1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

Tak lekki, jakby był pusty w środku. Mimo tego LG gram 17 (2022) spełnia wysokie wymagania Intel Evo

Lokowanie produktu

LG odświeżyło ofertę niezwykle lekkich laptopów LG gram. Modele 16 cali i 17 cali trafiły już do Spider's Web, a ja wciąż nie mogę się nadziwić, jak nadnaturalnie lekkie są te konstrukcje. Gdyby nie oznaczenie Intel Evo gwarantujące topową multimedialną wydajność, można by sądzić, że do redakcji trafiły same obudowy, bez podzespołów w środku.

08.06.2022
9:00
LG gram 17 (2022)

LG gram to jedna z najbardziej charakterystycznych serii laptopów multimedialnych. Ultrabooki koreańskiego producenta wyróżniają się niezwykle niską wagą. Na tyle małą, że biorąc LG gram do ręki, pierwsze wrażenie jest wręcz nienaturalne. Error w Matriksie. Początkowo trudno uwierzyć, że wydajny laptop z porządnymi podzespołami może być tak lekki. Przy maszynach LG typowe laptopy do biura wydają się ciężkie i masywne. Dlatego LG gram ma wielu zwolenników, zwłaszcza pośród osób podróżujących służbowo bądź pracujących i tworzących w terenie.

Teraz LG ulepsza serię, wyposażając modele LG gram na 2022 rok o jeszcze wydajniejsze podzespoły. Sercami nowych laptopów są procesory Intel i5 oraz Intel i7 12-tej generacji, oparte na architekturze Alder Lake-P. Szybsze są dyski SSD, bo w 2022 roku LG postawiło na błyskawiczne M.2 NVMe PCIe 4.0, serwując użytkownikom 20-proc. wzrost wydajności. Port Thunderbolt 4 umożliwia jednoczesne ładowanie oraz przesyłanie danych i obrazu. 

 class="wp-image-2158164"

Od strony oprogramowania, LG rozszerzyło możliwości bezpiecznej weryfikacji przy użyciu Windows Hello. Kamera nie tylko rozpoznaje użytkownika, ale również da nam znać, jeśli zarejestruje, że ktoś zerka nam przez ramię. W zależności od preferencji, LG gram może wyświetlić ostrzeżenie, bądź - to bardziej dyplomatyczne rozwiązanie - przyciemnić ekran laptopa. Dobra decyzja, biorąc pod uwagę, jak często urządzenia tej serii są wykorzystywane w pracy biurowej.

Biorę LG gram 17 (2022) do ręki i trudno mi uwierzyć, że ten laptop to nie atrapa. Jest tak lekki, że to aż nienaturalne.

Z masą na poziomie 1,43 kilograma, LG gram to najlżejszy 17-calowy laptop jaki nosiłem ze sobą do parku. Model z 2022 roku jest co prawda cięższy o jakieś 0,09 kg od poprzednika sprzed 12 miesięcy, ale w zamian za dodatkowe 90 gramów zyskujemy odczuwalnie wydajniejszy procesor Intela 12 generacji. Nie mam nic przeciwko takiej zamianie. Jeśli jednak maksymalne odciążenie laptopa jest dla kogoś absolutnym priorytetem - bo np. często podróżuje służbowo - to mniejszy LG gram 14 z 14-calowym wyświetlaczem waży zaledwie 999 gramów.

 class="wp-image-2158170"
 class="wp-image-2158173"

Aby uzyskać tak niską masę, inżynierowie LG postawili na obudowę z magnezu i włókna węglowego. W dotyku materiał przypomina plastik, ale jest od niego odporniejszy na nacisk oraz wytrzymalszy (atest MIL-STD-810G). No i nie zostawia takich śladów jak plastik, co sprawdziłem w trakcie konsumpcji frytek. Nie licząc gładzika, obudowa jest ponadprzeciętne odporna na odciski. Sam touchpad jest bardzo duży i precyzyjny, z kolei klawiatura ma odpowiednio rozszerzone klawisze, uzyskane kosztem braku bloku numerycznego. Klawiatura jest cicha, jej skok satysfakcjonujący, a pisanie wygodne. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko nieco bardziej charakternego sprężenia zwrotnego. To jednak norma w przypadku tak cienkich laptopów.

Mimo niskiej masy i smukłej obudowy, LG gram (2022) nie ma się czego wstydzić z perspektywy wymiarów ekranu. Użytkownicy mogą wybierać między 14-, 15-, 16- i 17-calowym panelem IPS 16:10 o różnych rozdzielczościach, od Full HD do WQXGA. Mimo dużego i jasnego ekranu 17 cali w testowym egzemplarzu, LG gram 17 wytrzymał 32 godziny bezczynności na jednym ładowaniu. Podczas klasycznej pracy biurowej laptop padł dopiero po 13 godzinach przeglądania Chrome, pisania w iA Writerze, wysyłania maili i rozmów na Slacku oraz Messengerze. Wszystko to z włączonym WiFi i suwakiem jasności w połowie skali. Świetny wynik.

Tak lekki, jakby w środku nie było podzespołów. Oznaczenie Intel Evo to jednak gwarancja, że specyfikacja jest topowa.

 class="wp-image-2158167"
 class="wp-image-2158161"

Na obudowie z włókna węglowego możemy znaleźć symbole Intel Evo. Oznaczają one, że LG gram 17 spełnia najbardziej wyśrubowane wymagania stawiane przed współczesnymi laptopami multimedialnymi. Nie tylko z zakresu mierzalnej wydajności podzespołów, ale również jakości wykonania, długości działania z dala od ładowarki czy niezawodności bezprzewodowych standardów.

Wyjątkowość certyfikatu Intel Evo polega na tym, że uwzględnia więcej niż tylko surową moc obliczeniową. Poza warunkami z kategorii hardware, laptop Intel Evo musi spełniać konkretne wymagania użytkowe, takie jak responsywność pod obciążeniem aplikacjami czy czas potrzebny do pełnego wybudzenia urządzenia. Właśnie ta druga grupa wymagań sprawia, że Intel Evo to więcej niż tylko naklejka na obudowie. Certyfikat uwzględnia realne potrzeby użytkowników, przekładające się na komfortową pracę, naukę czy rozrywkę

Wymagania sprzętowe i użytkowe Intel Evo to:

 • Procesor 11 generacji Core i5 lub Core i7 lub nowszy, minimum 8 GB pamięci RAM;
 • Dysk SSD PCIe minimum 256 GB, port Thunderbolt 4, WiFi 6, Bluetooth 5;
 • Kamera internetowa 720/30fps skierowana w kierunku użytkownika;
 • Minimum trzy mikrofony cyfrowe o stosunku sygnału do szumu wynoszącym co najmniej 63dB i dopasowaniu +/- 1 dB;
 • Głośniki o ciśnieniu akustycznym powyżej 78dB z odległości 50cm i częstotliwości basów poniżej 353Hz;
 • Asystent głosowy z funkcją Wake on Voice - działający w ten sposób, aby był możliwy do wywołania z odległości minimum 4 metrów od użytkownika laptopa;
 • Wybudzenie poniżej 1 sekundy;
 • Czas reakcji szybszy o przynajmniej 40 proc. od referencyjnego dwuletniego laptopa dostępnego na rynku, w środowisku z kilkoma aplikacjami działającymi w tle; 
 • Dziewięć godzin działania na jednym ładowaniu i  przynajmniej cztery godziny działania  po ładowaniu przez pół godziny.

Laptopy LG gram serii 2022 spełniają wszystkie te wymagania z nawiązką i wiele wskazuje na to, że spotkają się one z podobnym uznaniem, co zeszłoroczne modele.

 class="wp-image-2158158"

W 2021 roku LG przebojem zdobyło uznanie klientów indywidualnych oraz biznesowych, serwując udane laptopy, których masa w modelach o przekątnej 14 cali spadała nawet poniżej kilograma. Zeszłoroczne gramy spotkały się z ciepłym przyjęciem recenzentów i konsumentów, dlatego nie dziwi mnie, że LG idzie za ciosem. Szczególnie ciekaw jestem zwłaszcza modelu z dedykowanym układem GPU. LG Gram z kartą 2050 RTX będzie nie tylko świetnym towarzyszem podróży oraz asystentem pracy, ale też poradzi sobie z grami wideo i zasobożernymi programami. Z chęcią brałbym ze sobą taki laptop na targi technologii.

Niebawem pokażemy wam, jak LG gram 17 (2022) spisuje się po kilku tygodniach testów, serwując pełną recenzję na łamach Spider's Web. Tymczasem biorę laptopa w służbową podróż i sprawdzę, jak poradzi sobie akumulator 80 Wh w tak dużym, a jednocześnie tak lekkim laptopie.

Przedsprzedaż modeli LG gram 2022 rozpoczęła się 19 maja i potrwa do 19 czerwca 2022 roku lub do wcześniejszego wyczerpania zapasów. W tym czasie na klientów czekają specjalne okazje.

Wybierając modele LG gram 16 lub LG gram 17 klient będzie mógł wybrać jeden z prezentów – projektor LG CineBeam PF610P lub zegarek Garmin Fenix 6X Pro. Decydując się na zakup 14- lub 15-calowego modelu LG gram klienci będą mogli otrzymać prezenty o wartości 2700 zł – głośnik bluetooth LG XBOOM RP4B i przenośny monitor LG gram +view. 

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze