeń zdrowotnych. Generalnie rzecz biorąc, urządzenie poda ci informacje po stresowej sytuacji, a nie w trakcie, tak, by nie powiększać stresu, no i oczywiście podsunie rozwiązania, jak choćby co możesz zrobić dzień wcześniej, czy później by rozładować napięcie.

Fitbit może cię również poinformować o sytuacji, o której nawet nie wiedziałeś, że była stresująca, ale głównym celem jest stworzenie indywidualnego i przede wszystkim długoterminowego planu radzenia sobie ze stresem. Również monitorowanie i profilowanie snu jest mocno rozbudowane.

Przy okazji - funkcja EKG nie jest dostępna we wszystkich regionach na świecie, ale miło mi poinformować, że będzie dostępna w Polsce.

Marcin Jaskólski, Spider's Web: Dziękuję za rozmowę i nie mogę się już doczekać testów Fitbit Sense 2.

REKLAMA

Czy to urządzenie faktycznie pomoże się mi odstresować? Odpowiedź już wkrótce - na łamach Spider's Web.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fitbit

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA