REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Podali młodym myszom krew starszych osobników i sprawdzili, co się stanie. Efekt był bardzo przykry

XXI wiek, postęp technologii jest błyskawiczny, a mimo to wciąż nie udało się wynaleźć skutecznego eliksiru młodości, który mógłby nam pozwolić dłużej cieszyć się zdrowiem, odsuwając objawy starości przynajmniej o kilka dekad. Naukowcy postanowili zatem sprawdzić, czy w drugą stronę jest równie trudno.

17.08.2022
6:47
mysz laboratoryjna
REKLAMA

Jak się jednak okazuje, to co jest niekorzystne, akurat stosunkowo łatwo osiągnąć. W najnowszej serii eksperymentów przeprowadzonych na myszach naukowcy postanowili sprawdzić jaki wpływ będzie miało podanie młodym gryzoniom krwi znacznie od nich starszych osobników.

REKLAMA

Czujesz się niedojrzały? Bierz krew

Do eksperymentu wybrano myszy w wieku trzech miesięcy, a następnie część z nich poddano transfuzji, w której wymieniono ich krew na płyn myszy w wieku 22-24 miesięcy. Następnie wszystkie biorące w eksperymencie myszy przetestowano pod kątem siły fizycznej i wytrzymałości. Eksperyment miał na celu sprawdzenie, czy krew starszego osobnika spowoduje pojawienie się oznak szybszego - niż wynika to z wieku - starzenia.

Jak się okazało, w porównaniu do myszy z grupy kontrolnej, osobniki, którym podano krew starszych myszy doświadczyły wyraźnych oznak starzenia. Podczas testów wydolnościowych przeprowadzonych na początku testu i siedem dni po transfuzji myszy męczyły się szybciej i przebiegały krótszy dystans niż grupa kontrolna. Co więcej, u części osobników odnotowano pierwsze objawy starzenia się wątroby oraz uszkodzenia nerek.

A w drugą stronę?

Naukowcy zauważyli interesującą zależność. Podanie krwi młodszych osobników osobnikom starszym spowodowało wzrost ich wytrzymałości i zmniejszenie objawów zmęczenia.

Wychodzi zatem na to, że to właśnie w krwi może tkwić nie tylko tajemnica eliksiru starości, ale także eliksiru młodości. Podanie krwi młodszych osobników powoduje łagodzenie oznak starzenia u starszych myszy.

Wyjaśnienie?

REKLAMA

Naukowcy podejrzewają, że komórki myszy starszych zawarte w przetaczanej krwi powodują występowanie fenotypu wydzielniczego związanego ze starzeniem (SASP), który wpływa bezpośrednio na komórki młodego organizmu, powodując jego przyspieszone starzenie.

Możliwe zatem, że manipulowanie poziomem różnych czynników, takich właśnie jak SASP, może w dłuższej perspektywie doprowadzić naukowców do wynalezienia sposobów na przedłużanie młodości. Czas najwyższy, bo z roku na rok czuję, że coraz bardziej tego potrzebuję i mam wrażenie, że nie jestem sam.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA