Mata jeszcze nie został prezydentem, ale konopie już są popularne
Wprawdzie nie takie, na jakich młodemu raperowi i wielu środowiskom zależy. W Polsce póki co wykorzystuje się włókienniczy potencjał konopi, a hodowle bujnie kwitną nawet na osiedlach i w parkach.
Lubelskie pole zdobyło sławę na całym świecie. Ułożone jest między blokami. Mieszkańcy nowych budynków wychodzą na balkon z kawą i patrzą na kombajn w akcji. Typowo wiejski krajobraz, a to przecież miasto. Rolnik przez lata odrzucał oferty deweloperów, dalej dbając o swój teren.
W tym roku postanowił wydzierżawić go firmie Hemplab.
Na polu urosły konopie
Spółka też pochodzi z Lublina. Jak czytamy na ich stronie, zajmuje się uprawą oraz przetwórstwem konopi włóknistych już od 2017 roku.
Na 0,5 ha rosną właśnie konopie włókniste. Już urosły na wysokość dwóch metrów, mimo że firma obawiała się, że susza przeszkodzi w uprawach.
Uwagę wzbudza nie tylko bujna uprawa, ale też kształt samych roślin, kojarzony z marihuaną.
– Kilka razy doszło do uszkodzenia siatki i niewielkich strat w roślinności, ale nie będą one miały żadnego wpływu na wielkość plonów – powiedział Dziennikowi Wschodniemu Szymon Włodarczyk, prezes Hemplabu.
Konopie włókniste wracają do Polski
W Poznaniu rosną w miejskim ogrodzie. Lokalne serwisy informowały, że roślina zwróciła uwagę czytelników, którzy pisali list do redakcji martwiąc się, że ktoś próbuje hodować słynne narkotyki.
Rośliny rosną po to, aby zostać wykorzystane w trakcie warsztatów włókniarskich.
Jak czytamy w naukowej publikacji poświęconej uprawom konopi włóknistych, te (siewne i przemysłowe) "były uprawiane w Polsce od niepamiętnych czasów". Był to podstawowy element przemysłu włókienniczego.
Kryzys nadszedł w latach 90. Na sytuację wpłynął intensywny rozwój przemysłu produkującego sztuczne włókna, ale też czarny PR konopi. Utożsamiano je z indyjskimi, a wprowadzane obostrzenia dotyczące ich uprawy rykoszetem odbiły się na włóknistych.
Tymczasem włókniste nie mają tych szczególnych właściwości, które przyciągają niektórych do konopi indyjskich.
Od 2015 roku odnotowuje się wzrost popularności konopi włóknistych. Są one dobre z ekologicznego punktu widzenia. Rosną szybko, w Polsce mogą być hodowane w niemal każdych warunkach. Zastosowanie jest bardzo szerokie: od przemysłu tekstylnego, po alternatywę dla papieru, a nawet plastiku.