REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Co zrobić żeby telefon się nie przegrzewał? Jak go schłodzić?

Upały sprawiają, że elektronika coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Telefony coraz częściej informują użytkowników, że się przegrzewają, po czym automatycznie się wyłączają. Jak schłodzić telefon? Podpowiadamy.

30.07.2022
21:05
pomarańczowy alert upały
REKLAMA

Nikt nie dzwoni, nie słychać powiadomień? Warto sprawdzić, czy telefon nadal działa. Telefony komórkowe (a także wiele innych urządzeń elektronicznych) wyposażone są w zabezpieczenia chroniące je przed przegrzaniem. Gdy temperatura urządzenia jest zbyt wysoka, to jest automatycznie wyłączane, by nie doszło do jego permanentnego uszkodzenia.

REKLAMA

Czytaj też:

Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Kolejne fale upałów dręczą Polaków i resztę świata. Komputery wyją wentylatorami a telefony i inne urządzenia pozbawione mechanizmów aktywnego chłodzenia mówią użytkownikom pa, pa i same sobie odcinają zasilanie. Jak tego uniknąć?

Co zrobić, żeby telefon się nie przegrzewał? Nie gniewajcie się za tę uwagę, ale może warto go przenieść do cienia?

Nowość w Google Maps: niebieską strzałkę w nawigacji zastąpiły małe samochodziki class="wp-image-783025"
Telefon na słońcu może się nagrzać do niebezpiecznej temperatury

Brzmi jak porada dla osoby niezbyt rozgarniętej, ale wbrew pozorom jest to coś, o czym zapominają nawet osoby znające się na elektronice. Nie zawsze bowiem użytkownik czuje jak mocno operuje słońce. Na przykład jadąc klimatyzowanym samochodem, w którym telefon z nawigacją jest zamontowany na przedniej szybie. Kierowca czuje miły chłodek z nawiewu - a smartfon ledwo żyje, pracując na pełnych obrotach w pełnym słońcu. Innym przykładem może być pobyt na plaży, kiedy często zapomina się trzymać elektronikę w cieniu.

Dlaczego telefon się przegrzewa? To może być wina otwartych aplikacji.

 class="wp-image-2278170"
Przegrzewanie telefonu może być efektem zbyt wielu otwartych aplikacji.

Jeżeli telefon znajduje się w cieniu i temperatura otoczenia jest znośna - a i tak staje się nieznośnie gorący, lub wręcz się wyłącza, to może to być wina jakiejś wyjątkowo namolnej gry lub aplikacji. Należy wtedy spróbować uruchomić widok wszystkich otwartych aplikacji na telefonie i wcisnąć przycisk do zamknięcia wszystkich otwartych.

Telefon się przegrzewa. Co robić? Odłącz telefon od ładowarki.

 class="wp-image-1426841"
Co zrobić, by telefon się nie przegrzewał? Nie używać go podczas ładowania.

Korzystanie z telefonu podczas ładowania uruchamia mechanizm pass-through charging. Część energii z ładowarki jest przekazywana do ogniwa, część zapewniana jest procesorowi i wyświetlaczowi telefonu. Mechanizm ten w ramach efektu ubocznego zwiększa emisję ciepła. Jeżeli telefon się przegrzewa podczas ładowania w upalny dzień, należy przestać z niego korzystać lub odłączyć go od ładowarki.

Telefon się nagrzewa? Problemem może być futerał.

 class="wp-image-2037371"
Futerał chroni telefon, ale w ekstremalne upały może utrudniać mu odprowadzanie ciepła

Telefony komórkowe wyposażone są w rozmaite mechanizmy pasywnego odprowadzania ciepła emitowanego przez wbudowany procesor. Jednym z nich może być przenoszenie go na obudowę, by zwiększyć powierzchnię chłodzącą. W przypadku ekstremalnych upałów przykryta etui obudowa może nie nadążać oddawać ciepło do otoczenia, przez co telefon może zacząć się przegrzewać. W szczególności, jeżeli futerał jest wykonany z materiału izolującego, jak kauczuk. Należy wyjąć telefon z futerału, by ten mógł się schłodzić.

Gorący telefon? Sprawdź aktualizacje oprogramowania.

REKLAMA
 class="wp-image-2278176"
Telefon się grzeje? Sprawdź aktualizacje oprogramowania.

Telefon może się przegrzewać na skutek prostej usterki w jego systemie czy w jednej z gier i aplikacji. Tego rodzaju usterki są zazwyczaj błyskawicznie wykrywane przez twórców oprogramowania i łatane stosownymi poprawkami. Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy na użytkownika nie czeka jakaś aktualizacja. Tyczy się to zarówno systemu operacyjnego telefonu (aktualizacje w ustawieniach urządzenia), jak i zainstalowanych na nim gier i appek (z App Store, Sklepu Play, Galaxy Store czy Appstore).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA