logo
logo
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak dobrze rozpocząć przygodę z obstawianiem? Poradnik dla początkujących

Lokowanie produktu: Materiał powstał we współpracy z Mahalo Media

Obstawianie zakładów bukmacherskich może być ciekawym i niezwykle emocjonującym elementem kibicowania ulubionej drużynie, a także sposobem na dodatkowy zarobek. Początki obstawiania mogą wydawać się skomplikowane, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pokaże jak zacząć i jak grać odpowiedzialnie.

28.06.2022
20:01
jak dobrze obstawiać

Zanim omówimy podstawy zakładów bukmacherskich muismy wybrać bukmachera, z którego oferty będziemy korzystać. Konieczne jest sprawdzenie, czy bukmacher jest legalnie działająca firmą, odprowadzającą należne podatki. Obecnie w Polsce działa 19 legalnych podmiotów, których listę możemy sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Znajdziemy na niej szczegółowe dane firmy, w tym datę powstania, numer licencji oraz datę jej wydania. Dzięki temu nie ryzykujemy konfliktu z prawem i niezapłaconych podatków. Gdy zawęzimy listę do 19 legalnych bukmacherów, to naszym kolejnym krokiem będzie porównanie oferty dla nowych kont. Większość z nich oferuje różne bonusy dla nowych graczy takie jak podwojenie depozytu, darmowe zakłady czy zakłady bez ryzyka. Ale to nie wszystko. Bonusy startowy jest dobry na początek, ale nie możemy zwracać uwagę tylko na niego. Nic nam po fajnym bonusie startowym, gdy okaże się, że oferta bukmachera jest słaba. Musimy więc przyjrzeć się stronie, żeby zobaczyć jakie dyscypliny można obstawiać u danego bukmachera, jakie warianty zakładów oferuje. Im więcej, tym lepiej, bo mamy możliwość znalezienia wariantów, które pomogą nam wygrać.

 class="wp-image-2236233"

Bardzo dobrze byłoby gdyby bukmacher umożliwiał obstawianie na żywo i również w tej dziedzinie pozwalał na szeroki wybór zakładów. Zakłady na żywo mają tę przewagę, że widzimy przebieg spotkania i możemy odpowiednio na niego zareagować. Ważną kwestią jest to czy bukmacher ma swoją aplikację, czy należy obstawiać mecze za pośrednictwem strony internetowej. Co do zasady aplikacje są bardziej intuicyjne i wygodniejsze w obsłudze, ale dobrze byłoby pobrać wcześniej aplikację i sprawdzić jej szybkość działania. Wolno działającą może spowodować, że nie będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować podczas gry online. Warto poczytać opinie o poszczególnych bukmacherach, o tym jak realizują wypłaty, czy zdarzają im się potknięcia, a jeżeli tak, to jak są rozwiązywane.

 class="wp-image-2236236"

Jednak żadna z tych rzeczy nie jest tak ważna jak kursy bukmachera na poszczególne spotkania. Im większe kursy oferuje bukmacher, tym lepiej dla użytkownika, bo oznacza to wyższe wygrane. Kurs to nic innego jak szansa, jaką bukmacher daje na wystąpienie danego zdarzenia. W Polsce przyjęło się wyrażanie ich za pomocą systemu dziesiętnego, np. 1,83 czy 2,20. Im mniejszy kurs, tym bukmacher ocenia wystąpienia tego zdarzenia jako bardziej prawdopodobnego. Wygrana to efekt pomnożenia naszej stawki z kursem. W teorii gdy gramy jakieś wydarzenie z kursem 2 za 100 zł to nasza ewentualna wygrana wyniesie 200 zł. Jednak w Polsce istnieje również 12 proc. podatek obrotowy odejmowany ze stawki, więc gdy na nasz zakład przeznaczamy 100 zł, to tak naprawdę gramy za 88 zł, a wygrana wyniesie 176 zł. Warto przeglądać oferty bukmacherów, bo może się okazać, że niektórzy oferują znacznie wyższe kursy niż konkurencja. Każdy wyższy kurs to nasz wyższy potencjalny zysk.

Początkujący gracz może mieć problem z wyborem najlepszego bonusu na start, dlatego z pomocą przychodzi strona kody-bonusowe.pl. Zbiera ona dostępne promocje, opisuje ich warunki, a do tego ma wbudowany kalkulator, który pokazuje ile należy wpłacić i jaki kod wpisać przy rejestracji, żeby mieć jak największy bonus. Strona jest bardzo przejrzysta i łopatologicznie tłumaczy krok po kroku, co należy zrobić. Znajdziemy tam również bardzo kompleksowy poradnik początkującego typera.

jak dobrze obstawiać class="wp-image-2236158"

Zszokowało mnie to, że po spełnieniu kilku warunków maksymalny bonus może wynosić nawet 2670 zł — nawet tyle dodatkowych środków na grę można uzyskać w Fortunie.

jak dobrze obstawiać class="wp-image-2236161"

Inni bukmacherzy również mają bonusy powitalne — STS oferuje nawet do 1640 zł, a największy bonus można uzyskać w LVBet, bo aż 3353 zł, ale spełnienie jego warunków nie jest takie proste jak w przypadku pozostałych bukmacherów.

 class="wp-image-2236164"

Przy czym warto pamiętać o tym, że sama wysokość kwoty nie jest decydująca. Przy wyborze bonusu należy zwrócić uwagę na warunki obrotu. Bukmacherzy uzależniają wypłatę wygranych pieniędzy z tytułu bonusu startowego od obrócenia danej kwoty. Czasem wymagają jednokrotnego, czasem wielokrotnego. Dodatkowym warunkiem jest minimalny kurs zakładów zaliczanych do obrócenia, np. 2,00 dla pojedynczych zdarzeń, albo np. dla zakładów wielokrotnych z minimum dwoma zdarzeniami na kuponie każe z kursem nie niższym niż 2,00. Uważne czytanie warunków bonusu pomoże wybrać taki, którego uzyskanie i obrócenie będzie najprostsze.

Wybrałem bukmachera — co dalej?

Następnym krokiem będzie rejestracja. Wielu bukmacherów oferuje opcję utworzenia konta tymczasowego, którego żywotność wynosi 28 dni. Rejestracja takiego konta jest znacznie uproszczona i nie wymaga weryfikacji. Możemy na nie wpłacać pieniądze, stawiać zakłady, ale nie możemy wypłacić wygranych, dopóki nie zamienimy je na konto w pełni zweryfikowane. Należy jednak pamiętać, że bonusy za rejestrację dla kont tymczasowych są mocno ograniczone, a do wypłaty i tak będzie potrzebna weryfikacja, więc takie konto ma wiele wad, ale może przydać się do sprawdzenia, czy w ogóle podoba nam się bukmacherka. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda rejestracja na przykładzie czterech bukmacherów - Fortuna, STS, forBET oraz Superbet.

Fortuna

W pola należy wpisać swoje dane osobowe łącznie z numerem PESEL, numerem telefonu i adresem e-mail, wybrać swój pseudonim i hasło używane do logowania, oraz określić z jakiego tytułu pochodzą środki pieniężne, które będziemy wpłacać na swoje konto u bukmachera. W polu kod promocyjny wpisujemy kod dający bonus dla początkujących, o ile go mamy.

 class="wp-image-2236170"

Po rejestracji otrzymamy na adres mailowy link weryfikacyjny, który należy kliknąć w celu aktywowania konta. Po tym możemy już się zalogować, wpłacić swój pierwszy depozyt i rozpocząć grę. Od momentu rejestracji mamy 28 dni na zweryfikowanie konta, tj. przesłanie bukmacherowi zdjęcia dowodu tożsamości oraz podaniu numeru rachunku bankowego. Dopiero w pełni zweryfikowane konto ma możliwość wypłaty środków. Dodam, że Fortuna nawiązała współpracę z Krajową Izbą Rozliczeniową, dzięki czemu możliwa jest weryfikacja bez wysyłania zdjęcia dowodu tożsamości, za pomocą logowania się do swojego banku poprzez usługę mojeID, którą dostarcza Krajowa Izba Rozliczeniowa. Proces trwa dosłownie chwilę.

 class="wp-image-2236167"

STS

Rejestracja wygląda podobnie jak w Fortunie. Na pierwszym ekranie podajemy swój email, nadajemy hasło, podajemy numer telefonu. Na następnym ekranie podajemy dane takie jak w Fortunie, a później czekamy na link weryfikacyjny do konta. Gdy je aktywujemy to możemy wpłacić swój pierwszy depozyt i rozpocząć grę. W STS-ie również mamy 28 dni na zweryfikowanie konta.

 class="wp-image-2236173"

Superbet

Rejestracja jest maksymalnie uproszczona. Podajemy swoje dane osobowe, PESEL oraz narodowość, ustawiamy login i hasło, klikamy w link weryfikacyjny, który przyjdzie na maila i już możemy składać swój pierwszy depozyt. Od momentu rejestracji mamy 28 dni na zweryfikowanie konta.

 class="wp-image-2236176"

forBET

Rejestracja ma 3 etapy i przebiega podobnie jak w STS-ie. forBET nie oferuje konta tymczasowego, więc żeby móc dokonać depozytu i zawrzeć swoje zapłaty należy zweryfikować swoje konto w trakcie rejestracji. Pewnym ułatwieniem jest to, że pracownicy forBET- weryfikują konta przez większość dobry, bo pracują w godzinach od 8 do 24, a sama weryfikacja trwa maksymalnie do 30 minut. 

 class="wp-image-2236449"

W każdym z tych bukmacherów proces rejestracji trwa kilka minut, a sama weryfikacja konta tymczasowego również trwa zwykle około kilkunastu minut.

Założyłem konto — co dalej?

Musimy mieć środki na grę, więc dokonujemy depozytu. Można to zrobić za pomocą szybkiego przelewu, BLIKa, karty płatniczej, portfeli internetowych w rodzaju Skrill, Revolut, PayPal, Paysafecard itd. Wpłacamy sumę, którą chcemy przeznaczyć na grę i zaczynam przeglądać ofertę. Jej wielkość może przyprawić o ból głowy, ale na początek najlepiej skupić się na dyscyplinach, które znamy, rozumiemy i mamy w nich rozeznanie. Wybraliśmy interesujące nas zdarzenie i co dalej? Zobaczmy na przykładzie meczu piłki nożnej, który odbędzie się 7.08.2022 r. W pierwszej kolejce nowego sezonu Premier League zmierzą się West Ham i Manchester City. Na to spotkanie bukmacher STS przygotował 97 możliwych zakładów:

 class="wp-image-2236182"

Klasyczny jest nazywany 1x2, gdzie 1 to zwycięstwo gospodarza, x to remis, a 2 to zwycięstwo gości. Bukmacherzy dają również możliwość stawiania wyników z tzw. podpórką, czyli w zamian za niższy kurs gracz może obstawić np. remis lub zwycięstwo gospodarza (1x) albo remis lub zwycięstwo gościa (x2).

 class="wp-image-2236188"

Kolejnym typem zakładów jest powyżej/poniżej liczby zdarzeń. Te zdarzenia to np. liczba punktów, bramek, rzutów rożnych, setów czy gemów. Zakładamy się bukmacherem czy w spotkaniu będzie mniej lub więcej zdarzeń, np. czy padnie więcej niż 2,5 goli — czyli minimum trzy bramki.

 class="wp-image-2236191"

Kolejnym typem zakładów są handicapy. Już na starcie jedna drużyna ma przewagę bramkową lub punktową, a druga ma odjętą taką samą liczbę punktów. Handicap występuje wtedy, gdy prawdopodobnie dojdzie do spotkania dwóch drużyn, które znacznie różnią się poziomem. Handicapy dzielą się na europejski i azjatycki. Europejski zakłada remisy (-1, - 2, + 1, +2) a azjatycki nie (-0.5, - 1.5, + 0.5, + 1.5).

 class="wp-image-2236197"

Wybieramy nasz pierwszy zakład, obstawiamy nasz typ i podajemy stawkę, za jaką chcemy zagrać i pozostaje nam tylko czekanie na wynik spotkania. Dodam jeszcze, że każdy zakład obłożony jest 12 proc. podatkiem, więc gdy stawiamy 100 zł po kursie 2, to tak naprawdę gramy za 88 zł i maksymalnie możemy wygrać 176 zł, a nie 200 zł jak można sądzić. Dodatkowo każda wygrana powyżej 2280 zł obłożona jest 10 proc. podatkiem od wygranej. 

Początki są bardzo proste, ale należy trzymać się kilku zasad, żeby obstawianie było dobrą zabawą, a nie poważnym problemem, a wręcz uzależnieniem.

Zasady dla początkujących

Nie graj za całość budżetu — swoim portfelem należy zarządzać ostrożnie. Na zakład powinno się przeznaczyć od 2 do 5 proc. budżetu. Dla przykładu — jeżeli na grę mamy 1000 zł, to możemy postawić od 20 do 50 zł. Takie racjonalne zarządzanie funduszami sprawi, że pierwsza lepsza przegrana nie spowoduje spustoszenia w portfelu. A te przyjdą, bo nie ma ludzi, którzy cały czas wygrywają.

Nie ma pewniaków — nawet najlepsza drużyna może wyjść drugim garniturem zawodników, mieć problemy w szatni, grać na zwolnienie trenera czy po prostu odpuścić mecz ligowy na rzecz meczu pucharowego. Dlatego przy obstawianiu nie należy sugerować się kursem, a dokładnie przeanalizować wszystkie okoliczności. Żyjemy w epoce internetu, więc informacje o potencjalnych kontuzjach, terminarz rozgrywek czy plotki z szatni da się łatwo znaleźć, trzeba tylko poświęcić na to trochę czasu.

Nie odgrywaj się — czasem nawet najlepsza analiza może zawieść i kupon wędruje do kosza. Należy wtedy powstrzymać emocje, żeby nie próbować odgrywać się na szybko, bez konkretnej analizy. Bukmacherka to nie sprint, tylko maraton, więc lepiej konsekwentnie trzymać się swojej taktyki i nie przejmować się porażkami, tylko należy z nich wyciągnąć wnioski.

Bądź odpowiedzialny — bukmacherka to nie tylko dobra zabawa, ale również hazard. Jeżeli czujesz, że tracisz kontrolę nad stawkami, odgrywasz się na siłę, deponujesz coraz więcej środków, a nic nie wypłacasz, stresujesz się i tracisz zimną krew, to musisz odpocząć i poszukać pomocy u specjalisty. Nie jest to hobby dla każdego, więc trzeba uważać.

Jeżeli jednak będziesz grał odpowiedzialnie, to czeka cię wiele zabawy, a emocje przy oglądaniu spotkań będą znacznie intensywniejsze.

Lokowanie produktu: Materiał powstał we współpracy z Mahalo Media
Najnowsze