REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Polski król melanżu i matematyki. Dzisiaj w Google Doodle wspominamy Stefana Banacha

Stefan Banach, polski matematyk powitał dzisiaj użytkowników Google w Polsce i w 9 krajach świata. Jednak pomimo zapisania swego nazwiska na kartach historii matematyki, stosunkowo niewiele mówi się o tym wybitnym uczonym. Kim jest i z czego zasłynął Stefan Banach?

22.07.2022
8:38
Stefan Banach. Kim był polski matematyk? Ciekawostki o uczonym
REKLAMA

Google Doodle cyklicznie upamiętnia ważne wydarzenia i ważne postaci w kulturze i historii danego państwa. Nie inaczej jest ze Stefanem Banachem, wybitnym polskim matematykiem i profesorem na Uniwersytecie Lwowskim. Jednak co sprawiło, że polski zespół Google zdecydował się upamiętnić Stefana Banacha 22 lipca?

REKLAMA

Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 roku w Krakowie. Banach wychowywał się w rodzinie zastępczej, w latach 1902-1910 uczęszczał do nieistniejącego już IV Państwowego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie. Stefan Banach już od najmłodszych lat wykazywał ponadprzeciętne umiejętności matematyczne i lingwistyczne.

W przeddzień wybuchu I wojny światowej ukończył tzw. półdyplom - dwa lata studiów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Lwowskiej. Jednakże ze względu na leworęczność i wadę wzroku nie został wcielony do armii, zamiast tego w czasie wojny powracając do Krakowa i trudniąc się udzielaniem korepetycji.

Stefan Banach - wielki matematyk, który karierę rozpoczął przypadkiem

Kariera naukowa Stefana Banacha rozpoczęła się całkiem niespodziewanie, kiedy inny wielki polski matematyk - Hugo Steinhaus, przypadkowo usłyszał, jak na ulicach Krakowa Banach rozmawia z innym mężczyzną (kolejnym polskim uczonym zasłużonym dla matematyki - Ottonem Nikodymem) o całce Lebesgue'a - zagadnieniu z teorii miary i całki.

Nieoczekiwane spotkanie zaowocowało wieloletnią współpracą naukową, a dla Banacha rozkwit kariery naukowej. W 1920 roku, dzięki pomocy ze strony Steinhausa otrzymał stanowisko asystenta w katedrze Matematyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej.

Stefan Banach. Król matematyki i melanżu. Ciekawostki o uczonym

22 lipca 1922 roku Stefan Banach otrzymał nominację profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Lwowskim. Zanim to nastąpiło, pracował nad swą rozprawą doktorską, w której opracował podstawowe zagadnienia nowej dyscypliny matematycznej - analizy funkcjonalnej, dla której jednym z kluczowych elementów jest tzw. przestrzeń B (zwaną współcześnie przestrzenią Banacha), której Banach podał pierwszą, aksjomatyczną definicję.

Przełomowa praca sprawiła, że Stefan Banach stał się autorytetem w dziedzinie matematyki oraz największym autorytetem w dziedzinie analizy funkcjonalnej. Dorobek naukowy polskiego matematyka dał również początek lwowskiej szkole matematycznej.

Pierwsze prace naukowe Stefana Banacha - pisane wspólnie z Hugo Steinhausem - dotyczyły szeregów Fouriera, funkcji i szeregów ortogonalnych, równań Maxwella, funkcji pochodnych, funkcji mierzalnych oraz teorii miary.

Google Doodle upamiętnia Stefana Banacha

REKLAMA

Google Doodle to inicjatywa Google, w myśl której logo największej wyszukiwarki świata będzie przyozdabiane z okazji różnych świąt, ważnych dni oraz dla upamiętnienia różnych osób. Pierwszy doodle został stworzony już w 1998 roku przez założycieli Google, natomiast pierwszy doodle w Google Polska to doodle z okazji tłustego czwartku 2007.

Google Doodle upamiętniło dotąd wiele znanych Polaków - w samym tylko 2022 roku mogliśmy podziwiać doodle wspominające Krzysztofa Komedę, Marię Konopnicką czy Katarzynę Kobro. Doodle takie jak te upamiętniające Stefana Banacha czy pierwszą publikację Stanisława Lema widoczne są w Google również poza granicami Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA