REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Prądożerny potwór od Nvidii na horyzoncie

W sieci pojawiły się wstępne, niepotwierdzone wyniki testów wydajności układu GeForce RTX 4090. Jeżeli są autentyczne, to nowy sztandarowy chip graficzny Nvidii bez żadnej przesady można określić mianem potwora.

19.07.2022
11:55
Kopanie kryptowalut
REKLAMA

To będzie bardzo ciekawa jesień dla pecetowych graczy. Po długim czasie problemów z dostępnością nowoczesnych kart graficznych (które w pełni jeszcze nie ustąpiły) te nie tylko zaczęły tanieć, zapewniając sposobność do zainstalowania komponentu nowej generacji - ale też wiele wskazuje na to, że ich następcy wprowadzą istotne usprawnienia.

REKLAMA

Czytaj też:

Tej jesieni pojawią się karty z chipami AMD Radeon RX 7000, GeForce RTX 4000 oraz, po raz pierwszy w historii, z układam Arc od Intela. Będzie w czym wybierać, a każdy z producentów zapewni graczom kilka unikalnych atutów. Dla tych, co wybiorą GeForce’a, ma to być potężna surowa moc obliczeniowa. Mamy nawet już pojęcie jak potężna.

GeForce RTX 4090 - pierwsze testy wydajności nowej karty graficznej

Według niepotwierdzonych informacji te najwydajniejsze karty graficzne z linii GeForce RTX 4000 mogą potrzebować nawet 600 - 900 W energii. Wiele wskazuje jednak na to, że choć RTX 4090 w zauważalnym stopniu przybliży graczy do końca świata wywołanego globalnym ociepleniem - tak w międzyczasie zapewni ogromny zapas wydajności w grach wideo.

RTX 4090 zapewnia ponoć wynik 19 tys. punktów w teście 3DMark Time Spy Extreme (z DirectX 12 i w rozdzielczości 4K). By nadać temu wynikowi jakikolwiek kontekst, pewien pomocny użytkownik Twittera stworzył wykres zestawiający kartę graficzną RTX-a 4090 z RTX-em 3090 Ti, 3090 i Radeonem RX 6900 XT.

REKLAMA

Wygląda na to, że karta graficzna RTX 4090, jest o 82 proc. szybsza od RTX-a 3090 i o niemal 70 proc. od RTX-a 3090 Ti. Należy podkreślić, że powyższe wyniki są nieoficjalne i mogły zostać zafałszowane, choć ręczy za nie wiarygodne źródło. Podwojenie wydajności karty graficznej poprzedniej generacji? To zbyt często się nie zdarza. Choć należy mieć na uwadze, że nie widzieliśmy wyników pozostałych układów z serii RTX 4000 i nie można być pewnym, że będą równie imponujące.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA