1. Spider's Web
  2. Technologie

Praca kreatywna wymaga potężnego komputera. ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED to sprzęt dla zawodowców

Lokowanie produktu: ASUS

Praca kreatywna, zwłaszcza na poziomie profesjonalnym, wymaga potężnego sprzętu. Nie chodzi bowiem tylko o to, by komputer radził sobie dobrze z jednym zadaniem; on ma sobie radzić doskonale z każdym zadaniem, a nierzadko – z wszystkimi na raz. Właśnie z myślą o takich potrzebach powstał ASUS Studiobook Pro 16 OLED W7600.

19.09.2022
10:16
ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED - laptop dla prawdziwych zawodowców

Wielu profesjonalnych twórców nie ma luksusu spędzania każdego dnia w biurze czy studiu, gdzie pod ręką jest potężny komputer stacjonarny i poprawnie skalibrowany monitor. Dzisiejsza praca twórcza w niemal wszystkich dziedzinach wymaga regularnego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Fotograf zabiera ze sobą laptop w podróż na zagraniczne zlecenie. Filmowiec musi mieć komputer ze sobą na planie zdjęciowym. Sound designer bierze ze sobą maszynę, gdy rusza w teren nagrywać sample. Grafik potrzebuje laptopa, by przedstawić koncepcję klientowi.

To tylko niektóre z setek przypadków, gdy kreatywnemu profesjonaliście potrzebny jest komputer przenośny, który musi spełniać wiele ról – oferować ogromną wydajność, być wyposażony w ekran, któremu można zaufać i do tego dobrze wyglądać, bo przecież ludzie twórczy to zwykle esteci. Ich komputery muszą nie tylko dobrze działać, ale i nieźle się prezentować.

ASUS Studiobook Pro 16 OLED
ASUS Studiobook Pro 16 OLED

Co więcej, dziś mało kto może sobie pozwolić na luksus robienia tylko jednej rzeczy. Filmowcy muszą wiedzieć co nieco o animacji i sound designie. Fotograficy co nieco o wideo. Ludzie mediów muszą potrafić robić wszystkiego po trochu. I niestety, niezależnie od branży, deadline goni deadline, więc komputer musi być w stanie nie tylko uruchomić kilka specjalistycznych programów na raz, ale też przełączać się między nimi bez cienia spowolnień, bo czas to pieniądz, a wolny komputer jest marną wymówką, gdy spóźnimy się z dostarczeniem projektu do określonego terminu.

Uczciwie mówiąc, niewiele jest na rynku komputerów przenośnych, które spełniają te wyśrubowane wymagania. Ale spośród nich wszystkich ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED jawi się jako sprzęt, który został od początku do końca zaprojektowany z myślą o kreatywnych profesjonalistach.

ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED to sprzęt dla zawodowców.

Patrząc na niepozorną, czarną obudowę najmocniejszego laptopa dla twórców w ofercie ASUS-a, aż trudno uwierzyć, jak ogromne skrywa możliwości. W jej wnętrzu drzemią bowiem podzespoły przeznaczone nie do gier czy rozrywki, ale do poważnej pracy. Jeśli chodzi o procesor, możemy go wyposażyć nawet w czip z profesjonalnej linii Intel Xeon. Do tego mamy nawet 64 GB pamięci operacyjnej i nawet 4 TB miejsca na dane w postaci super-szybkiego napędu SSD (do 7000 MB/s). Jakby tego było mało, za wydajność graficzną odpowiadają karty Nvidia RTX z serii Quadro, z modelem RTX A5000 16 GB na czele.

ASUS Studiobook Pro 16 OLED
ASUS Studiobook Pro 16 OLED

Seria Quadro jest tym dla zawodowców, czym najpotężniejsze RTX-y 3XXX dla graczy. To karty stworzone z myślą o pracy twórczej i akceleracji graficznej w znakomitej większości programów. Oprogramowanie takie jak Adobe Creative Cloud, DaVinci Resolve czy nawet profesjonalne programy Avid są optymalizowane tak, by jak najbardziej efektywnie czerpały moc z układów Quadro, co przekłada się na jeszcze szybszą i płynniejszą pracę, niż gdybyśmy używali gamingowych kart graficznych o podobnej wydajności.

Asus ProArt StudioBook 16 OLED

Oczywiście tak potężne podzespoły komputera byłyby sztuką dla sztuki, gdyby nie dało się ich efektywnie schłodzić, ale na szczęście układ odprowadzania ciepła ASUS IceCool Pro spisuje się w tym laptopie doskonale. Nie tylko utrzymuje on w ryzach temperatury, dzięki czemu laptop pracuje z pełną mocą nawet pod dużym obciążeniem, ale też gwarantuje zaskakująco wysoką kulturę pracy. Wiatraki szumią, owszem – ale robią to tak, by nie irytować i nie przeszkadzać.

ASUS Studiobook Pro 16 OLED
ASUS Studiobook Pro 16 OLED

ASUS Studiobook Pro 16 OLED został też wyposażony w szereg złącz, jakich oczekują profesjonaliści. Mamy tu na przykład pełnowymiarowy slot na karty SD w standardzie SD Express 7.0, który pozwala błyskawicznie przenieść pliki z aparatu czy kamery i rozpocząć pracę. Mamy też pełnowymiarowy port HDMI 2.1, złącza Thunderbolt, a nawet pełnowymiarowe gniazdo Ethernet. Jak widać, ten sprzęt może pełnić rolę nie tylko komputera przenośnego, ale także zadokowanego komputera stacjonarnego, do którego podłączymy, co tylko będzie trzeba.

Obok wydajności kluczowym elementem każdego laptopa dla kreatywnych profesjonalistów jest wyświetlacz i w tym zakresie Studiobook Pro 16 OLED po prostu zachwyca. Jest on bowiem wyposażony w 16-calowy panel OLED HDR o rozdzielczości 3840 x 2400 px, proporcjach 16:10 i pełnym pokryciu przestrzeni barw DCI-P3, która jest dziś branżowym standardem zarówno w dostarczaniu treści wideo, jak i coraz częściej także treści internetowych. Ekran cechuje się wysoką jasnością i wierną reprodukcją kolorów, więc można mu zaufać podczas krytycznej pracy z obrazem. A to dla twórców bezcenne.

ASUS Studiobook Pro 16 OLED

Jednak na potężnej specyfikacji, dobrym zestawie złącz i świetnym ekranie możliwości tego sprzętu się nie kończą. ASUS dorzucił dla twórców coś ekstra. Pierwszy dodatek, którego ze świecą szukać w innych komputerach tego typu, to… trzy przyciski pod gładzikiem. Projektanci 3D, zwłaszcza ci, którzy korzystają z oprogramowania CAD, patrzą na to rozwiązanie z ulgą, bo dzięki temu mogą wykorzystać gładzik tak, jakby dysponowali środkowym przyciskiem myszy, który jest używany do manipulowania obiektami w przestrzeni. Ów przycisk przydaje się też w innych programach, gdzie przytrzymanie środkowego przycisku myszy pozwala np. przybliżać i oddalać obraz lub ścieżkę dźwiękową, albo manipulować parametrami.

ASUS ProArt Studiobook 16 OLED

Najbardziej unikalny dodatek to jednak pokrętło ASUS DialPad, czyli dodatek z gatunku tych, o których myślisz, że ich nie potrzebujesz, ale jak już raz skorzystasz, nie będziesz chciał przestać. Co potrafi DialPad? To pokrętło, wygodnie umieszczone poniżej klawiatury, które ma szereg zastosowań. Będąc w systemie operacyjnym, możemy za jego pomocą sterować jasnością ekranu i głośnością odtwarzania. Z kolei w profesjonalnych programach możemy je wykorzystać do manipulacji szeregiem parametrów, np. rozmiarem pędzli w Photoshopie czy przewijaniem timeline’u w Adobe Premiere Pro.

ASUS Dial

ASUS ustawicznie rozszerza bazę programów, które mogą skorzystać z możliwości DialPad, a każdy twórca może sobie dostosować pracę pokrętła do własnych potrzeb.

Mobilna stacja robocza z prawdziwego zdarzenia. ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED poradzi sobie z każdym wyzwaniem.

Jak na laptop dla kreatywnych profesjonalistów ASUS Studiobook Pro 16 OLED nie tylko zachwyca możliwościami, ale też zaskakuje znakomitą jakością wykonania, przyjemną dla oka estetyką i… całkiem rozsądną ceną. W branży kreatywnej sprzęt do pracy potrafi kosztować małą fortunę, a jednak opisywany tu laptop oferuje możliwości, jakich zwykle trzeba szukać w sprzętach kosztujących blisko dwukrotnie więcej.

Biorąc pod uwagę fakt, że Studiobook Pro 16 OLED może służyć zarówno w terenie, jak i w roli centralnego punktu stanowiska pracy w biurze w czy w domu, to nie tylko znakomity sprzęt dla kreatywnych profesjonalistów. To też zaskakująco rozsądna inwestycja, która w profesjonalnym środowisku momentalnie się zwróci.

Lokowanie produktu: ASUS
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze