REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

To absolutnie wyjątkowa okazja. Można wymyślić nazwę dla prawdziwej planety. Rusza konkurs

Od zawsze w internecie można było „nazwać gwiazdę lub planetę” i otrzymać pamiątkowy certyfikat. Problem jednak w tym, że poza osobą, która za to zapłaciła nikt o tej nazwie nie wiedział. Teraz jednak pojawia się okazja na nadanie prawdziwej nazwy prawdziwej planecie pozasłonecznej. Aż szkoda nie skorzystać.

17.08.2022
6:33
egzoplanety
REKLAMA

Za nadawanie nazw ciałom niebieskim odpowiada od zawsze Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Tylko nazwy nadane przez tę instytucje obowiązują i pojawiają się w katalogach, atlasach nocnego nieba i opracowaniach naukowych. Czasami IAU jednak od tego odstępuje i daje możliwość nadania nazwy członkom opinii publicznej. Tak jest i teraz.

REKLAMA

W ramach zorganizowanego z okazji dziesięciolecia istnienia Biura Popularyzacji Astronomii Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła zorganizować konkurs na nazwy dla pierwszych planet pozasłonecznych, jakie będą obserwowane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

NameExoWorlds 2022

W ramach konkursu NameExoWorlds 2022 zespoły uczniów, nauczycieli i wszelakich miłośników astronomii z całego świata będą miały okazję zgłosić własne propozycje nazw dla dwudziestu pierwszych egzoplanet, jakie będą obserwowane za pomocą JWST. Warto także tutaj zaznaczyć, że podobnie jak w poprzednich konkursach tego typu przeprowadzonych w 2015 i 2019 r. można zgłaszać także propozycje nazw dla gwiazd, wokół których owe 20 egzoplanet krąży.

Nazywamy egzoplanetę. Jak?

Ok, spokojnie. Zapomnij o wszelkich zwariowanych pomysłach. Nie da się nazwać planety Mateuszek Kłamczuszek czy Irasiad. To by było interesujące, ale jest niemożliwe. Nazwami mogą być nazwy przedmiotów, ludzi lub miejsc, które „mają znaczenie kulturowe, historyczne lub geograficzne i ponadto godne są tego, aby uwiecznić je na nieboskłonie”.

Zespół, który chce nadać nazwę gwieździe i planecie musi ponadto zorganizować wydarzenie edukacyjne, którego głównym zadaniem będzie informowanie opinii publicznej o egzoplanetach, a następnie złożyć wniosek z uzasadnieniem pisemnym (do 300 słów) i w formie filmowej (do 3 minut). Termin składania wniosków to 11 listopada 2022 r.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna wybierze nazwy spośród zgłoszeń i ogłosi już oficjalne nazwy 20 marca 2023 roku.

REKLAMA
 class="wp-image-2300331"
Lich, Draugr, Poltergeist i Phobetor

Warto tutaj przypomnieć, że dokładnie w taki sam sposób wybrano nazwy dla pulsara PSR 1257+12, wokół którego Aleksander Wolszczan wraz ze swoim zespołem odkrył pierwsze w historii egzoplanety. Dzięki temu pulsar nosi teraz nazwę Lich, a krążące wokół niego planety to Draugr, Poltergeist i Phobetor.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA