REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Intel chwali się wydajnością kart Arc, porównuje je do GeForce RTX 3000. To jak, wierzymy?

Już niedługo na rynku pojawi się ciekawa alternatywa względem kart graficznych GeForce i Radeon. Do sprzedaży mają trafić układy Arc zaprojektowane przez Intela. Ale czy warto w ogóle się nimi interesować? Intel prezentuje pierwsze benchmarki.

16.07.2022
16:34
intel arc xess dlss
REKLAMA

Premiera kart graficznych Arc odbywa się w sposób co najmniej nietypowy. Producenci zazwyczaj zaczynają od najlepszej odmiany swojego produktu, jego sztandarowej edycji, by zwrócić uwagę klientów na markę. Tymczasem układy Arc tak na dobrą sprawę już miały swoją premierę..., ale w swojej najprostszej, najtańszej wersji, na dodatek wyłącznie na rynku chińskim. O Intel Arc A380 nie ma co pisać, nie ma w niej nic ciekawego - i nie powinno być, to prosty chip GPU do podstawowych zadań.

REKLAMA

Czytaj też:

Teraz jednak Intel zaczyna być otwarty o innej odmianie Arca, a więc o układzie A750 - który nadal nie jest najszybszą wersją tego GPU, ale bliżej mu do wysokiej półki. W teorii, jest on trzykrotnie wydajniejszy od wspomnianego wyżej A380. Zawiera bowiem 24 rdzenie obliczeniowe Xe podczas gdy A380 ma ich osiem. Czy tak jest w praktyce?

Intel Arc A750 kontra Nvidia GeForce RTX 3060.

Według opublikowanego przez Intela materiału, A750 w wielu przypadkach okazuje się znacznie wydajniejszy od RTX-a 3060 od wiodącej na rynku Nvidii. Osiągi wydają się być zbliżone do Radeona RX 6650 XT. Niestety, to porównanie niewiele mówi bez wiedzy o cenie za układ A750 czy wiedzy o jego prądożerności. To jednak oznacza, że jeżeli Intel będzie w stanie znośnie wycenić te układy, Nvidia i AMD w istocie mają poważnego konkurenta.

REKLAMA
 class="wp-image-2263836"
Intel Arc A750 kontra GeForce RTX 3060

Intel zademonstrował porównanie z pięciu gier. Dodał też, że układ ten bez problemu zapewniał 60 kl./s w Cyberpunku 2077 przy ustawieniach graficznych na Wysokie i rozdzielczości 1440p. Brzmi nieźle, ale też warto mieć na uwadze, że Nvidia szykuje się do premiery kart graficznych RTX 4000. Cena będzie więc tu parametrem kluczowym, który nadal nie jest znany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA