REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung kończy z produkcją wyświetlaczy LCD. To już się nie opłaca

Na rynku elektroniki właśnie mija pewna epoka. Samsung Display w czerwcu zakończy produkcję paneli LCD. Niestety nie oznacza to, że LCD całkowicie odejdzie do lamusa, a szkoda.

01.06.2022
13:43
Samsung kończy z produkcją ekranów LCD. To już się nie opłaca
REKLAMA

Jeszcze nie tak dawno temu Samsung Display był jednym z głównych dostawców ekranów LCD. Niestety ten biznes przestaje się opłacać. Ekrany LCD już niemal całkowicie zniknęły ze smartfonów, choć nadal są obecne w telewizorach, laptopach czy monitorach. LCD będzie z nami jeszcze przez bardzo długie lata.

REKLAMA

Pod kątem biznesowym produkcja zwykłych paneli LCD przestaje się opłacać

Z jednej strony topowe urządzenia konsumenckie przechodzą na inne technologie, w tym np. OLED czy AMOLED. Z drugiej strony, producenci tańszych urządzeń coraz rzadziej zamawiali ekrany od Samsung Display, ponieważ urosła chińska konkurencja.

Biznes LCD już dawno przestawał się spinać finansowo, o czym było głośno w 2020 r. To właśnie wtedy Samsung Display miał kończyć z produkcją LCD, ale wtedy Covid wywrócił rynek do góry nogami. Z uwagi na pracę i naukę zdalną wzrósł popyt na urządzenia z ekranami LCD. Doszło do tego, że potrzebne były dostawy od wszystkich podwykonawców, by zapewnić podaż. Jak wiemy, to nie wystarczyło, bo rynek borykał się z wielkimi problemami z dostępnością elektroniki.

Samsung Display jeszcze przez dwa lata działał z uwagi na zapotrzebowanie rynkowe, ale teraz czas wyjąć wtyczkę. W czerwcu fabryki Samsunga mają definitywnie zakończyć produkcję paneli LCD.

Nawet Samsung nie kupował ekranów Samsung Display

REKLAMA

Całej sytuacji pikanterii dodaje fakt, że pojawiały się napięcia w wewnętrznych strukturach Samsunga. Największym klientem ekranów LCD produkcji Samsung Display była firma Samsung Electronics, którą dobrze znamy z produkcji smartfonów czy telewizorów. Okazuje się jednak, że Samsung Electronics kupował coraz więcej paneli LCD z zewnątrz, w tym głównie od chińskiego BOE Technology Group, a także od AU Optronics Corp, mieszczącego się na Tajwanie.

Samsung Display ma jednak plany na dalszy rozwój. Producent zamierza skupić się na produkcji panelów OLED, a także na rozwoju ekranów Quantum Dot, dostarczając warstwę z tzw. kwantową kropką.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA